Slovenija

Stanje v Uniji

Ljubljana, 08. 10. 2022 18.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Petar Mrdović
Komentarji
67

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je 14. septembra 2022 nagovorila Evropski parlament in podala letno poročilo o stanju znotraj Evropske unije (EU). Gre za vsakoletni nagovor evropskim poslancem in državljanom glede usmeritve in prioritetnih nalog EU v naslednjem delovnem letu.

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen FOTO: AP

Predsednica Ursula von der Leyen je prvič razpravljala o stanju Unije, medtem ko na evropskih tleh divja vojna, ki je zaznamovala celotno delovanje Evropske komisije. Vsekakor je možno opaziti razliko v tonu in vsebini letošnjega nagovora, ki je v ospredje postavil vojno v Ukrajini in energetsko krizo – veliko manj pa je bilo osredotočenosti na prihodnje načrte. V govoru je izpostavila potrebo po nadaljnjem zavzemanju za solidarnost in enotnost držav članic pri odzivu na vojno, odzivu na energetsko krizo, zelenem prehodu in prilagajanju na področju varovanja narave, zavzemanju za demokracijo, krepitvi konkurenčnosti Evrope ter potrebo po ponovnem razmisleku o zunanjepolitični agendi EU. Kljub širokemu naboru tematik, ki so bile izpostavljene, se na tem mestu poraja vprašanje: kakšno je pravzaprav stanje v Uniji?

Črno ali rožnato?

Besedilo je bilo pripravljeno v sklopu projekta Homopolitikus, političnega think tanka Inštituta za politični menedžment. Kolumna izraža stališče avtorja, in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Stanje v Evropski uniji je danes vse prej kot rožnato. EU se trenutno nahaja na največjem razpotju glede svoje nadaljnje usmeritve in delovanja. Vse večja inflacija in rast cen energentov zahtevajo od evropskih institucij učinkovito ukrepanje, kar pa je v nepredvidljivih časih izjemno zahtevno. Evro je dosegel najnižjo vrednost v svoji zgodovini, kar se odraža v vse višjih cenah surovin in življenjskih potrebščinah. Številni strokovnjaki napovedujejo, da bo letošnja zima zelo težka. Če hočemo ohraniti smer razvoja, moramo v Evropi zagotoviti solidarno zimo, ki bo poskrbela za gospodarstvo in državljane. Iz tega razloga bo treba zagotoviti nemoteno dobavo energentov in surovin iz držav, s katerimi je bilo sodelovanje do sedaj omejeno ali ga sploh ni bilo. Vojna v Ukrajini je osvetlila številne priložnosti za sodelovanje z arabskimi in afriškimi državami, ki jih je Evropska unija pred tem zapostavljala. S temi državami je treba zagotoviti stabilno sodelovanje, ki bo v korist obema stranema – tako na ekonomskem kot družbeno-političnem področju.

Zeleno ali sivo?

Zaradi hitro rastočih cen energentov in omejene dobave plina so se države članice primorane vrniti k ponovni uporabi fosilnih goriv. Številni ekonomisti in strokovnjaki na področju energetike opozarjajo, da bo letošnja zima velik zalogaj za gospodinjstva in vlade držav članic. V tem trenutku si Evropska unija prizadeva, da čim prej doseže energetsko neodvisnost in s tem zmanjša svojo odvisnost od drugih akterjev. Pot do tega bo precej dolga in turbulentna, saj je treba politike prilagajati evropskemu zelenemu dogovoru in hkrati poskrbeti za državljane. Države članice so se primorane vračati k ponovni uporabi fosilnih goriv in pridobivanjem energije na "umazan" način, ki ga je evropski zeleni dogovor prepovedal. Prav tako so številne države članice začele s ponovnim zagonom jedrskih elektrarn, ki predstavljajo velik problem z ustvarjenimi odpadki. V zelenem pogledu se zdi, da znotraj EU drvimo 15 let v preteklost in ne v prihodnost. Dejstvo je, da so kratkoročni cilji EU na področju varstva okolja do leta 2030 nedosegljivi. Posledično je s tem povezana tudi časovnica ciljev do leta 2050, ki bodo zagotovo zamaknjeni, kar pa ne bo omajalo vloge EU kot mednarodnega okoljskega akterja. Evropska unija trenutno lebdi med sivo in zeleno prihodnostjo, čeprav ostaja vodilna sila na področju zelenih politik.

Petar Mrdović
Petar Mrdović FOTO: Homopolitikus

Vojno ali mirno?

