Glede na zadnje "usklajevalne sestanke" z direktorjem vladnega urada za komuniciranje Uroš Urbanija, "ki se mu v nasprotju z obljubami oblasti nikamor ne mudi in izpolnitev zakonske dolžnosti ustanovitelja za plačilo javnega dela servisa vse bolj odkrito pogojuje s tem, da bo kar sam prevzel vlogo urednika, direktorja in nadzornika družbe, smo vse bolj prepričani, da plačila za že opravljeno delo ne bo", so pri STA zapisali v sporočilu za javnost, pod katerega so se podpisali Svet delavcev STA, Sindikat novinarjev STA in Zastopstvo uredništva STA.
Predstavniški organi zaposlenih so se seznanili s potekom torkovih pogovorov, iz katerih direktor Ukoma v sporočilu za javnost v potvorjeni obliki navaja trditve, ki so po zagotovilih udeležencev sestanka s strani STA daleč od resnice. "Najbolj nesprejemljivo je temeljno izhodišče, po katerem bi kar na Ukomu pregledovali povzetke novic in presojali njihovo vsebino in na podlagi tega arbitrarnega pristopa odmerjali višino plačila." "To je poskus grobega posega v avtonomnost, ki mu podpisani odločno nasprotujemo." Pogodbeno plačilo, za katerega se zavzema Urbanija in ki naj bi omogočilo, da bi naročniki STA kar leto dni poobjavljali vsebine STA brezplačno, je po njihovem mnenju izraz popolnega nerazumevanja in kaže nespoštljiv odnos do njihovega dela.
Zanemarja pa tudi dejstvo, da od dobrih dveh milijonov evrov sredstev, ki bi jih STA morala dobiti letos, Ukom že dva tedna obljublja 845.000 evrov. "Namesto, da bi jih STA nakazal v obliki predujma, kot je sklenila vlada, si izmišljuje nove in nove pogoje ter odlaga plačilo za že opravljeno delo," so še zapisali.
In opozarjajo, da bo kmalu minil že 200. dan, odkar vlada ne izpolnjuje svoje zaveze, h kateri jo vežeta tako zakon o STA kot sedmi paket PKP, "pri tem pa očitno direktor Ukoma računa na to, da se bo STA sesedla, še preden bo uspela dokazati svojo pravico na sodišču"."Nekateri naši sodelavci se te dni odpravljajo na zaslužen dopust, pri tem pa ne vedo, ali jih bo po njem sploh še čakala zaposlitev ali pa bodo zaradi osebnih interesov in samovoljne maščevalnosti enega človeka pristali na zavodu za zaposlovanje." Direktorja Ukoma pozivajo, naj se "loti dela in izpolni pričakovanja vlade ali pa se umakne nekomu, ki bo to znal narediti". Čeprav se v javnosti z obljubami vladnih predstavnikov ustvarja vtis, da se stvari urejajo ali da so celo že urejene, javnosti sporočajo, da temu ni tako in da je "naš obstoj le še vprašanje časa in bo morda že jeseni o dogajanju doma in po svetu domači in mednarodni javnosti poročala le še t. i. Nacionalna tiskovna agencija (NTA)".
Ukom zavrača obtožbe Veselinoviča in navedbe predstavnikov delavcev
Ukom je danes ostro zavrnil obtožbe tako direktorja STA Veselinoviča kot tudi navedbe sveta delavcev STA, da je Ukom v sporočilu za javnost kakor koli zavajal ali potvarjal dejstva. Ukom trdi, da se je vedno odzval nemudoma, medtem ko da je direktor STA potreboval tri tedne, da je poslal cenik storitev. V sporočilu za javnost, objavljenem na spletni strani Ukoma, je še navedeno, da je Ukom "v želji, da se čim prej zakonsko uredi financiranje STA", 18. junija poslal direktorju STA dopis s pozivom, naj nemudoma posreduje podatke glede cene posameznih storitev, ki jih STA opravlja v okviru javne službe, če želi, da pogodbo sklenejo kar najhitreje.
Kasneje je Ukom po lastnih navedbah Veselinoviča za želene podatke prosil še na dveh sestankih. Direktor STA je želene podatke posredoval 9. julija, tri dni kasneje pa ga je Ukom prosil za pojasnilo posameznih stroškovnih postavk, a odgovora še ni prejel, dodaja Ukom.
Komisarka Johanssonova razočarana, ker vprašanje financiranja STA še vedno ni rešeno
Evropska komisarka Ylva Johansson je po današnjem srečanju notranjih ministrov EU na Brdu pri Kranju izrazila razočaranje, da vprašanje financiranja STA še vedno ni rešeno. Ob aprilskem srečanju s slovenskim notranjim ministrom Alešem Hojsom je namreč dobila vtis, da bo to rešeno. Hojs je krivdo pripisal direktorju STA Veselinoviču. "Razočarana sem, da to še ni bilo rešeno," je povedala komisarka glede vprašanja financiranja STA. Kot je dodala, je namreč aprila po srečanju s Hojsom v Ljubljani dobila vtis, da bo to kmalu rešeno.
"Pričakujem, da bo slovenska vlada rešila to vprašanje in STA plačala sredstva, ki ji jih dolguje. Zelo pomembno je, da se to vprašanje reši čim prej. Drugače bi to lahko imelo hude posledice za pluralizem medijev," je povedala na skupni novinarski konferenci s Hojsom po neformalnem zasedanju notranjih ministrov EU na Brdu pri Kranju.
Notranji minister je na novinarsko vprašanje odgovoril, da je aprila res obljubil komisarki, da bo ta zadeva rešena v kratkem. Vendar pa, kot je dejal, direktor STA Bojan Veselinovič še vedno ne želi podpisati pogodbe. Vladni urad za komuniciranje namreč skrbi za porabo javnega denarja, ki je podvržena zakonitosti in transparentnosti, je dodal.
KOMENTARJI (222)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.