Slovenija

S pojavom koronavirusa so se pričakovanja na trgu dela močno poslabšala

Ljubljana, 01. 05. 2020 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Stopnja anketne brezposelnosti je bila konec leta 2019 najnižja, odkar jo merimo. A pričakovanja glede zaposlovanja in brezposelnosti so se s pojavom novega koronavirusa močno poslabšala: v aprilu 2020 je zmanjšanje zaposlovanja pričakovalo 45 odstotkov podjetij v predelovalnih dejavnostih, 24 odstotkov podjetij v trgovini na drobno, 39 odstotkov podjetij v storitvenih dejavnostih in 20 odstotkov podjetij v gradbeništvu.

Razmere na trgu dela v Sloveniji so bile v letu 2019 zelo dobre, stopnja brezposelnosti je bila ena najnižjih, število delovno aktivnih precej visoko. S pojavom epidemije koronavirusa pa so se pričakovanja glede zaposlovanja in brezposelnosti močno poslabšala.

Kot kažejo podatki Statističnega urada RS (Surs), je bilo leto 2019 v Sloveniji z vidika trga dela eno najboljših. Stopnja anketne brezposelnosti je bila namreč konec tega leta najnižja, odkar jo merimo, to je od leta 1993; bila je 4,0-odstotna. Delovno aktivnih, torej zaposlenih in samozaposlenih skupaj, je bilo konec leta 2019 več kot 900.000; od tega je bilo skoraj 93.000 samozaposlenih. "Približno 18 odstotkov delovno aktivnih je delo včasih ali občasno opravljalo doma. Približno polovica se je na delo vozila v drugo občino. Približno 20.000 jih je na delo hodilo v Italijo ali Avstrijo," poročajo s Sursa.

Veliko delovno aktivnih trenutno na čakanju, nekaj jih dela od doma

Podatki o razmerah na trgu dela za leto 2020 bodo verjetno precej drugačni. Pričakujemo lahko, da bo v 2020 stopnja brezposelnosti višja, število delovno aktivnih pa nižje. Nižje bo tudi število dnevnih migrantov, delež tistih, ki delajo doma, pa bo višji. Tudi položaj dnevnih migrantov, ki delajo v tujini, je negotov. 

Trenutno je veliko delovno aktivnih na čakanju na delo. Nekaj jih dela od doma. Nekatere dejavnosti so popolnoma zastale, nekatere delujejo okrnjeno. Na drugi strani pa so dejavnosti in v njih delovno aktivni, ki skrbijo, da naša življenja potekajo približno normalno. Spodnji graf prikazuje število delovno aktivnih v nekaterih poklicnih skupinah, ki smo jim v tem času, ko zaradi znanih razmer ostajamo doma, lahko še posebno hvaležni. "Pri navajanju poklicnih skupin zaradi lažje berljivosti uporabljamo samo nevtralno moško obliko, ki pa zajema tako ženske kot moške," pojasnjujejo na Sursu.

graf

Osebni avtomobil najpogostejše prevozno sredstvo

Prebivalci, ki so se na pot odpravili zaradi dela, so dnevno v povprečju za te poti porabili 44 minut, povprečna razdalja na prebivalca pa je znašala 32 kilometrov. Za pot z dela in na delo so tako vsi skupaj v enem dnevu porabili skupno 261.827 ur, kar je skoraj 10.909 dni ali skoraj 30 let, prevozili pa so 11.591.425 kilometrov, kar je toliko, kot če bi 289-krat obkrožili Zemljo po Ekvatorju.

Ob koncu leta 2019 je več kot polovica delovno aktivnih oseb, brez kmetov (53,1 odstotka ali 468.600) iz kraja bivališča odhajala na delo v drugo občino. Z delovnimi migracijami v obeh smereh je bila najbolj obremenjena občina Ljubljana: vsak dan je v to občino prihajalo na delo skoraj 130.000 delovno aktivnih iz drugih občin, nekaj več kot 23.000 delovno aktivnih prebivalcev te občine pa je odhajalo na delo v drugo občino. Občini Ljubljana so po številu delovnih migrantov sledile občine Maribor (s sicer trikrat manjšim številom migracij ali okoli 46.000), Celje (28.000), Kranj (26.100) in Koper (nekaj več kot 18.500)

