Slovenija

SŠOF se bo morala izseliti iz Križank, SVIZ: Selitev bi poslabšala kakovost delovanja

Ljubljana, 10. 12. 2019 13.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Sviz se je pridružil podpisnikom peticije Križanke niso naprodaj – reševanje Srednje šole za oblikovanje in fotografijo Ljubljana v nasprotovanju preselitve šole iz kulturnozgodovinskega bisera, Plečnikove mojstrovine. Šola se bo namreč morala jeseni 2022 iz Križank izseliti.

Kot so zapisali v Sindikatu vzgoje in izobraževanja (Sviz), so že septembra naslovili na šolskega ministra Jerneja Pikala predlog za sestanek o problematiki prostorov Srednje šole za oblikovanje in fotografijo (SŠOF), ki se je glede prostorov znašla v negotovosti. Šola naj bi sicer imela zagotovljeno, da lahko v prostorih Križank ostane do 31. avgusta 2022, nato pa naj bi se preselila v dotlej novozgrajeno šolo na Roški cesti.

V povezavi s selitvijo šole se posledično porajajo vprašanja, kje in kako bo šola delovala, ali bodo dijakom zagotovljeni primerni učni pogoji in zaposlenim ustrezne delovne razmere.
V povezavi s selitvijo šole se posledično porajajo vprašanja, kje in kako bo šola delovala, ali bodo dijakom zagotovljeni primerni učni pogoji in zaposlenim ustrezne delovne razmere. FOTO: Miro Majcen

Slednja, kot so zapisali, tako zagotovo ne bo v kulturnem okolju, ki bi bilo primerljivo s Križankami, kar zahtevajo dijaki in zaposleni ter daje šoli na zdajšnji lokaciji dodano vrednost. Ministra želi sindikat podrobneje seznaniti s pomisleki in argumenti o predvideni prihodnji prostorski umestitvi šole, obenem pa se natančneje ter neposredno seznaniti tudi z načrti oziroma predlogi ministrstva o izpostavljeni problematiki. Srečanje se po skoraj treh mesecih, odkar je Sviz ministra zaprosil za sestanek, še ni zgodilo, so opozorili.

'Selitev bi poslabšala kakovost delovanja'

V Svizu izpostavljajo, da je SŠOF srednja šola z dolgoletno tradicijo, ki si je pridobila ugled, ki z dobrimi rezultati izkazuje kakovost in ima v vsakem posameznem šolskem letu poln vpis. V povezavi s selitvijo šole se posledično porajajo vprašanja, kje in kako bo šola delovala, ali bodo dijakom zagotovljeni primerni učni pogoji in zaposlenim ustrezne delovne razmere. Ker so se pojavile tudi informacije, da bi lahko šola v prihodnje dobila prostore na več različnih lokacijah po Ljubljani, Sviz opozarja, da bi to nedvomno poslabšalo zdajšnjo kakovost delovanja in imelo negativne posledice tako za dijake kot za zaposlene.

Sindikat zato svoje članstvo in vse zaposlene ter dijake na SŠOF podpira v prizadevanjih, da se negotovost, povezana s prihodnjo lokacijo delovanja šole, čim prej ustrezno razreši.

Peticijo Križanke niso naprodaj so pripravili učitelji SŠOF. V njej so med drugim zapisali: "Identiteta Križank, ki jo kot nedeljivo celoto tvorijo izobraževanje, kultura in kulturna dediščina, se je postopoma razvijala v razvejan organizem tako po zaslugi tistih, ki so sobivanje treh funkcij utemeljili, kot po zaslugi ustanovitelja, ki je idejo prepletenosti razumel. Tako kompleksnega organizma ni preprosto ustvariti. Oblikuje se skozi desetletja, uničiti pa ga je mogoče z enim samim zamahom."

Peticijo so objavili, potem ko sta ministrstvo za izobraževanje in Mestna občina Ljubljana (Mol) konec oktobra sklenila pismo o nameri, katerega cilj je urediti neurejeno pravno stanje nepremičnin, pri katerih sta ministrstvo in občina solastnika. Med njimi so tudi Križanke, ki jih je prenovil arhitekt Jože Plečnik. Ministrstvo bo Molu za potrebe Festivala Ljubljana priznalo lastninsko pravico na deležu parcele, ki je v solasti ministrstva in jo uporablja SŠOF.

Mol bo postala izključna lastnica Križank

Mol bo z menjavo nepremičnin postala izključna lastnica kompleksa Križank, saj nepremičnino potrebuje za delovanje javnega zavoda Festival Ljubljana. Kot so zapisali, gre za "smiselno racionalizacijo lastništva nepremičnin, kjer imata obe strani vsebine, ki jih želita realizirati".

