Inšpektorat za delo je marca razjezil obrtnike z zahtevo, da je treba prijavljati potencialno nevarna dela na višini. Sprva je to veljalo za tista opravila, ki trajajo več kot dve uri, nato pa so časovno mejo ukinili. To je pomenilo, da je treba prijavljati vsa dela na višini, tudi če trajajo zgolj pet minut, so opozarjali na obrtni zbornici (OZS) in kot najbolj banalen primer navajali menjavo žarnice.
Za številne bizarni zahtevi inšpektorata so se uprli in nazadnje dosegli, da obveznega prijavljanja del na višini z novim letom ne bo več. "OZS je zadovoljna, da je po številnih opozorilih končno dosegla odpravo prijave nevarnih del na višini, ki je predstavljala veliko birokratsko oviro za obrtnike in male podjetnike," so sporočili.
Spomnimo
Inšpektorat za delo je z marcem letos začel poostren nadzor ustreznega izvajanja del na višini in obveznost prijave teh del. Kot nevarna dela je opredelil izvajanje del na višini več kot dva metra, pri čemer je izpostavil predvsem krovce, tesarje, kleparje, fasaderje in monterje oken. Globa v primeru neprijave del za delodajalca znaša od 2000 do 40.000 evrov, za odgovorno osebo delodajalca pa od 500 do 4000 evrov.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.