Slovenija

Stavka avstijskih železničarjev

Ljubljana, 03. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ob polnoči se bo začela splošna stavka avstrijskih železničarjev, ki bo prizadela tudi potniški promet čez Slovenijo.

Stavka avstijskih železničarjev se bo začela danes ob polnoči in končala jutri ob 12. uri.

Avstrijski železničarji nocoj na meji ne bodo sprejeli vlaka 414 Beograd - Zagreb - Zürich, ki bo ostal na Jesenicah, ter vlaka 296 Lisinki Zagreb - München, ki se bo obrnil na Jesenicah. Iz Slovenskih železnic so sporočili, da bodo sprevodniki potnike opozarjali, da vlaki zaradi napovedane stavke vozijo samo do Jesenic, že na vlaku od Dobove naprej.

V torek bo vlak 310, ki sicer vozi od Ljubljane do Beljaka, peljal samo do Jesenic. Vlak 212 Mimara, ki vozi od Zagreba do Münchna, bo na Jesenicah počakal na sprejem avstrijskih železnic in bo vozil z zamudo približno 40 minut.

V Mariboru bo vlak 158 Zagreb - Dunaj prav tako počakal na sprejem avstrijskih železnic in bo vozil z zamudo približno 90 minut, vlak 151 Emona, ki sicer vozi od Dunaja do Ljubljane, pa bo v torek vozil samo od Maribora do Ljubljane.

Maloobmejni vlaki Slovenskih železnic bodo v času stavke avstrijskih železničarjev vozili samo do zadnjih slovenskih postaj pred mejo z Avstrijo, so še sporočili iz Slovenskih železnic.

Reforma avstrijskega železniškega prometa

Predstavniki sindikata in avstrijski minister za promet Hubert Gorbach niso dosegli dogovora glede predvidene reforme avstrijskega železniškega prometa. Stavka bo po vsej Avstriji prizadela več kot 700.000 delavcev, ki se na delo vozijo vsak dan, na cestah pa kljub temu ne pričakujejo večjih zastojev.

Reforma avstrijskega železniškega prometa predvideva, da naj bi do leta 2010 odpustili 12.000 od skupno 48.000 zaposlenih, dodatnih 5000 pa naj bi prezaposlili. Poleg tega želi vlada odpraviti pravico do predčasne upokojitve zaposlenih pri OeBB. O noveli pokojninskega zakona, ki bi delovno dobo zaposlenih pri železnici podaljšala za 1,5 leta na 54,5 leta, sicer ponovno razpravlja avstrijsko ustavno sodišče, razpravo pa naj bi zaključili že decembra letos.

Stavkajoči zahtevajo od vlade, da umakne svoj predlog zakona. Vlada predvideva pri reorganizaciji železnic oblikovanje holdinga kot krovne družbe, pod holding pa bi nato sodile štiri družbe, na katere bi se razdelile OeBB. Ob tem naj bi pripravili tudi nov zakon o zaposlenih pri avstrijskih železnicah, sindikat pa zavrača vse posege v delovno pogodbo.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1