Kot so še zapisali, je za kompleks Križank predvidena celovita in temeljita prenova. Pravkar se je zaključil razpis za izdelavo projektne dokumentacije in izvedbe gradbenih, obrtnih in inštalacijskih del ter opreme za postavitev samostojne strehe nad avditorijem Križanke. Gradnja bo po načrtih Mola potekala v prihodnjem letu, tako bo po letu 2015 prva sezona rednega obratovanja poletnega gledališča s streho v letu 2021.

Nova streha bo samostojna in ločena od stavbe, obnova kompleksa pa bo celovita in bo zajemala tudi statiko stavbe, so napovedali na Molu.

Ministrstvo: Obstoječa zasnova prostorov ne ustreza več potrebam izvajanja pouka

Kot so sporočili z ministrstva, SŠOF ne bo ostala brez strehe nad glavo. Pouk trenutno izvaja na treh lokacijah, v Križankah, stavbi Ekonomske srednje šole na Roški in na Taboru, kar je posledica prostorske stiske v Križankah, ki imajo status kulturnega spomenika, zato tam niso dopustne dozidave niti spremembe.

Izvedba pouka na treh lokacijah povzroča dodatne stroške, otežuje organizacijo in izvajanje izobraževalne dejavnosti in izrabo delovnega časa. Poleg primanjkljaja prostora obstoječa zasnova prostorov že dolgo ne ustreza več potrebam sodobnega izvajanja pouka, predvsem pa obseg prostora, ki ga SŠOF zaseda v Križankah, močno presega okvire lastništva RS, so zapisali na ministrstvu.

Prostorska stiska bo po mnenju ministrstva rešena z novogradnjo šole na Roški cesti. "V ta namen že potekajo priprave za izvedbo urbanističnega natečaja, s katerim je treba spremeniti občinski podrobni prostorski načrt, ki bo omogočal izvedbo primerne novogradnje za potrebe SŠOF s telovadnico, Akademije za likovno umetnost in oblikovanje in študentskega doma."

