Predsednica Socialnih demokratov Tanja Fajon je pred dnevi v javnem pismu izrazila zaskrbljenost zaradi neizplačila zakonskih obveznosti vlade do Slovenske tiskovne agencije (STA). Kot je zapisala, premier Janez Janša državljanom dolguje pojasnilo, opravičilo in takojšnjo reakcijo oziroma izplačilo zapadlih in tekočih obveznosti do STA.
V pismu je zapisala, da si je vlada z ignoranco ter sprenevedanjem dovolila zlorabiti javni interes, katerega nosilka v medijskim prostoru je prav STA. V primeru stečaja bo vlada po mnenju Fajonove odgovorna za "načrtno in namerno zrušitev enega od stebrov javnega interesa slovenske družbe in njene pravice do informiranosti, svobode in pluralnosti medijev".
Urbanija meni, da so napovedi o skorajšnjem stečaju STA 'nenavadne'
V imenu vlade se je na pismo Fajonove odzval direktor Vladnega urada za komuniciranje (UKOM) Uroš Urbanija. "Z velikim začudenjem smo prejeli vaš dopis glede črnogledih napovedi, ki jih izpostavljate v zvezi s Slovensko tiskovno agencijo. Prepričani smo, da vas je nekdo zavedel, kot vas je očitno namerno zavedel tudi ob vaši izjavi v oddaji Tarča, da je na Slovenski tiskovni agenciji zaposlenih kar 300 novinarjev, dejansko pa se to število trenutno giblje okrog 90," je zapisal.
Dodal je, da so, tako kot Fajonova, zaskrbljeni zaradi situacije s STA, a se trudijo že več kot eno leto, da bi direktor agencije posloval v skladu z zakonom. Kot je navedel Urbanija, direktor več mesecev ni želel izročiti predstavnikom ustanovitelja dokumentacije v zvezi s poslovanjem agencije. Konec aprila je sicer vodstvo STA dokumentacijo poslalo na vlado, a so tam pošiljko zavrnili, češ da jo mora poslati na Ukom. Urbanijo je zmotilo tudi obvestilo, ki ga je STA junija objavila na svoji strani, in sicer glede novic, prirejenih za radijski medij. "V skladu s to novo spremembo teh novic radijske postaje ne smejo uporabljati, če ne sklenejo z agencijo tržne pogodbe. To pa je nedopustno izsiljevanje radijskih postaj. Podobno velja za fotografski servis in tudi za vse ostale produkte," je zapisal.
Spomnil je, da je vlada junija sprejela posebno uredbo, ki je Ukomu naložila obveznosti, kako urediti financiranje STA. Ukom je nato po pogajanjih STA poslal končno verzijo pogodbe, ki je uredila financiranje agencije na mesečni ravni. "V pogodbi je Ukom pristal skoraj na vse pogoje Slovenske tiskovne agencije, ki se nanašajo na oceno stroškov, žal pa ni mogel pristati na zahtevo, da se storitve iz naslova javne službe lahko tudi prodajajo na trgu. Preprosto zato, ker je to protizakonito," meni Urbanija.
Direktor Ukoma zato meni, da so napovedi Fajonove o skorajšnjemu stečaju agencije "nenavadne". Sam meni, da s tovrstnimi izjavami direktor agencije grozi zaposlenim, kar pa se Urbaniji zdi "nesprejemljivo".
"Glede na to, da je prav stranka SD že leta 2009 v okviru vlade, ki jo je vodila, imenovala direktorja Veselinoviča, smo prepričani, da ga tudi vi lahko opomnite in pozovete k zakonitemu ravnanju. Žal pa ne morete zahtevati od državnih uradnikov in tudi od vlade, da bi ravnala nezakonito in komur koli plačevala storitve, ki jih ta ni opravil," je zaključil Urbanija.
