Nedavni primer vožnje v napačno smer, s katero je 78-letna voznica na avtocesti na območju Vranskega v smeri proti Celju ogrožala sebe in druge udeležence v prometu, se je na srečo končal brez žrtev. Na policiji so ob tem celo zapisali, da gre za "pravi čudež, da se vožnja ni končala tragično". Pozanimali smo se, koliko starejših voznikov je na naših cestah in pri kateri starosti bi morali vozniku prepovedati vožnjo.

Starejši vozniki povzročijo 13 odstotkov prometnih nesreč
Po podatkih ministrstva za infrastrukturo in prostor imamo v Sloveniji 184.294 imetnikov vozniškega dovoljenja, ki so starejši od 65 let, od katerih je 115.949 moških in 68.345 žensk. Vozniki, stari nad 64 let, povzročijo približno 13 odstotkov prometnih nesreč, je pojasnila Vesna Drole, predstavnica za odnose z javnostjo na policiji. Najpogostejši vzroki prometnih nesreč, ki jih povzročijo starejši vozniki, so nepravilni premik z vozilom in neupoštevanje pravil o prednosti.
Po podatkih policije je bilo v letu 2011 16 oseb, starejših od 64 let, udeleženih v prometnih nesrečah s smrtnim izzidom, v letu 2012 18. V letu 2011 je bilo 58, v letu 2012 pa 73 starejših udeleženih v prometnih nesrečah s hujšo telesno poškodbo. Z lažjo telesno poškodbo pa je bilo v letu 2011 251, v letu 2012 pa 235 starejših udeleženih v prometnih nesrečah.
Brane Küzmič, inštruktor varne vožnje, pravi, da moramo ločiti dve kategoriji starejših voznikov. V prvo spadajo vozniki, stari med 50 in 70 let. V drugo kategorijo pa vozniki nad 70 let. Večina ljudi ima namreč do 70. leta starosti hitre reakcije, po 70. letu pa so reakcije vse počasnejše, meni Küzmič. V to kategorijo sodi tudi 78-letnica, ki je vozila v nasprotno smer. Prepričana je bila, da se po stari cesti pelje v smeri proti Žalcu in sploh ni imela občutka, da je z vožnjo ogrožala svoje življenje in življenje vseh, ki so se v času njene vožnje pravilno pripeljali po avtocesti.
Kdaj smo prestari za na cesto?
Bi moral torej vsak voznik sam pri sebi presoditi, kdaj je čas, da se poslovi od volana? Küzmič je prepričan, da sami vozniki težko ocenijo, da niso več sposobni voziti. Samokritike pri starejših voznikih ne moremo pričakovati. Pogosto se namreč počutijo manjvredne, če ne morejo voziti, pojasnjuje naš sogovornik.
Vozniška dovoljenja za največ 10 let, po 70. letu zdravniški pregled
Na tem mestu mora torej svojo vlogo in nalogo prevzeti zakonodaja. Z 19. januarjem so vse države članice EU uvedle enotno vozniško dovoljenje. Po novem se vozniška dovoljenja za vozila kategorije B, BE, torej za osebni avtomobil, izdajo z veljavnostjo največ 10 let, so pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo in prostor. Vozniško dovoljenje s krajšo veljavnostjo se izda na primer zaradi zdravstvenih omejitev.
Po poteku veljavnosti pa se vozniško dovoljenje podaljša za največ 10 let, a za kategorijo B in BE ni treba predložiti zdravniškega spričevala. Po dopolnjeni starosti 70 let se vozniško dovoljenje za te kategorije izda z veljavnostjo največ petih let, za podaljšanje pa je treba predložiti tudi zdravniško spričevalo o telesni in duševni zmožnosti za vožnjo motornega vozila določene kategorije.
Če zdravnik oceni, da mora imetnik vozniškega dovoljenja po dopolnjenem 70. letu starosti na ponovni zdravniški pregled v roku, ki je krajši od zakonsko predpisanih petih let, rok vpiše v zdravniško spričevalo. V tem primeru se vozniško dovoljenje podaljša v skladu z rokom, določenem v zdravniškem spričevalu, pojasnjujejo na ministrstvu.
Tempo življenja se odraža tudi v prometu
Küzmič poudarja, da moramo biti vsi udeleženci v prometu pozorni, a ravno hiter tempo življenja predstavlja problem, predvsem pri mladini. Vozniki med 40. in 50. letom starosti prej opazijo starejšega voznika in so nanj pozorni, zato vožnjo prilagodijo. Mladina pa ob takem vozniku postane živčna in nesreča se hitro zgodi, pravi Küzmič.

Ne smemo vse starejše voznike obravnavati enako
Vsekakor pa ni na mestu, da vse starejše voznike obravnavamo enako. Prometni psiholog Marko Polič meni, da se moramo vprašati, kako narediti prometni sistem, ki bo prijazen do starejših voznikov in s tem prijaznejši do vseh.
Prepričan je, da ni določljivo, koliko let mora imeti voznik, da mu prepovemo vožnjo, saj se vsi ne staramo enako. Raziskave namreč ne dajejo enoznačnih odgovorov, kažejo pa, da je ključni dejavnik varnosti starejših letna kilometraža in ne starost sama po sebi. Ob tem se Polič sprašuje, ali bi potem morali prepovedati udeležbo v prometu mladim do 25. leta, ki so statistično gledano še nevarnejši.
Sprememba prometne infrastrukture?
Na naše vprašanje, ali zaradi staranja prebivalstva in daljšanja življenjske dobe razmišljajo tudi o spremembi prometne infrastrukture in o starejšim prijaznejši signalizaciji ter ureditvi cest, pa na ministrstvu pravijo, da se zakonodaja s področja varnosti cestnega prometa redno dopolnjuje. Ob tem pa upoštevajo tudi dejstvo, da je v cestnem prometu vse več starejših. Ker pa so bile spremembe uvedene pred kratkim, o novostih trenutno ne razmišljajo.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.