V letu 2017 so prebivalci Slovenije (15–84 let) na svojih poteh zaradi dela večinoma uporabili osebni avtomobil (80 odstotkov poti) – ali kot vozniki ali kot sopotniki, na 8 odstotkov poti so šli peš, na 4 odstotke poti so uporabili avtobus ali kolo, na manj kot 1 odstotek poti pa so prebivalci za glavno prevozno sredstvo za pot zaradi dela uporabili vlak. Prebivalci, ki so se na pot odpravili zaradi dela, so dnevno v povprečju za te poti porabili 44 minut, povprečna razdalja na prebivalca pa je znašala 32 kilometrov. Za pot z dela in na delo so tako vsi skupaj v enem dnevu porabili skupno 261.827 ur, kar je skoraj 10.909 dni ali skoraj 30 let, prevozili pa so 11.591.425 kilometrov, kar je toliko, kot če bi 289-krat obkrožili Zemljo po Ekvatorju.

In kdaj se najpogosteje odpravimo na pot zaradi dela? "Na to vprašanje nam lahko poleg vsakodnevnih jutranjih in popoldanskih kolon odgovorijo tudi podatki, ki smo jih v letu 2017 zbirali v raziskovanju o dnevni mobilnosti potnikov. Zjutraj se je največ poti zaradi dela začelo med 6. in 7. uro (15,5 odstotka), popoldne pa med 15. in 16. uro (10,3 odstotka)," so povedali na Surs.

Dnevna mobilnost potnikov

Samozaposleni manjkrat k zdravniku kot zaposleni

"Kako bodo posledice novega koronavirusa vplivale na delovno aktivne prebivalce Slovenije in na njihovo zdravje, bomo izvedeli v prihodnjih mesecih in letih. Gotovo pa te posledice pri zaposlenih ne bodo enake kot pri samozaposlenih," menijo na Surs. Tudi v bolj "normalnih" razmerah se omenjeni skupini delovno aktivnih z vidika zdravja precej razlikujeta.

V letu 2017 je bilo med samozaposlenimi 28 odstotkov takih, ki pri svojem delu niso imeli nobenih težav. Med preostalimi, ki pa so imeli kakšne težave, je bila najpogostejša težava izpad prihodka v primeru bolezni (navedlo jo je 27 odstotkov samozaposlenih). Ali se ta težava odraža tudi drugje in kako se po dejavnikih zdravja razlikujejo zaposleni in samozaposleni, prikazujejo podatki v spodnjem grafikonu.

graf

S svojim splošnim zdravstvenim stanjem so bolj zadovoljni zaposleni kot samozaposleni. Kljub temu je delež tistih, ki v enem letu niso nikoli obiskali zdravnika, znatno večji med samozaposlenimi. To še posebno velja za obisk splošnega oziroma osebnega zdravnika, v manjši meri pa tudi za obisk specialista in zobozdravnika ali ortodonta.

V letu 2016 so bolniške odsotnosti pri osebah, ki so bile zaposlene pri pravnih osebah (v podjetjih, družbah, zavodih), predstavljaje 3,9 odstotka njihovega razpoložljivega delovnega časa, pri tistih, ki so bile zaposlene pri fizičnih osebah (npr. pri samostojnih podjetnikih), pa 2,5 odstotka delovnega časa. Zaposleni pri pravnih osebah so imeli več bolniških odsotnosti do 30 dni (v breme delodajalca), več bolniških nad 30 dni (v breme drugih organizacij) in več drugih odsotnosti zaradi zdravstvenih razlogov (na primer krvodajalstvo, nega ožjega družinskega člana ipd.) kot zaposleni pri fizičnih osebah.

Eden od dejavnikov, ki gotovo vpliva tudi na zdravje in dobro počutje, je zadostna količina prostega časa in dopusta. Zaposleni pri pravnih osebah so v 2016 za dopust porabili 10,8 odstotka delovnega časa, zaposleni pri registriranih fizičnih osebah pa 8,7 odstotka delovnega časa, pri čemer so v podatek o dopustu zajete ure letnega dopusta in izrednega dopusta (oboje v breme delodajalca) ter ure starševskega dopusta (v breme drugih organizacij). Prav pri zadnjem je razlika največja. Za starševski dopust so zaposleni pri registriranih fizičnih osebah porabili 0,6 odstotka delovnega časa, zaposleni pri pravnih osebah pa dvakrat več, 1,2 odstotka delovnega časa.

Zadovoljstvo z dolžino prostega časa so zaposleni v 2018 ocenili z oceno 6,8 (od 10 možnih), samozaposleni pa s 6,2. Vseeno pa so oboji, zaposleni in samozaposleni, kljub nekaterim razlikam na splošno enako zadovoljni tako s svojo službo kot s svojim življenjem.

