Ustavnemu sodišču predlaga ugotovitev, da so statuti teh občin v neskladju z zakonom o lokalni samoupravi, ker ne določajo, da ima romska skupnost, ki je avtohtono naseljena na območju občine, svojega predstavnika v občinskem svetu, in ker ne omogočajo romski skupnosti volitev predstavnika v občinski svet že na novembrskih lokalnih volitvah.
Do zakonskega roka, torej do 12. avgusta, so poleg mestne občine Murska Sobota, ki je že pred leti uredila pravico Romov do predstavnika v občinskem svetu, svoje statute uskladile z zakonom občine Cankova, Črenšovci, Črnomelj, Dobrovnik, Kočevje, Kuzma, Lendava, Metlika, Novo mesto, Puconci, Rogašovci in Turnišče. MNZ je sedem občin, ki še niso izpolnile svojih obveznosti, s posebnim dopisom 13. avgusta opozorilo na neskladnost statuta občine z zakonom in jim predlagalo, da svoje akte uskladijo najkasneje do začetka volilnih opravil 2. septembra. To so storili v občini Tišina, v ostalih pa ne.
Obenem vlada ustavnemu sodišču predlaga, da naštetim šestim občinam naloži, da morajo ugotovljene nezakonitosti statutov odpraviti z ustreznimi spremembami in dopolnitvami statutov, ki jih morajo sprejeti najkasneje v 30 dneh po objavi odločbe ustavnega sodišča, ter hkrati imenovati posebno komisijo za sestavo volilnega imenika slovenskih državljanov, pripadnikov romske skupnosti, ki živijo v občini v skladu z zakonom o evidenci volilne pravice, pa tudi posebno občinsko volilno komisijo za izvolitev člana občinskega sveta, predstavnika romske skupnosti.