Slovenija

Stadion: Zaradi 'imbecilnosti' na sodišče

Ljubljana, 14. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ljubljanski svetnik Zelenih Slovenije je zaradi nogometnega stadiona proti ljubljanski županji vložil upravno tožbo.

Že konec avgusta je ljubljanski mestni svetnik Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) predstavil dve pobudi za pospešitev prenove centralnega stadiona za Bežigradom, ki ju je naslovil na ljubljansko županjo Danico Simšič (ZLSD).

Nesojena lokacija za nogometni stadion v ljubljanskih Stozicah: Na tej lokaciji investitor ne bi imel težav z zahtevami spomeniškega varstva, vendar so se mestni svetniki odločili za obnovo bežigrajskega stadiona (Foto:POPTV)
Nesojena lokacija za nogometni stadion v ljubljanskih Stozicah: Na tej lokaciji investitor ne bi imel težav z zahtevami spomeniškega varstva, vendar so se mestni svetniki odločili za obnovo bežigrajskega stadiona (Foto:POPTV) FOTO: POP TV

Ker odgovora županje doslej še vedno ni dobil, je proti njej vložil tožbo na ljubljanskem upravnem sodišču. Jazbinšek je danes še enkrat predstavil celotno problematiko izgradnje stadiona, saj sta obe predlagani lokaciji prepleteni z določenimi težavami.

Motel in parkirna hiša znotraj stadiona

Glede na sprejete odločitve o obnovi centralnega stadiona za Bežigradom Jazbinšek meni, da vsebuje nekatere "imbecilne" rešitve. Denimo predlog o izgradnji motela znotraj ograje stadiona ter 2000 garažnih parkirnih mest v neposredni bližini, ki zaradi lokacije stadiona po njegovem mnenju sploh niso potrebna.

Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije)
Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) FOTO: POP TV

"Tudi Stožice z neporavnanimi obveznostmi SCT niso povsem brez napak," je dejal Jazbinšek. Potrebno bi bilo natančno določiti, kje je najboljša lokacija za stadion in kdo bo dejanski investitor. "V nekaterih pogodbah se v vlogi investitorja družno pojavljata SCT in Olimpijski komite Slovenije, ki naj bi ob tem razpolagala s sredstvi mestne občine, kar je popoln nesmisel," meni Jazbinšek.

Stadion je spomeniško zaščiten

Jazbinšek je zelo kritičen do projekta, o katerem bi moral odločati mestni svet, ne pa investitorji in pobudniki. Prav zakon o glavnem mestu namreč določa, da kadar gre za izgradnjo objektov državnega pomena, o tem ne more odločati pristojni minister, pač pa predsednik vlade. "Centralni stadion je kot Plečnikova dediščina tudi pod spomeniškim varstvom, na takšnih objektih pa večji posegi sploh niso dovoljeni," je povedal Jazbinšek.

Županja ima dva tedna časa

V omenjenih pobudah, na katere županja še ni odgovorila, Jazbinšek predlaga pospešitev celovite prenove, ureditev lastninskih oziroma investitorskih razmerij, natančno opredelitev programa in razglasitev stadiona za Bežigradom za spomenik državnega pomena. Ker odgovora do danes še ni dobil, Jazbinšek meni, da je bila s tem kršena njegova ustavna pravica do vlaganja peticij in drugih pobud splošnega pomena, saj je dal pobudi v javno korist, korist Ljubljančanov in MOL.

Županja Simšičeva ima sedaj po Jazbinškovih besedah štirinajst dni časa, da na tožbo odgovori in pokaže svojo pripravljenost za sodelovanje, da bi nastali položaj "končno premaknili iz pat pozicije".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10