Na letošnjih parlamentarnih volitvah se bodo za ponoven vstop v državni zbor potegovale vse parlamentarne in tudi nekatere izvenparlamentarne stranke.
Za volilno kampanjo sicer veljajo posebna pravila, ki jih podrobneje določa zakon o volilni kampanji. Stroški volilne kampanje za volitve v državni zbor ne smejo preseči 60 tolarjev na posameznega volilnega upravičenca. Isti znesek za vsak dobljeni glas dobijo politične stranke ali liste kandidatov iz proračuna kot povračilo za stroške kampanje. Zakon pa omejuje zaslužkarstvo na račun volitev. Skupni znesek povrnjenih stroškov namreč ne sme preseči zneska, ki jih je določena politična stranka porabila za volilno kampanjo, kar izhaja iz revizijskega poročila računskega sodišča.
Postopek kandidiranja v strankah ali s strani skupin volivcev bo potekal do vključno 8. septembra. To je zadnji dan, ko je še mogoče podpisati obrazec podpore kandidatu oziroma listi kandidatov. Isti dan se izteče tudi rok za vložitev kandidatur oziroma list kandidatov.
Omejitve glede prizorišč volilne kampanje
Le izjemoma je dovoljeno organizirati predvolilne shode v prostorih verskih skupnosti, državnih in občinskih organov, javnih zavodov in drugih oseb javnega prava, če v kraju ni na voljo nobene druge zgradbe z dvorano, v kateri bi bilo mogoče zbrati večje število ljudi. Prepoved se ne uporablja za organizacijo predvolilnih shodov v tistih prostorih javnih zavodov in javnih podjetij, ki so namenjeni predvsem javnim prireditvam. Omenjeni prostori pa morajo biti na voljo vsem organizatorjem volilne kampanje pod enakimi pogoji.
Volilna kampanja se bo zaključila v petek, 1. oktobra, opolnoči, ko bo nastopil volilni molk.