Ptuj z okolico je leta 2008 zajelo močno neurje s točo. Nastala škoda je bila ogromna, sanacija le-te pa je potekala počasi. A pri Dušanu in Ireni Ljubec, ki živita v stavbi zgrajeni leta 1952, so se stvari le slabšale. V obnovo bloka se ni nič vlagalo, po neurju pa so se poleg že obstoječih težav porajale tudi nove.
Živita v občinskem stanovanju
Neurje je namreč poškodovalo streho in delno tudi fasado. Ker zakonca kot podnajemnika ptujske občine živita tik pod streho, sta nemudoma občutila negativne posledice neurja. "Uničena streha, ki je tik nad najino glavo, v času dežja pušča, tako da potoki vode tečejo ob dimniku in uničujejo blok," je za 24ur.com dejal Ljubec, ki se sprašuje, zakaj pri njih ni bila odpravljena škoda po neurju, če pa so druge stanovanjske stavbe že pred časom dobile nove strehe in fasade.
Z ženo sta se spraševala tudi, kaj počneta Mestna občina Ptuj, ki je lastnica stanovanja, in Podjetje za stanovanjske storitve Ptuj, ki upravlja z občinskimi stanovanji. To je zanimalo tudi nas.
Na občini in podjetju za stanovanjske storitve so za 24ur.com razložili, kje tiči težava. "Gre za objekt z dvema vhodoma, kar pomeni, da ima stavba dva naslova. A upravnika ima le en vhod," so razložili in dodali, da omenjena zakonca živita v tistem vhodu, ki nima upravnika, ki bi poskrbel za skupne prostore in stroške vzdrževanja. Sami namreč upravljajo le z občinskimi stanovanji in ne s celotno stavbo oziroma vhodom, kjer stanujeta zakonca. Torej, stanovanje zakoncev Ljubec je pod njihovim nadzorom, skupaj z občino pa skrbijo, da je stanovanje vzdrževano in primerno za življenje.
Ker pa celotni vhod nima skupnega upravnika, je nemogoče vlagati v skupno dobro oziroma v popravilo skupnih delov stavbe, kot so fasada, streha, skupni hodniki in podobno. Blok zato propada. "Mi lahko v stanovanju popravimo, kar je pač treba, a če ne odpravimo vzroka težav, ki uničuje občinsko stanovanje, smo nemočni. Vzrok težav pa je zunaj stanovanja," je v pogovoru za 24ur.com dejal vodja upravljanja pri Podjetju za stanovanjske storitve Ptuj Igor Vamberger, njegovim besedam pa je v ločenem pogovoru pritrdila tudi Asja Stropnik Paternost s ptujske mestne občine. Oba pravita, da je težava v etažnih lastnikih, ki ne želijo financirati popravila skupnih delov stavbe. Sami bi to sicer storili, a brez soglasja lastnikov so nemočni.
Ker ni skupnega upravitelja, je zelo verjetno tudi, da stanovalci omenjenega vhoda ne plačujejo v rezervni sklad.
Etažni lastniki se s ponujenimi rešitvami niso strinjali
"Naše podjetje ni upravitelj objekta, v skladu s stanovanjskim zakonom pa bi tovrsten objekt moral imeti enega upravitelja," so nadaljevali z razlago v omenjenem stanovanjskem podjetju. Zato so upravnika sosednjega vhoda, sicer gre za podjetje Atrij s Ptuja, pozvali, naj prevzame upravljanje celotnega objekta, "saj gre konec koncev za en objekt s skupnimi deli in napravami, kot je skupna streha, fasada in drugo". A etažni lastniki se s tem niso strinjali.
Podjetje za stanovanjske storitve Ptuj je nato skušalo samo organizirati upravljanje, a tudi s tem se etažni lastniki niso strinjali.
Če bi bilo vse po črki zakona, bi bila škoda najverjetneje že odpravljena
Vamberger nam je dejal, da so na blokih, kjer so upravniki, zamenjali vse v neurju leta 2008 poškodovane strehe. Ob tem pa poudarja, da je za to potrebnih več faktorjev, in sicer upravitelj objekta, volja etažnih lastnikov in zagotovljena finančna sredstva. Seveda so se pojavljale tudi težave, ko lastniki stanovanj niso imeli denarja, da bi vložili v popravilo uničenih streh in fasad. "Kot upravitelj smo v ta namen ponudili tudi obročno plačilo tistim etažnih lastnikom, ki niso zmogli finančnega bremena. Za te ljudi smo mi založili denar," so nam razložili v podjetju.
In zakaj to ni možno v primeru stavbe, v kateri živi zakonski par Ljubec? Ker ni soglasja in upravnika stavbe. Dejstvo je, da gre za močno dotrajan objekt, ki je potreben obnove fasade in strehe. Vse to pa zahteva velike finančne vložke vseh etažnih lastnikov. "Glede na to, da nimajo upravitelja, močno dvomim, da zbirajo sredstva rezervnega sklada, saj mora ta sredstva po zakonu zbirati upravitelj," je za 24ur.com razložil Igor Vamberger iz Podjetja za stanovanjske storitve Ptuj.