Kakšni so obeti?

"Omenili smo že, da so bile razmere na trgu dela v 2019 dobre. Pričakovanja glede zaposlovanja in brezposelnosti so se s pojavom novega koronavirusa v Sloveniji močno poslabšala. V aprilu 2020 pa je zmanjšanje zaposlovanja pričakovalo 45 odstotkov podjetij v predelovalnih dejavnostih, 24 odstotkov podjetij v trgovini na drobno, 39 odstotkov podjetij v storitvenih dejavnostih in 20 odstotkov podjetij v gradbeništvu. Na drugi strani pričakuje povečanje brezposelnosti kar 87 odstotkov slovenskih potrošnikov," še ugotavljajo na Surs.

graf4
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (48)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

borec91
02. 05. 2020 10.52
pol pa vlada se povecuje brezposelnost z prepovedjo odprtja trgovin v nedeljah in bodo trgovci upraviceno odpuscali
alfaman88
01. 05. 2020 20.54
+3
Sem za socijalno pomoč tistim ki jo res potrebujejo, za zdrave lenuhe pa je dela dovolj ,snaga jih takoj uzame... Strogo preverjanje lenuhov na domu ,ki imajo socijalno pomoč.. Nas tud preverjajo, če smo na bolniški njih pa ne, ta folk u parlamentu res večino časa gleda porniče na laptopih in igra igrice. Nagonte lenuhe delat !!!!
jakobelli
01. 05. 2020 19.52
+3
Dejmo pogledat kolko bo brezposelnih v javni upravi. Mislim da me veliko in tukaj je glavni problem da more gospodarstvo resiti vedno bolj obsežni državni aparat🐷
Sosed Sosedov
01. 05. 2020 18.02
+1
Pazi septembra..... na zalost
DoesItOffendU
01. 05. 2020 17.32
+4
Saj ti dajo socialno. Da se resis. Pa ko si resen. In ko si zapravil.. ti pisejo da vrni, ker morajo dat tistim, ki svojim preko sp.ja zaposlenim ze mesec dni niso izplacali celih plac ker ste jih mediji spet napiiii da je kriza. :D Edino krizo ki jo jaz vidim je da imate krizo identitete kot nacija/drzava.. da narod ne zna skup stopit ampak se rajsi skrega kaj je kdo na 24h napisal ali pa na twiter. Relevantno. Bogami relevantno v tem casu... bravo
DoesItOffendU
01. 05. 2020 17.25
+4
Dej se ne lazte!! Jaz ne spadam ne med zaposlene ne nezaposlene. Sam sem se izpisal iz zavoda prostovoljno, 3 dni pred uvedbo krize, ker nisem hotel dati 100% sebe in svojega casa v zameno za 80% min place v javnih delih. Pa se to samo zato ker so pogodbe za pol leta leto in potem se lahko vrnem z istimi izkusnjami nazaj na zavod. Virtualno zmanjsevanje brezposelnosti gre pa komu v plus?? Na davkih de ti ne pozna. Na bdp se ti ne pozna. A profitu firme se ti ne pozna. In takih je v moji generaciji par tisoc ce ne po 10k.. do the math. Imate 1269 prostih del mest na zavodu in preko 80.000 brezposelnih za katere veste. In se vedno imam samo jaz problem ker kao nocem delat.. :D
proofreader
01. 05. 2020 13.35
+3
Neke stare statistike. 2017?
brabusednet
01. 05. 2020 13.26
+4
Dela in lenuhov ne bo nikoli zmanjkalo.V našem mestu jih je polno,ki se sprehajajo in socijalno uživajo.Levičarji jih so pa naredili in to z zakoni.Še sosedu ne smeš pomagat nek jarek skopat,ali pa malto mešat.Koliko naroda bi se lahko preživelo,če bi kmetu lahko pomagali pri delu.Tako,kot nekoč viničarji in podobni.Pa se od teh nihče ni obogatel,kot se levičarji bojijo.Raje jim socijalno pomoč dajejo.Čisto ustvarjanje lenuhov je to.
bik730
01. 05. 2020 15.07
+5
koliko pa je nezadovoljnih desničarjev na sociali....dej ne nabijejte puhoglavci, ki v življenju mislite, da vas bo J.J rešu iz vašega obsedenega stanja z t.i komunisti ,levičarji....