Evropska unija je nastala na ideji zagotavljanja trajnega miru med narodi. Prednosti ekonomskega sodelovanja med državami so več kot uspešno odtehtale ekonomske posledice vojn. Evropska unija je leta 2012, kot prva in edina skupina držav na svetu, prejela Nobelovo nagrado za mir, saj že več kot sedemdeset let zagotavlja mir na območju držav članic. Na žalost pa Evropska unija še ni uspela preprečiti večjih konfliktov in vojn v svoji neposredni soseščini, ki odločilno vplivajo na stanje znotraj EU. V devetdesetih letih prejšnjega stoletja EU ni bila zmožna preprečiti vojn ob razpadu Jugoslavije. Prav tako nedavno dogajanje v Gorskem Karabahu, Afganistanu, Siriji in trenutno stanje v Ukrajini – vse to so konflikti in vojne, ki so posredno vplivale na stanje v Evropski uniji. Na teh primerih je možno opaziti, da EU v vseh teh letih še vedno ni razvila prepričljivega in vztrajnega mehanizma za preprečevanje vojnih konfliktov zunaj svojih meja. Prav tako so svetovna varnostno-politična razmerja podrta in vzpostavlja se nov svetovni red, ki bo preoblikoval ustaljene oblike sodelovanja. Uravnoteženo sodelovanje z različnimi akterji je stvar preteklosti, kot kaže trenutna situacija, bo morala Evropska unija okrepiti in prilagoditi svoje zunanjepolitično delovanje. V duhu tega je potreben tehten premislek glede vloge v zvezi Nato – okrepiti sodelovanje znotraj zveze ali se odločiti za samostojno obliko obrambne in vojaške pripravljenosti. Evropski kontinent je dolga leta veljal za kontinent, ki je prehajal iz vojne v vojno, kar je aktualno še danes, ko lahko govorimo o hibridni obliki evropskega kontinenta med mirom in vojno.

Pravno ali protipravno?

Prvič v zgodovini EU se je zgodilo, da se je Evropska komisija odločila za delno zamrznitev evropskih sredstev državi članici. Gre za precedens, saj je s tem EU pokazala, da je temeljne vrednote treba dosledno spoštovati in upoštevati. V zadnjih letih se je zbralo precej protipravnih postopkov in dejanj s strani Madžarske in Poljske, ki več kot očitno kršita pravo Evropske unije. Zdi se, da je EU precej časa mižala na eno oko in se s tem izognila kaznovanju teh dveh držav. Nezadovoljstvo glede tega so izkazale druge države članice, ki svoje pravne obveznosti spoštujejo. Med najbolj naklonjenimi za sankcioniranje Madžarske in Poljske je bila Nizozemska, ki se je odločno upirala vsem poskusom rušenja vladavine prava znotraj EU. Pri drugih državah članicah je šlo za preračunavanje in igranje na prijazno karto dobrih odnosov znotraj Unije. Madžarska je prav tako edina država, ki še ni prejela zelene luči Evropske komisije za #NextGenEU finančni mehanizem – tudi tukaj Evropska unija najprej zahteva določene reforme na področju sodstva in vladavine prava. Izhajajoč iz tega lahko trdimo, da je Evropska unija začela dosledno izpostavljati problem vladavine prava v EU in si bo za to prizadevala tudi v bodoče. S tem krepi svojo kredibilnost in naklonjenost spoštovanju temeljnih vrednot za vse pod enakimi pogoji.

Evropska unija
Evropska unija FOTO: Shutterstock

Usklajeno ali razdrto?

Nedavna ruska aneksija štirih regij je v popolnosti poenotila države članice, ki so se na to odzvale usklajeno. Prav tako so bile države članice usklajene pri začetnem sprejemanju paketov sankcij proti Rusiji. To je bil trenutek, ko se je celotna evropska celina povezala v solidarnosti. Dlje ko traja vojna, vse bolj se kaže razdeljenost med članicami in nepripravljenost na sprejemanje novih sankcij. Zanimiv primer tega je višegrajska skupina, ki je do vojne v Ukrajini veljala za nerazdeljiv in usklajen četvorček. Danes to ne drži več, saj prihaja do razhajanj in notranjih nestrinjanj glede sankcij in vloge EU v vojni. Na primer Madžarska zagovarja blažje sankcije, medtem ko Poljska zahteva najstrožje sankcije in kaznovanje Rusije. Poleg tega se kažejo razlike tudi med samimi državami članicami glede pristopa in sankcioniranja Rusije, saj so ekonomske posledice prevelike in ne odražajo želenega učinka. Pred vojno v Ukrajini je pandemija covida-19 presenetljivo poenotila države članice, ko se je Unija izkazala kot solidarna celota. Prihajajoče krize in izzivi pa bodo vsekakor vplivali na stanje usklajenosti znotraj EU – iz tega razloga je potrebno zagotoviti proevropsko naravnanost in stremeti k še bolj povezani Uniji.

