Slovenija

Štakul ni dobil podpore

Ljubljana, 18. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanci so s 45 glasovi proti 19 zavrnili imenovanje Aleksa Štakula na položaj generalnega direktorja RTVS.

Aleksu Štakulu se 24. maja izteče štiriletni mandat. Nov mandat pa se v skladu s sedanjimi pravili lahko začne šele, ko k imenovanju da soglasje Državni zbor.
Aleksu Štakulu se 24. maja izteče štiriletni mandat. Nov mandat pa se v skladu s sedanjimi pravili lahko začne šele, ko k imenovanju da soglasje Državni zbor. FOTO: 24ur.com

Poslanci strank vladne koalicije (SDS, NSi, SLS, DeSUS) so ob današnjem glasovanju sledili napovedim, da Aleksu Štakulu ne bodo dali soglasja, ker je v drugi obravnavi nov zakon o RTV, ki prinaša povsem nov postopek imenovanja generalnega direktorja tega javnega zavoda. Tega bo, kot je predvideno, imenoval nov programski svet na podlagi javnega razpisa, Državni zbor pa ne bo več dajal soglasja k imenovanju.

Alojz Sok (NSi) je tako danes ponovil, da bodo imenovanje novega generalnega direktorja RTV prepustili novemu programskemu svetu RTV. Če bo programski svet takrat predlagal istega kandidata, mu v NSi ne bodo nasprotovali, je napovedal Sok. Ne bi bilo prav, če bi mandat Štakulu potrdili že sedaj, saj bo moral po novem zakonu programski svet razpis ponoviti, pa je pojasnil Ivan Jelen (DeSUS).

Svet RTVS je za četrtek sklical izredno sejo, na kateri bodo po današnji nepotrditvi po napovedih Štakula imenovali za vršilca dolžnosti generalnega direktorja, in sicer do imenovanja novega generalnega direktorja tega javnega zavoda.


Proti soglasju Štakulu so tudi poslanci SNS, in sicer zaradi "nedemokratičnosti" njegovega vodenja, je pojasnil Boštjan Zagorac. Razlogi za zavrnitev niso politični, še dodaja Zagorac ter ob tem omenja primere, ko jih televizija ni povabila na tv soočenja. Sicer pa so se poslanci nacionalne stranke glasovanja vzdržali, tako da niso glasovali niti "za" niti "proti".

Svoje stališče, zakaj ne bo podprl soglasja, je pojasnil tudi Branko Grims (SDS), ki, kot je dejal, osebno Štakula zelo ceni. Njegov glas proti je nasprotovanje današnji neustrezni ureditvi, ko mora dati DZ politično soglasje k imenovanju, kar so kritizirali tudi v Evropi, je še pojasnil Grims.

Majda Širca (LDS) nasprotno meni, da bi Štakulu soglasje morali dati, zavrnitev soglasja je namreč nezaupnica sedanjemu svetu RTV. V LDS namreč spoštujejo avtonomijo sveta in ne želijo posegati v njegove odločitve. Glede na današnje obrazložitve vladne koalicije pa je novi zakon o RTV že sprejet, je opozorila Širca. "Ko arogantno demonstrirate svojo moč pri imenovanju, teptate osnovna načela razumevanja pravne države in stabilnosti v javnem sektorju," pa je strankarsko kolegico dopolnil Jožef Školč.

Vladna koalicija meni, da je nov zakon že sprejet in da je treba na vsak način uveljaviti začrtano politiko, čeprav je še vedno v veljavi sedanja ureditev, v kateri imata svoje pristojnosti pri imenovanju generalnega direktorja tako sedanji svet javnega zavoda kot tudi DZ, je stališče pojasnil Miran Potrč (SD). Če bo izglasovan zakon v predlagani obliki, pa bo vse v rokah enega človeka, ki bo imenovan po merilih, ki bodo v celoti ustrezala sedanji koaliciji, je še opozoril Potrč.


  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1