Slovenija

Šrotova žena o prevzemih

Ljubljana, 11. 06. 2008 06.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Špela Zupan
Komentarji
18

Medtem ko je njen mož prevzemal Pivovarno Laško, je Anica Aužner Šrot o tem pisala diplomsko nalogo.

Pivovarna Laško
Pivovarna Laško FOTO: Kanal A
Za vsak uspešen prevzem je potrebno soglasje Urada za varstvo konkurence. Anica Aužner Šrot

Anica Šrot Aužner, žena prvega moža Pivovarne Laško Boška Šrota, je maja 2005 spisala diplomsko nalogo z naslovom Prevzemi in kapitalske povezave Pivovarne Laško. V predgovoru ugotavlja, da se je s samostojno Slovenijo leta 1991 omogočilo tržno gospodarstvo. ''Dan je bil okvir za pretvorbo družbene lastnine v zasebno in za preoblikovanje družbenih v kapitalska podjetja tržnega gospodarstva,'' navaja. Šrot Aužnerjeva ugotavlja, da smo v Sloveniji ustanovili borzo vrednostnih papirjev, Agencijo za trg vrednostnih papirjev, Urad za varstvo konkurence, skratka inštitucije, ki omogočajo delovanje kapitalističnega tržnega gospodarstva. ''Sprejeli smo tudi Zakon o prevzemih, ki je uzakonil postopek in pravila prevzemanja,'' je zapisala. Ocenjuje, da je proces privatizacije najintenzivneje tekel v letih 1995 in 1996, in meni, da so bili začetki ''nerodni'' in polni ''stranpoti''. Poudarja, da ''čeprav je dosti ljudi prepričanih, da model privatizacije ni bil najboljši in najpravičnejši, vendarle ni povzročil večjih pretresov in tudi ne tako velikih socialnih razlik''.

Šrot Aužnerjeva opisuje, da mora biti namera o prevzemu znana vsem, ne le ''insiderjem''. Zakon o prevzemih določa, da ''mora morebitni prevzemnik o svoji nameri nemudoma obvestiti Agencijo za trg vrednostnih papirjev, ki je pristojna za nadzor nad potekom javne ponudbe, poleg tega pa mora obvestiti tudi organ, pristojen za varstvo konkurence, ter upravo ciljne družbe''. Ponudbo za odkup delnic mora dati tudi oseba, ki je sicer že uspešno izpeljala ponudbo za odkup delnic in je pridobila manj kot 45 odstotkov vrednostnih papirjev, če pridobiva dodatnih pet odstotkov vrednostnih papirjev, torej 50 odstotkov, ugotavlja Šrot Aužnerjeva, ki sicer precej površno govori tudi o sankcijah v primeru kršitve.

Pivovarska vojna – zgodba se je obrnila

Prva dama Pivovarne Laško se sicer drži togega gospodarskega jezika, na trenutke pa zaide v leposlovje: ''Pivovarna Laško se lahko pohvali s 180-letno tradicijo in slovitim pivom bogatega okusa, ki se kiti s ponosno zlatorogovo glavo.'' Opisuje začetke, vzpone in padce, tudi stečaj, pa leto 1924, ko je Pivovarna Laško zvarila zadnje pivo. ''Ljubljanski Union je skrivaj pokupil večino delnic Pivovarne Laško in opustil proizvodnjo.'' Laščani pa se niso dali, leta 1938 so odprli pivovarno v Laškem, ki je med drugo svetovno vojno klonila pod bombami. Obnovili so jo, proizvodnja je znova stekla leta 1946, ko se je rodila znamka Zlatorog, ki živi še danes. Pivovarna Laško je šla od takrat samo še navzgor, med vzpenjanjem ji je uspel tudi ''sovražni prevzem'' Pivovarne Union.

Premoženje Boška Šrota je ocenjeno na približno 700.000 milijonov evrov. Znaša 0,14 bruto domačega proizvoda, ustvaril pa ga je v dobrem desetletju, ko je iz občinskega uradnika napredoval v prvega moža Pivovarne Laško.
Premoženje Boška Šrota je ocenjeno na približno 700.000 milijonov evrov. Znaša 0,14 bruto domačega proizvoda, ustvaril pa ga je v dobrem desetletju, ko je iz občinskega uradnika napredoval v prvega moža Pivovarne Laško. FOTO: POP TV
Šrot Aužnerjeva dobro pozna tudi Zakon o prevzemih, ki med drugim določa dolžnost razkritja podatkov.

Šrotova žena Pivovarno Laško opisuje kot eno od vodilnih družb v Sloveniji, ki je svojo rast zagotavljala s prevzemanjem drugih družb. ''Pri različnih projektih se je posluževala različnih metod, ki jih dovoljuje zakonodaja. Pri prevzemu svojega konkurenta Pivovarne Union so ji nekateri očitali nelegalno ravnanje. Malo manj pristranski pa ocenjujejo, da je v polni meri izkoristila določila Zakona o prevzemih in je kvečjemu hodila po robu.''