Nove prostore bo SŠOF dobila v nekaj letih, natančni terminski načrti pa bodo določeni šele v menjalnih pogodbah. Do preselitve bo delo SŠOF po navedbah ministrstva potekalo na obstoječi lokaciji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sloeuro
10. 12. 2019 17.17
+8
Kdaj bosta MOL in Festival Ljubljane vrnila Križevniško cerkev pravim lastnikom Križevniškim vitezom?
Mandy1
10. 12. 2019 16.48
+12
Križanke so kulturni spomenik in dijaki so v takem okolju lahko ustvarjalni. Pogoji dela bi lahko bili boljši kje drugje, vendar dokler ni nove lokacije, naj OBLIKOVNA ostane tam kjer je- v Plečnikovih Križankah. Za novo šolo je bilo položenih že kar nekaj temeljnih kamnov...
noire
10. 12. 2019 15.58
-15
SVIZ in zaposleni naj bodo samo tiho! Zaposlenim pašejo križanke, ker imajo kafiče takoj zraven.
Pz12
12. 12. 2019 10.26
+1
Se opravicujem. Ampak ti si ______(ne snen napisat ker mi bo 24ur zbrisal komentar). Sem koncal oblikovno šolo kar nekaj let nazaj. Edini kafič ki je v neposrednem dosegu profesorje je Plecnikov hram in še to vidiš le 2-3 tam, ko so izven delovnega časa... Je pa za samo vzdušje za sam odnos ljudi do umetnosti do arhitekture pomembno predvsem za dijake da se izobražukejo v taki stavbi. (Smo bili po nekaj dni na teden na Roški in to je totalen kolaps sistema. Totalna monotonost stavbe brez duše brez idej...) Tako, da ne piši v prazno...
brat od pepetovga brata
10. 12. 2019 15.45
-13
Kamorkoli drugam bodo sli, bodo mel boljse pogoje..
OBLIKOVNA
10. 12. 2019 15.34
+36
Križanke niso naprodaj! Poziv slovenski javnosti k podpisu peticije Spoštovani, nagovarjamo vse srčne ljudi, da stopijo v bran Križankam, kulturnemu spomeniku, ki pripada vsem državljanom Slovenije. Na slovensko javnost se obračamo, ker so državne institucije, ki bi morale skrbeti za šolstvo in hkrati spoštovati kulturno dediščino, odpovedale. Zaradi pridobitniških interesov peščice bo ta spomenik izgubil svojo vsebino, saj se skuša Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo Ljubljana izriniti iz prostorov Križank. Križanke imajo bogato zgodovino in tradicijo, v njej že vse od leta 1950 deluje šola in so razglašene za kulturni spomenik državnega pomena. Prenovo je začrtal že arhitekt Jože Plečnik; ta je leta 1948 v Križankah načrtoval prizidek k tedanji Šoli za umetno obrt, kot se je takrat imenovala današnja Srednja šola za oblikovanje in fotografijo Ljubljana. Identiteta Križank, ki jo kot nedeljivo celoto tvorijo izobraževanje, kultura in kulturna dediščina, se je postopoma razvijala v razvejan organizem tako po zaslugi tistih, ki so sobivanje treh funkcij utemeljili, kot po zaslugi ustanovitelja, ki je idejo prepletenosti razumel. Tako kompleksnega organizma ni preprosto ustvariti. Oblikuje se skozi desetletja, uničiti pa ga je mogoče z enim samim zamahom. Država očitno te simbioze ne razume. Tako namerava svoj delež kulturnega spomenika prodati Mestni občini Ljubljana, ki bi celotni kompleks namenila le enemu uporabniku. Sporen je tudi potek samega reševanja prostorske problematike šole. Z nepremičnino država trguje, kot da se ne zaveda, s kako pomembnim in dragocenim kulturnim spomenikom razpolaga. Dala ga je v paket nerešenih nepremičninskih zadev z MOL-om ter tako prikrila, za kakšno tržno vrednost se bo odpovedala Križankam in kaj bo zanje v zameno dobila. Bogastvo vsebine je v takšnem barantanju spregledano in izključeno. Šola, ki je s svojim kvalitetnim delom prispevala k izobraževanju številnih pomembnih slovenskih ustvarjalcev, bo predvidoma od leta 2022 prepuščena na milost in nemilost novemu lastniku Križank. Ker vemo, da so apetiti po prostorih Križank veliki, bosta sožitje in delovanje šole skoraj nemogoča. Zaradi zgoraj omenjenega trgovanja Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo Ljubljana grozi, da bo ostala brez strehe nad glavo. Učitelji tej nameri odločno nasprotujemo. Zavedamo se, kam bo ta nepremišljena prodaja kulturnega spomenika pripeljala. Križanke bodo izgubile svoj pravi namen, čudovit spomenik, ki je prepojen s kreativnim potencialom mladih, bo postal le še depo in garderoba. Lahko se zgodi, da bodo vrata slikovitega dvorišča odprta le še zvečer, ob poletnih prireditvah. Križanke tako ne bodo več javno dobro vseh državljanov Slovenije, ampak le prireditveni prostor za petičneže in točka na zemljevidu turističnih vodičev. Stopimo skupaj in ne dovolimo, da politika stori napako in Križankam vzame edinstvenost. Želimo si, da Križanke ostanejo živ organizem in javna dobrina, ki nas polni s kulturo in ustvarjalnostjo. Nagovarjamo vse tiste, ki se zavedate kulturne in zgodovinske vrednosti ljubljanskih Križank in želite, da bi jih skrbno in vsebini primerno obnovili. S tem bi Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo Ljubljana kot neločljivemu elementu kulturno-umetniške celote omogočili ostati v navdihujočem zgodovinskem okolju Križank. Odgovorne pozivamo k temeljitemu razmisleku o načrtovanih dejanjih. Naj jim bo v opomin napis, ki ga je na pročelje Križank zapisal Plečnik: »Minljiv si, le tvoja dela so tvoj spomin!« Srednja šola za oblikovanje in fotografijo Ljubljana Križanke, 29. november 2019
wolfterier
10. 12. 2019 15.51
+16
V Križankah bo šerif procente pobiral,nje.
Uporabnik473573
10. 12. 2019 16.01
+3
Ne razumem kako so križanke od vseh, če si jih lasti šola za oblikovanje. Mislim, da jaz ne morme zahtevati da si tam uredim prostore, ker me kaj hitro vodilni na tej šoli vrgli ven iz učilnic. Tako da naj nehajo zavajati kako je od vseh, a le ožja skupina ljudi to uporablja.
Oblikoval.ec
15. 01. 2020 15.08
+5
Popravek*, Lahko si kupite karto za kakšen koncert v križankah, se najeste in napijete na dvorišču križank, ali pa se vpišete v šolo (tut kr dost pik je treba met za oblikovno, in glede na vaše razmišljanje nevem če imate dovolj točk za frizersko. Pa da ne mečem teme na frizersko je to tudi kar dobra šola).
RichPiana
10. 12. 2019 14.48
+21
Lahko bi jih preselili v Rog.
xyxyxyxyxyxyxy
10. 12. 2019 14.42
+2
Šola v križankah je že kar predolgo, tja ne sodi.
Uporabnik473573
10. 12. 2019 16.05
-5
točno tako. je popolnoma neprimerna zgradba in lokacija. No za kofetke profesorjev je pa najbolj primerna, to se strinjam.
Oblikoval.ec
10. 12. 2019 17.47
+20
Kot dijak sšof se s to absurdno izjavo ne strinjam. Križanke so res nekaj posebnega za nas oblikovalce, in ločijo to šolo od ostalih. Sem mnenja da je ta komentar strel v temo, res pa da je "kofe" v okolici križank odličen
Pz12
12. 12. 2019 12.54
+8
Komentar nekoga, ki nikoli ni bil dijak šole, se v življenju verjetno nikoli ni srecal z kreativnim razmišljanjem... In po tvojem mnenju tja sodi kaj? Pisarne, skladišče,...?