Vsi, razen nekaterih etažnih lastnikov, stavijo na stanovanjsko inšpekcijo?
Za mnenje smo poklicali tudi direktorja podjetja Atrij nepremičnine s Ptuja Borisa Vodo, ki je upravnik sosednjega vhoda. Na vprašanje, ali bi bilo njegovo podjetje pripravljeno prevzeti upravljanje celotnega objekta, je odgovoril pritrdilno. Ob tem pa je poudaril, da za to ni interesa s strani etažnih lastnikov. "Menim, da bi morala ukrepati stanovanjska inšpekcija," je dodal Voda.
Z njim se strinja tudi Vamberger, ki dodaja, da bo stanovanjska inšpekcija za upravitelja najverjetneje imenovala podjetje Atrij, in sicer za dobo šestih mesecev.
Nekateri ne morejo plačati obnove, drugi je nočejo
Zakonca Ljubec sta za 24ur.com dejala, da sta se že večkrat obrnila na sostanovalce, ki imajo stanovanje v lasti, in jih prosila za sodelovanje in razumevanje. Nekateri so bili pripravljeni sodelovati v obnovi bloka, drugi pa so jih presenetili s hladnim odgovorom, da se jih zadeva ne tiče, saj ne teče njim v stanovanje. Nekateri spet pravijo, da nimajo denarja za sodelovanje v obnovi.
Opisano se lahko pripeti vsakomur – tudi etažnemu lastniku. Kaj storiti v teh primerih? Na koga se obrniti? Na stanovanjsko inšpekcijo. Tam so nam dejali, da lahko prijavo o nepravilnostih posreduje kdor koli. Stanovanjska inšpekcija bo po uradni dolžnosti uvedla postopek, če so za to seveda podani zakoniti pogoji.
Zapleti z zemljiško knjigo
Glede primera zakoncev Ljubec je inšpektor Dušan Oražem za 24ur.com dejal, da je v teku preverjanje podatkov, ali so podani pogoji za imenovanje upravnika po inšpekcijsem postopku. Nenavadno se mu je zdelo, da je v elektronski zemljiški knjigi pridobil podatek, da je v stavbi 12 stanovanj, od tega naj bi bilo osem občinskih. "Ker imenovanje upravnika spada med posle rednega upravljanja, za katere je potrebno soglasje etažnih lastnikov, katerih etažni deleži znašajo več kot 50 odstotkov, bi Mestna občina Ptuj lahko že sama imenovala upravnika," dodaja Oražem.
A na Mestni občini Ptuj za 24ur.com pravijo, da je občina "formalno lastnica samo enega stanovanja v stavbi ..., čeprav je v zemljiški knjigi stanje drugačno, ker si zasebni lastniki še niso uredili vpisov v zemljiško knjigo".
"Na Mestni občini Ptuj imamo arhivirane kupne pogodbe, iz katerih izhaja, katerim zasebnim lastnikom smo stanovanja tudi prodali, res pa je, da ti stanovalci svoje lastninske pravice še niso vpisali v zemljiško knjigo. Predvidevam, da bo stanovanjski inšpektor to stanje preveril in ugotovil, da Mestna občina Ptuj nima 50-odstotnega solastninskega deleža in tako ne more določiti upravnika," je dejala Asja Stropnik Paternost s ptujske občine.
Stanovanjskega inšpektorja Oražma smo opozorili na izjave ptujske občine o neurejeni zemljiški knjigi, sam pa je dejal, da bo v postopku te podatke upošteval le, če ima občina vse potrebne dokumente, da dokaže, da stanovanja res niso več v njihovi lasti.
Zakonca v primežu birokracije in etažnih lastnikov
In medtem ko mi rešujemo birokratske zaplete, neurejene zemljiške knjige in očitno nekomunikacijo med pristojnimi službami, zakonca Ljubec nemočno čakata, kako se bo zgodba razpletla. Za razliko od celotne države, ki zaskrbljeno pogleduje proti nebu in se sprašuje, kdaj bo padla kakšna kaplja dežja, pa Dušan in Irena Ljubec proti nebu pogledujeta z olajšanjem.
Sicer pa nam je Asja Stropnik Paternost iz ptujske občine dejala, da če se položaj ne bo hitro rešil, bodo zakonca tudi preselili.
Podobnih zgodb je na Ptuju in tudi v celotni Sloveniji ogromno. To pa kaže na to, da imamo na stanovanjskem področju očitno še veliko zmedo – pristojne institucije meljejo v nedogled, ljudem pa je vseeno, da njihovim sosedom teče v stanovanje, saj "da se jih zadeva ne tiče".
Zgodbo zakoncev Ljubec bomo še naprej spremljali.
KOMENTARJI (183)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.