Vpliv Dela na javno mnenje

Pivovarna Laško je večinski lastnik tudi v časopisnem in založniškem podjetju Delo. ''Nepomemben pri nakupu skoraj 25-odstotnega deleža Dela tudi ni vpliv, ki ga ima časopisna hiša na oblikovanje javnega mnenja in s tem na politiko,'' ugotavlja Šrotova žena. Pivovarna Laško je naložbo v Delu sicer opredelila kot strateško. Pred nedavnim je z mesta odgovornega urednika odšel Janez Markeš, ki naj bi odšel zaradi vmešavanja lastnikov v uredniško politiko. Po njegovih besedah je Šrot 8. maja zahteval, naj podprejo Boruta Pahorja in rušijo zdajšnjega premierja Janeza Janšo. Po Markešu je odšel tudi Stojan Zdolšek, član nadzornega sveta Dela, ki naj bi na majskem sestanku odločno protestiral.

Diplomska naloga Anice Aužner Šrot
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
11. 06. 2008 16.37
JEHETE NA JEJHETE NA kaj trobim sami si bodo posekali glave,hodijo po ledu brez leda,no mamka ga je taprvo ulčila kako naj grabi,sedaj pa jo vest preganja,zaobljubila se je zemlja raju,da skrivnosti vse na dan priplavajo kako boste komentirali levakci........dase vas sliši,,,,,dejmo
luka.6000000@gmail.com
11. 06. 2008 14.09
vso to golazen je treba razlastit... anica pa naj gre v TUŠa delat, kamor tudi spada..... šalabajzarji...
SpremeniVzdevek
11. 06. 2008 13.04
Ljudje samo nekaj bluzite... Zbudite se... Dobr veste da nikol ne bo nič bolš, pa ni važno kdo je na oblasti (Janša, Rop, Jelinčič, ManjaKranjc, Pahorček...) Sam še slabše bo...
partizan222
11. 06. 2008 12.26
Levica je začela sama sebe uničevati, glavni možje so skregani med seboj. Vsem je pa jasno, da prihajajo tajkuni prav iz njihovih vrst in da jih je napravila prejšnja vlada, ki želi na vsak način priti spet na vrh septembra. Volivci pa imamo to moč, da jim to preprečimo, saj se moramo zavedati, da nas v nasprotnem primeru čaka še več tajkunov in še več pokradenega denarja, kot so ga v 12 letih, ko so bili na oblasti.
pahor?ek
11. 06. 2008 11.19
Mislim, da bi bilo potrebno odpreti vprašanj o odgovornosti prejšnje vladne garniture pod vodstvom sedaj razpadle LDS (danes Zares) in SD-jevcev. Diplomska naloga je dokaz, da so delali celo načrtne raziskave o teh prevzemih in to celo s pomočjo takratnega ministra za gospodarstvo Matejčeka Fruteka. Kam sega laška hobotnica, to bo pokazal čas...
svoboda-govora
11. 06. 2008 11.09
"Po njegovih besedah je Šrot 8. maja zahteval, naj podprejo Boruta Pahorja in rušijo zdajšnjega premierja Janeza Janšo. Po Markešu je odšel tudi Stojan Zdolšek, član nadzornega sveta Dela, ki naj bi na majskem sestanku odločno protestiral." So se že začeli kregati med seboj in samo vprašanje časa ostaja, kdaj bo vse skupaj prišlo na plano. Ter kateri takratni LDS-ovec jim je vse skupaj omogočil.
nejxy@yahoo.com
11. 06. 2008 10.38
Anica je dobro zaj... svojega Boška... no sej počasi se bodo sami razkrinkali. Čakam samo še dan, ko se bo Boško sam predal oblastem pregona, zadolženim za pregon Organiziranega gospodarskega kriminala.
manjakranjc@hotmail.com
11. 06. 2008 10.13
Ranunculus, Vir in avtorica sem jaz. In tudi tvoj predlog upoštevam. Z zadnjim tvojim postm se strinjam, zanikala sem le lažno trditev, ki jo je izrekel nekdo pred tem. Gre za odvračanje dejstev, čemur ostro nasprotujem. Lp M.K
Ranunculus
11. 06. 2008 10.05
manjakranjc Če je JJ zaključil svojo izobraževalno pot se ti še ni treba zaganjati v izobraževalni sistem in tiste, ki si pridobivajo dodatne nazive in celo nagrade. Zahvala mentorjem je pa tudi brezpredmetna in popolnoma nepotrebna (morda celo nezaželena), sploh v diplomskih nalogah, ki so večinoma postale beden skupek citatov (vsaj na ekonomiji).
kritika@email.si
11. 06. 2008 09.59
Zgodba Šrot je naravnost absurdna. Ne le, da se je Šrot nakradel ogromne količine denarja ampak celotni Sloveniji to meče v obraz in se norčuje iz nje (tudi pravni državi, da ne bo pomote). Nekaj podobnega kot počne Jankovič, ki kljub nakradenemu denarju in podlostim, ki jih še danes počne na občini, pametuje o poštenosti in človeškosti. FUJ ZA ŠROTA IN JANKOVIČA, KER NIMATA NIKAKRŠNIH ČLOVEŠKIH VREDNOT!
Ranunculus
11. 06. 2008 09.57