Evropska unija se nahaja na preizkušnji – kakšno pot ubrati v prihodnost? Trenutno stanje v Uniji je precej različno in razgibano, zato bo v prihodnje potrebna uskladitev vodenja in odločanja znotraj EU. Zagotoviti je treba ukrepanje na številnih področjih, ki bo odražalo stanje splošne blaginje znotraj Unije. Na kakšen način bo Evropska unija to dosegla v kontekstu različnih stališč in interesov držav članic, pa za zdaj ostaja uganka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (67)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Sokril
09. 10. 2022 13.35
+1
Nedemokratična korporacijska Evropska komisija, ki jo vodi Vonder Fajzerka je rakrana Evrope. Ženski je potrebno odvzeti imuniteto in naj Nemci preiskujejo korupcijo pri orožarskih poslih, v času ko je bila nemška obrambna ministrica.
SAF1
09. 10. 2022 13.33
+2
Spet Ukrajina, Ukrajina ni v EU spet se rinejo tam kjer jim ni mesto. Zato pa je vse šlo v k. zdaj je 1$ - 1,3€ par let nazaj je bilo obratno, Amerika pa je v totalnem razsulu...kako je to možno????? Tukaj v ozadju nekaj močno smrdi in ne mislim na propadajoče EU politike.
titonium
08. 10. 2022 21.59
+4
če imaš američane za prjatle in liarovko v hiši, sovražnikov ne rabiš
Zmaga Ukrajini ......
08. 10. 2022 21.59
-3
Omg,... kako neumni hejterji,... pa kaj mislite, da o pol milijarde državljanov EU odloča samo ena oseba? Kaj mislite, da je EU rusija? Se vam sploh sanja kako poteka odločevalski proces v EU? Aja, ne,... nabijate kar tako,... ker ste pač besni, ker se vse draži, pa vam predsednica EK pride prav, da jo popljuvate, a ne? 40 držav je obsodilo agresijo putlerja v Ukrajini,... razen (nekaterih!!!) višegrajcev so VSE članice ENOTNE glede politike EU do Ukrajine in rusije. Če spomnim - EU sestavlja 27 držav članic in ima cca 450 milijonov prebivalstva. Veste, kaj pomeni "enotne"? In vi bi kaj,... klečeplazili pred putlerjem za cenejši plin? Bljak...
Zmaga Ukrajini ......
08. 10. 2022 21.59
-1
titonium
09. 10. 2022 09.06
+1
ukrainofil ti imaš čist sprane možgane, pejt branit ukrajino v Zaporožje!vse v EU nam diktirajo iz wašingtona in Londona! amerikanci so še Nemcem razstrelili severni tok ena in dva!
Zmaga Ukrajini ......
09. 10. 2022 12.27
+0
Ja,... vse pa nadzorujejo reptili, a ne? Gotovo imaš zdajle na glavi Alu folijo. 🤣
titonium
08. 10. 2022 21.59
+6
hudičevka pfizerca!
titonium
08. 10. 2022 21.58
+2
Poročilo v glavnem zajema: deset vrst dolgih gat, štrikane puloverje, volnene štumfe in mrzle radiatorje!
abcč
08. 10. 2022 21.58
-3
Z Janšo nista bila ravno na "ti", pa so tu vsi njega pljuvali, ko je prišla takrat na obisk. Z Golobom pa se očitno bolje razume.
prdara
08. 10. 2022 21.41
+4
Hudiceva hcerka
marija973
08. 10. 2022 21.39
+4
Upam, da ji enkrat sodijo in jo obsodijo za zločine proti prebivalcem EU...
marija973
08. 10. 2022 21.37
+1
Delavec_Slo
08. 10. 2022 21.35
+1
Stanje porazno še osli se nam smejijo!
zakotnik
08. 10. 2022 21.29
+3
Ursula grobarka eu...ekonomske politike, ki jih izvaja ta ameriski oproda skodujejo izkljucno eu. Cel svet se nam smeje. Cel svet se bo pozimi normalno grel in gospodaratvo normalno delovalo, pri nas bojo pa redukcije. Res bravo, zebelj v lastno glavo!
User2127030
08. 10. 2022 21.30
-5
V EU so ljudje sobili denar ki ga EU daje. Golob pa je EU sredstva pokradel.
Andree
08. 10. 2022 21.37
+1
Rezervni Kristus
08. 10. 2022 21.15
+1