Fajonova pričakuje odstop Urbanije
Fajonova je Urbaniji odgovorila, da je odločba vrhovnega sodišča več kot zgovorna. "Blamaža, ki ste jo danes doživeli, je v največji meri vaša odgovornost. Zato pričakujem takojšnjo izpolnitev sodbe in vaš odstop," je napisala.
Urbanija je ob sklepu vrhovnega sodišča, ki je razveljavilo začasno zadržanje vladne uredbe o opravljanju javne službe STA, zapisal, da je sodišče očitno sprejelo argumente Ukoma. Navedbe iz obrazložitve sklepa, kjer sodišče ugotavlja dolžnost mesečnega financiranja javne službe STA, za zdaj ni komentiral. "Slovenska tiskovna agencija je zahtevala začasno zadržanje uredbe o financiranju javne službe STA. Ukom je vložil pritožbo na zadržanje uredbe. Vrhovno sodišče je danes očitno sprejelo argumente Ukoma in razveljavilo začasno zadržanje uredbe o financiranju STA," je navedel Urbanija.
Odgovoril je tudi zapis Fajonove. Po Urbanijinih besedah je težko razumeti, da Fajonova zahteva odstop "ob dejstvu, da Ukom znova dokaže na sodišču pravno nevzdržne argumente za zadržanje uredbe, ki jo je zahteval direktor STA. Ukom je do sedaj dobil čisto vse sodne postopke, tako da poziv verjetno velja za Veselinoviča," ji je odgovoril.
Odzval se je tudi premier Janez Janša, in sicer na zapis Zorčiča, ki je zapisal, da upa, da bo odločitev vrhovnega sodišča pomagala vladi, da preneha s sramotnim finančnim izčrpavanjem STA in ignoriranjem odločitev, sprejetih v DZ. Janša mu je odvrnil, da je "sramota ko predsednik DZ ne ve, kaj govori ter poziva na nezakonito ravnanje". Ob tem pa je Janša zapisal, da je sodišče zavrnilo pritožbo proti vladi. Sodišče je sicer ugodilo pritožbi vlade.
Gre za sklep vrhovnega sodišča, s katerim je to razveljavilo začasno zadržanje uredbe o financiranju javne službe STA. V obrazložitvi sklepa namreč sodišče ugotavlja, da je ne glede na uredbo po zakonodaji Republika Slovenija dolžna zagotavljati financiranje STA za leto 2021 skladno s poslovnim načrtom. Pravno podlago za izplačilo predstavlja zakon o STA, specialno za leto 2021 pa tudi sedmi protikoronski zakon. Kateri organ bo izvedel to financiranje oziroma kakšna so nasploh razmerja med vlado in njenimi organi, pa v obravnavani zadevi ni bistveno, še ugotavlja sodišče.
Evropska komisija znova pozvala k neodvisnosti in ustreznemu financiranju STA
Evropska komisija je medtem danes znova pozvala slovenske oblasti, naj zagotovijo neodvisnost in ustrezno financiranje javnih storitev, ki jih opravlja Slovenska tiskovna agencija. V komisiji pozorno spremljajo sodne postopke, ki potekajo na nacionalni ravni v povezavi s tem, so pojasnili v Bruslju v odzivu na nedavno pismo zaposlenih na STA.
Evropska komisija je že večkrat izrazila resno zaskrbljenost glede vprašanja financiranja STA kot tudi pričakovanja do slovenske vlade, je dejal govorec Adalbert Jahnz. Svet delavcev STA, Zastopstvo uredništva STA, Uredniški kolegij STA in Sindikat novinarjev STA so pismo naslovili na predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela in predsednika Evropskega parlamenta Davida Sassolija.
V njem so spomnili, da sta minila dva meseca od začetka predsedovanja Slovenije Svetu EU, ko je bilo od evropskih predstavnikov izraženo pričakovanje, da bo Slovenija hitro zagotovila neodvisnost in financiranje STA. Od slovenske vlade pa so prihajale napovedi, da bo vprašanje financiranja STA kmalu rešeno.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.