manjakranjc Dobro zastavljeno in srečno (vir ni važen). Dodal bi pa, da se tudi za vodstvo ATVP določi, da se le-to zamenja takoj, ko novinarji ugotovijo in se utemeljeno dokaže, da ATVP svoje naloge v kakem primeru ni opravila. Pa še to; v Leclercu je bil Heineken po 2,11 EUR za 4 pločevinke. Kar v redu ponudba.
manjakranjc@hotmail.com
11. 06. 2008 09.41
pikam_dopust "Na EF v LJ je namreč izrecno prepovedano pisanje zahval mentorjem v diplomske, magistrske,... naloge." Ostro protestiram proti takšni zavajujoči izjavi, ki ima v ozadju spremembo tematiko in težo napisanega! Jasno je, da je trditev izmišljena in to trdim na realni osnovi poznavanja; zahvale pa so celo zelo dobrodošle! Si predstavljate, da bi bodoči Prešernov nagrajenec v svojem diplomskem delu izpustil mentorja, ki mu je v končni fazi sam priskrbel željeno raven tematike za takšen upseh!? Lepo prosim, mallo resnosti! Lp M.K
manjakranjc@hotmail.com
11. 06. 2008 09.35
Dan, Bravo Anica Šrot! Vsakemu je jasno, da tajkunske hobotnice želijo prevzeti monopolne položaje na trgu in se dokopati ne samo do ekonomske temveč predvsem politične moči. Ne gre se za teorijo zarote temveč znani pojav v tržnih ekonomijah, ki pa se mu zrele demokracije uspešno upirajo. Še posebej so naudaru tranzicijske države, kjer se ekonomsko razmerja vzpostavljajo in bodo po temu ostal za dolgo časa zamrznjena. Botruje mu pohlep in želja po moči novopečenih privatizatorjev, kar je lastnost tistih ki so se na hitro "openezili". K vsebini: Na vseh področjih ekonomskih dejavnosti je v javnem interesu, da noben subjekt nima prevladujočega tržnega položaja oziroma, da ni skritega obvladovanja trga preko povezanih oseb navidez neodvisnih subjektov. Obstajajo dejavnosti, ki so še posebej občutljive in je potrebno biti posebej pozoren. To so mediji, trgovina, energetika, transport. Govorimo pač o antimonopolni zakonodaji. Ta mora biti zasnovana tako, da podjetja, ki imajo takšen prevladujoč položaj lastniško niso obvladovana s prevladujočim kapitalskim lastnikom ali lastniki, ki so med seboj kapitalsko ali interesno povezani. Vemo da lastništvo nad takšnimi podjetji mora biti razpršeno, koncentracija lastništva pa onemogočena z zakonom. Šele če podjetje izgubi status nesorazmernega tržnega položaja niso več potrebne omejitve nad lastništvom in kapitalskimi povezavami. Potrebno bi bilo jasno določiti slednje: - podjetja, ki imajo prevladujoč in nesorazmeren položaj na trgu so podjetja, ki morajo delovati v javnem interesu. -v podjetjih, ki morajo delovati v javnim interesu nihče ne more imeti lastniškega deleža večjega od 0,05%. Horizontalne ali vertikalno kapitalsko povezane oseb ne morejo imeti skupnega lastniškega deleža večjega deleža od 0,5% oziroma posamezno podjetje iz koglomerata ne večjega kot 0,01%. -zgoraj omenjene družbe morajo kotirati na borzi. Lastniki, ki presegajo večje lastniške deleže jih morajo v dveh mesecih odprodati na borzi. Javno zbiranje ponudb za odprodajo delnic ni dovoljeno! -za izvedbo zakona skrbi ATVP. Lastniki , ki svojih deležev ne odprodajo v dveh mesecih od sprejetja tega zakona jim njihove lastniške deleže na borzi odproda agencija. Sindrom LAŠKO je potrebno rešiti generalno! Razpršeno lastništvo in nemožnost njegove koncentracije je edino kar bo onemogočilo tajkunske povezave in zlorabo ekonomske moči.To naj velja za časopis Delo, Merkator itd.. Lp M.K
pikam_dopust
11. 06. 2008 09.30
Zanimivo, da si to našel. Na EF v LJ je namreč izrecno prepovedano pisanje zahval mentorjem v diplomske, magistrske,... naloge. Morebiti pa samo ugibaš, kaj v njih res piše?
baltbaltazar@email.si
11. 06. 2008 09.23
To ni edina diplomska naloga o prevzemih Pivovarne Laško. Na Ekonomski fakulteti jih je bilo kar nekaj in pri večini je bil mentor Matej Lahovnik. Najboljše za branje so pocukrane zahvale na začetku diplomskih, ko se še posebej zahvaljujejo za izredno pomoč Lahovniku. Pomembno dejstvo je pa, da je bil Lahovnik ravno v času diplomiranja svojih varovancev minister za gospodarstvo.
RADO62
11. 06. 2008 09.15
ŠROTA V PRŽON.....
Prlek007@
11. 06. 2008 09.15
700.000 milijonov evrov?
predal23@email.si
11. 06. 2008 09.06
jooj, pa vi niste normalni