Zanimiv prispevek, a vse to je zgolj ena stran površine. Dodal bi, da se soočamo z zanimivim paradoksom, ko EU navzven še vedno poudarja svoje klasične vrednote, ve se katere (jih že malce pogrešamo...), še vedno tudi navzven nekako deluje v duhu teh vrednot, a vzporedno gradi svet, ki je tem vrednotam popolnoma nasproten in ta "vzporedna normala" že kaže svoje učinke, ki so izrazito negativni in škodljivi. Z eno nogo smo torej še v "stari Evropi", pa čeprav večinoma zgolj retorično, kar zgornji prispevek tudi nakazuje, z drugo nogo pa smo v "Novi Evropi" in to sploh ne retorično, pač pa že kar praktično. To je tisto, kar se že dogaja, je že tu, ampak se o tem ne sme govoriti in, kot kaže prispevek, tudi ne pisati. Medtem, ko o stvareh, ki jih v praksi ni več, lahko govorimo in razpravljamo kolikor hočemo. Evropa se utaplja v težki iluziji, ki jo ustvarjajo ravno njeni voditelji. A svetleča retorika,s katero nas opijajo, bo razpadla, saj nima osnove v praksi in takrat se nam lahko piše samo zelo slabo.
kranški sin, ki pije vin
08. 10. 2022 21.14
+6
Od te komisije ni nobene koriste prej jo je vodil človek ki je imel v riti gobo in se skliceval na probleme z išijazom no zdaj pa imamo eno žensko ki pa na žalost ima prazno glavo ja to je ta komisija ki ima evropski narod veliko od nje
ZIPPO
08. 10. 2022 21.10
+11
Zapomnimo si to žensko, ki nas s svojimi odločitvami NE PELJE v boljše čase. Zapomnimo pa si tudi dva datuma: 1.maj 2004,ko je Slovenija postala polnopravna članica EU in 1.januar 2007,ko smo zamenjali tolar v evro. Oba ta dogodka sta začetek, ko je ta naša mala Slovenija, gospodarsko in finančno stabilna, z urejenimi sistemi, z delovnimi in poštenim ljudmi, krenila po poti kapitalizma, korupcije, in pahnila ogromen delež ljudi pod prag revščine. Zapomnimo si to.
Delavec_Slo
08. 10. 2022 21.37
+4
petka5
08. 10. 2022 21.09
+7
tako nizko kot je unija zdaj on se posebej pod vodenjem te čarovnice nesposobne ni bila se nikoli
User2127030
08. 10. 2022 21.00
-8
Kaj bi pa vi brez USA in EU delali pajackoti? Za par centov se vam zvisa benz pa jokate. Dobite kredite in ste nekaj tednov tiho potem pa spet hudoben zahod 🤣
Stolček
08. 10. 2022 21.18
+3
ComeBac, tako, kot smo v bivši Jugi. Se boš ti jokal, ko boš lastnik ničesar in srečen.
planinec123
08. 10. 2022 20.39
+7
Von der Fajzerjeva, Bruselj je parodija, prodana skrajno zadolzenemu Washingtonu, tudi cenzura medijev je vedno vecja, EU pa pluje uspesno kot Titanic. Diši po demonstracijah in stiskah.
TitCankar
08. 10. 2022 20.34
+8
Ta slaboumna čarovnica je evropsko skupnost spravila na kant, povzročila inflacijo draginjo energentov kit je evrooejci ne pomnijo ubobožala evropsko gospodarstvo in njene prebivalce zaradi svoje nespametne politike v Ukrajinsko Ruskem sporu in v celoti hlapčevala Ukrajini in ZDA in njeni militaristični politiki! EU pod njenim vodstvom s svojimi kimavimi hlapci pošiljala v ukrajinsko luknjo brez dna miljarde evrov in tekmovala z sankcijami zoper Ruse! Ta prepotentna nespametna birokratka se sploh ni zanimala za posledice, ki jih je povzročila evropskim državljanom in gospodarstvu ampak je ves čas skrbela zato, da je stregla uslugam za Ukrajinsko vojno in netila sovraštvo do Rusov. Ta nesposobna pudlica je tako pripeljala v samo 6 mesecih EU na rob prepada in zato stanje v EU ni rožnato! Upajmo, da to strašno nesposobno žensko čim prej odstavijo saj jo večina evropejcev ne mara in jo postavijo pred evropsko sodišče!
nelika123
08. 10. 2022 20.13
+14
Pravljice...ki jih noben ne bere....kr neki...spokajo naj