Truth
01. 05. 2020 12.42
+4
Se te statisticarje ukint, da bo se ksn vc brezposln. Ce pa to cemu sluzi potem pa res....
Cicamica
01. 05. 2020 12.17
+7
Prihaja tornado.. Pripravite se..
brabusednet
01. 05. 2020 10.35
+37
Sem hodu,h kmetu pomagat delat pa mi da mleko,meso,jajca in še kaj.Lenuhi pa doma ležijo in bodo samo vlado krivili za revščino.Bog daj to pokrepa čim prej.Zajedalcev države ne rabi nihče.
Uporabnik1867070
01. 05. 2020 10.39
+9
Smalcat
01. 05. 2020 10.40
+17
Največji zajedalci so ravno na vladi. Ne vem zakaj skozi čez lenuhe udrihaš, nisi edini na svetu ki je priden.
Moncsa
01. 05. 2020 10.42
+2
Če ga kmet vpiše kot nadomestnika nosilca kmetije, potem ne :)
Truth
01. 05. 2020 12.43
+16
Se ali pa tudi ne. A potem punca k ti po zmenku da, tudi dela na crno, ker si ji placal vecerjo? ;)
RamzesII
01. 05. 2020 10.23
+19
"Spodnji graf prikazuje število delovno aktivnih v nekaterih poklicnih skupinah" Izpostavljeni so določeni, kup drugih pa zanemarjenih.
RamzesII
01. 05. 2020 10.25
+16
Kaj vam bodo statistike, če nimajo zveze z današnjim letom in obstoječim stanjem. Ne zavajat.
Uporabnik1867070
01. 05. 2020 10.28
+6
srecnii
01. 05. 2020 10.06
+26
Eni kar nočejo razumet posledic in bi rad živel tako kot epidemijo, bumba*ji razkošni. Dobri avti, dobra hiša, 2-3 ornk dopuste, potovanja, nakupi....pozabite...
Uporabnik543728
01. 05. 2020 10.01
+34
V Sloveniji se zaenkrat še izjemno dobro držimo, ukrepi so bili relativno mili napram večini ostalih držav, brezposelnost zaenkrat še ni kritična, samo zamilimo si lahko, kaj bi bilo, če bi bilo pri nas tako kot v Ameriki, kjer je že več kot 30mil. brezposelnih, kar znaša 10% celotne populacije, to je kot da bi bilo v Sloveniji 210.000 brezposelnih trenutno. Veliko ljudi je tudi začelo kupovati neposredno od kmetov in se bolj osredotočati na samooskrbo, kar je tudi zelo pozitiven premik.
Moncsa
01. 05. 2020 10.07
+23
Sabb to je res, s ključno besedo "zaenkrat". In to je zaradi tega, ker država pumpa denar v gospodarstvo. V roku 4 mesecev bomo tam kjer so američani zdej.
Uporabnik543728
01. 05. 2020 10.17
+31
Moncsa...Junija bo bolj jasna slika, kje smo, ko država ne bo več krila 80% plač tistim, ki čakajo na delo. Gostinstvo, turizem, prireditve, koncerti...zaposleni v teh panogah bodo zagotovo deležni dodatnih odpuščanj, ker se na teh področjih še lep čas ne bo vrnilo življenje povsem v normalo oz. na nivoje, ki smo jih bili deležni pred krizo. Tudi v gradbeništvu bo konkreten upad, vendar gradbeništvo zmeraj pade oz. se dvigne z zamudo 1-2 let. Navkljub vsemu temu nam še zmeraj kaže zelo dobro, sedaj je odličen čas za velike spremembe, predvsem v razmišljanju in v turizmu, sedaj je čas, da se preobrazi iz masovnega turizma, ki vprašanje, kako bo izgledal v naslednjih letih, v butični turizem, ki si bo veliko hitreje opomogel, ki veliko manj bremeni okolje in prinaša več prihodkov.
KavčStrokovnjak
01. 05. 2020 10.27
+15
So že na zavodu vsi ti. Številk pa od nikoder. Kak turizem, če je prepovedano zbiranje na javnih mestih. Torej so tudi plaže prepovedane.
Moncsa
01. 05. 2020 10.41
+6
