Poročali smo že, da je NSi je vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi, ki jo je v parlamentarno obravnavo vložila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. V NSi-ju predsednici očitajo, da želi s tem vplivati na parlamentarno preiskavo poslov Gen-I in Star Solar ter tudi financiranja Gibanja Svoboda.
"Želimo si, da se posli Gen-I natančno preiščejo, kajti tukaj se je na nek način začela privatizacija slovenske energetike in je treba pogledati detajle," je Matej Tonin v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil, zakaj so se v stranki odločili za referendumski predlog. "Če bi si Nova Slovenija tako zelo želela preiskati te posle, bi kdaj že prispevala svoje sopodpise, ko so jih zato prosili poslanci poslanske skupine SDS," odgovarja Urška Klakočar Zupančič, ki je to označila kot "predstavo za javnost". "NSi ni zahteval te parlamentarne preiskave, preiskavo je zahteval državni svet," je spomnila.
Tonin pravi, da zakon, ki ga je predlagala predsednica DZ, v 1a. členu določa, da se lahko v 30 dneh po odreditvi preiskovalne komisije zahteva preverbo oziroma ustavno revizijski postopek, ki ga lahko zahteva posameznik ali podjetje. "Bodite prepričani, da bo Gen-I ali gospod Golob z dobrimi odvetniki to zagotovo poskušal zaustaviti na ustavnem sodišču. Preiskava je bila odrejena 10. maja, rok, da to ustavijo, je do 9. junija. V tem roku, ko bo ta zakon sprejet, to lahko naredijo, in s tem bi seveda onemogočili preiskavo," je opozoril.
Klakočar Zupančičeva pa poudarja, da novela zakona o parlamentarni preiskavi "ne bi, in ne bo", v ničemer vplivala na obstoječe preiskovalne komisije, niti na tiste, ki so že v ustanavljanju. "Če bo gospod Tonin preračunal, kdaj bi bil zakon tudi brez tega posvetovalnega referenduma sprejet, in kolikšen je čas od tega, da je zakon sprejet, do tega, da začne veljati, bi izračunal, da ta zakon za to parlamentarno preiskavo ne bi v ničemer vplival," je zatrdila. Če bo novela sprejeta, bo šel v presojo akt o odreditvi parlamentarne preiskave, je pojasnila. "Mi imamo pa na naslednji redni seji že imenovanje članov dotične parlamentarne preiskave," je dodala.
Vztraja, da je novela strokovna, da temelji na odločitvah ustavnega sodišča in opozorilih Evropske komisije. Tonina pa je zanimalo, zakaj je iz njenega osnovnega predloga romala določba, da zakon ne velja za že odrejene preiskovalke, ter zakaj hitenje s skrajšanim postopkom in izredno sejo.
Sredstvo političnega obračunavanja ali pomembno orodje opozicije?
"Parlamentarne preiskave so postale sredstvo političnega obračunavanja, ker niso omejene," je prepričana Klakočar Zupančičeva. Akt o odreditvi parlamentarne preiskave je primerjala z obtožnim aktom v kazenskem postopku in spomnila, da je tam pri obdolžencu jasno določeno, katero dejanje se preiskuje, zakaj se preiskuje, s kakšnim namenom in v katerem časovnem obdobju. "Medtem ko je akt o parlamentarni preiskavi tako nedorečen, splošen. V parlamentarni preiskavi se lahko znajde tudi nekdo, ki ni preiskovanec, njegove ustavne pravice so s tako parlamentarno preiskavo kršene," je opozorila.
"Parlamentarna preiskava ni sodni postopek, to je ugotavljanje politične odgovornosti," Tonin odgovarja, da gre za pomembno orodje opozicije, da omejuje oblast pri poskusih zlorabe ali koruptivnih dejanjih. Prepričan je, da so parlamentarne preiskovalke naredile veliko delo v preteklosti, "zlasti na področjih, kjer sodni organi, Policija niso bili učinkoviti", je spomnil na bančni kriminal in DUTB.
In kako bo šla zdaj procedura glede tega predloga NSi? "30 dni bomo počakali, potem bomo pač glasovali o tej zahtevi, nato bomo glasovali o zakonu, predvidevam, da ga potem čaka še veto državnega sveta," je dejala Klakočar Zupančičeva. "In na koncu bodo ugotovili, da so storili en velik nič. Boste pač povedali svojim volivkam in volivcev, da ste samo podaljšali postopek, ki tako in tako v nobenem primeru ne bi imel vpliva na parlamentarno preiskavo, ki jo je predlagal državni svet," je oponesla Toninu. "Bistvo je, da bo ta parlamentarna preiskovalna komisija v tem času ustanovljena, to je srž vsega. S tem se bo onemogočilo predsedničin zakon in se ta preiskava ne bo mogla zblokirati, lahko bomo imenovali člane, ki bodo začeli svoje delo," je odgovoril. "Zlorabili ste institut posvetovalnega referenduma. Posvetovalni referendum ni namenjen temu, da se boste v igračkali in blokirali zakone. Namenjen je temu, da se državljane vpraša, ali naj se zakonsko uredi določena materija, ki je pomembna," mu je očitala Klakočar Zupančičeva. "Mi se borimo za demokracijo, ko oblast poskuša to zlorabiti, je referendum edino orodje, ki ostane opoziciji," pa odgovarja Tonin.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.