sabb, junija bo res bolj jasna slika, septembra pa še bolj. Poleti namreč itak se poslovanje upočasni vsako leto, Septembra je pa pogon v polno. No, tega tako pričakovanega pogona letos ne bo oz. bo bistveno šibkejši, kot po navadi. Takrat bo prišlo v roku parih mesecev do novega vala odpuščanj. Nekatera podjetja ne gredo v propad v parih mesecih gredo pač bolj počasi, a neizogibno. Gospodarstvo ni samo turizem, gostinstvo in gradbeništvo. Tam imaš še proizvodnjo, storitvena podjetja, itd. ki bodo vsi po vrsti nastradali. Sicer se popolnoma strinjam, kar se tiče preoblikovanj. Ne samo v turizmu, ampak povsod. Podpiram digitalizacijo poslovanja, delo od doma in namesto potovanja na oddaljene kraje podrobnejšo spoznavanje bližnje okolice. V tem duhu vzgajam tudi otroke, ki obžalujejo vsako mrtvo muho (mogoče sem malce pretiravala z vzgojo :)), imajo radi rastline in živali, vedo da ne mečemo smeti okoli, ne stopimo na planinske in ostale rože, in še veliko več. Sem pa mnenja da za vse to bi lahko storili brez oz. pred epidemijo, in je žalostno, da določene samo taka finančna kriza prisili, da se začnejo obnašati z malo več spoštovanja do narave.
Ivan Pejkovic
01. 05. 2020 13.20
+3
kaze nam 7 do 9 odstoten padec bdp ja. ne vem kje nam tu gre dobro.
Forum 21
01. 05. 2020 14.30
+2
se strinjam z vsem kar si napisal saab2.moje misljenje vkljucuje se to, da tanajhujse bo sele prislo v nsslednjem obdobju grip-covid-a, naslednjo zimo. jst mislim, da bo po svetu sele takrat zaroštalo.
borec91
02. 05. 2020 10.57
vlada bol pumpa denar svojim za krinko pa se mal droptinic. ostalim
Uporabnik543728
01. 05. 2020 10.01
+0
V Sloveniji se zaenkrat še izjemno dobro držimo, ukrepi so bili relativno mili napram večini ostalih držav, brezposelnost zaenkrat še ni kritična, samo zamilimo si lahko, kaj bi bilo, če bi bilo pri nas tako kot v Ameriki, kjer je že več kot 30mil. brezposelnih, kar znaša 10% celotne populacije, to je kot da bi bilo v Sloveniji 210.000 brezposelnih trenutno. Veliko ljudi je tudi začelo kupovati neposredno od kmetov in se bolj osredotočati na samooskrbo, kar je tudi zelo pozitiven premik.
KavčStrokovnjak
01. 05. 2020 10.28
+2
Kako lahko tako na pamet trdiš nekaj. Imaš podatke? NIMAŠ. 210K brezposelnih so bučke! Sploh ne veš koliko je brez dela trenutno...
srecnii
01. 05. 2020 09.58
+16
to je šele začetek
dajno
01. 05. 2020 09.38
+23
Letos bo šlo vse samo še navzdol
Alojz69
01. 05. 2020 09.23
+41
Slika je povsod ista zivim in delam v Avstriji ki ima trenutno 800.000 brezposelnih in 1.2 miljona v skrajsanem delovnem razmerju od 5.3 miljonov delovnih ljudi. Stanje je alarmantno po drugi strani pa kmetje tarnja da rabijo sezonske delavce za pobiranje pridelka in to iz Ukrajine Bolgarije in Albanije. Kmetom so sesul cene mleka jajc in mesa prijatel ne more prodat bikov niti po nizji ceni a vitrine so napol prazne pa kdo je tu nor? Kaj bo Slovenija naredila ce polovica dnevnih migrantov pristane na borzi? Leta in leta so ti mogli placevat razliko dohodnine v Sloveniji zdaj jim bo lahko to vracala v obliki socijale? Po odprtju dolocenih trgovin pa nov sok te ostajajo brez kupcev prihaja nov val odpuscanj in stecajev in kaj sledi potem si lahko mislite!
KVAJSTABO
01. 05. 2020 09.19
+5
Iz kerga leta je zdaj TA STATISTIKA ? Za dobo v razmaku 5 let???
Moncsa
01. 05. 2020 09.17
+22
Zanimiva statistika. Kakor razberem, samozaposlitev dobro vpliva na zdravje, saj kljub več kadilcev, manj gibanja in manj dopustov so privatniki manj bolani :) Tudi zaposleni pri podjetjih bi bili manj na bolovanju, če bi šlo iz lasnega žepa, ne v breme delodajalca...