Zaposleni na upravnih enotah so že dlje časa nezadovoljni. V Sindikatu državnih organov Slovenije opozarjajo na nizke plače in preobremenjenost z velikim pripadom zadev. Na današnji novinarski konferenci je spregovoril eden od zaposlenih na ljubljanski upravni enoti Tomo Hartman, ki dela kot referent s strankami. Za svoje delo je plačan manj kot znaša slovenska minimalna plača.
Kot je povedal, vsak dan poleg naročenih strank sprejmejo še skoraj enkrat toliko nenaročenih strank. "Pod stalnih udarom in pritiskom smo," pravi. Ob tem poudarja, da je večina strank spoštljivih, okoli 5 odstotkov pa je takih, ki "ves svoj gnev zbruhajo na nas".
Hartman se bo čez približno leto dni upokojil, njegova plača pa še vedno ne dosega minimalne. Država mu tako vsak mesec doplačuje 155 evrov. "Nihče nas ne sliši, ne vidi, ne vedo, kaj delamo, s kakšnimi zadevami se ukvarjamo," je dejal. "Nobenega spoštovanja ni s strani delodajalca, nekaj je treba spremeniti. Če nas ne ceni naš delodajalec, nas tudi ljudje ne bodo," je bil jasen.
Vodja sindikata zaposlenih na ljubljanski upravni enoti Slobodan Vuk je dejal, da je stavka tudi v interesu državljanov. "Ker v njihovem interesu je, da se to uredi, da ljudi ni strah, ali bodo dobili osebno izkaznico ali ne, ali bodo dobili gradbeno dovoljenje ali ne," je poudaril. Po njegovih besedah se za plačilnimi listami, ki prikazujejo mizerne plače zaposlenih, skriva kvaliteta dela. Zaposleni opravljajo zadeve, ki so nujne za normalno delovanje države, je bil jasen Vuk. "Prosimo za 300 evrov bruto za vsakega, a se tega ne da urediti," je povedal.
Zaostritev stavke
Na težave so po besedah predsednika konference sindikata upravnih enot Dragana Stankovića na ljubljanski upravni enoti opozorili pred letom dni z enourno protestno prekinitvijo dela. Konec januarja letos je sledila stavka, ki se ji je v treh dneh pridružilo 41 upravnih enot. V stavki, ki poteka od marca dalje vsako sredo - današnja je že deveta -, pa so bili doslej udeleženi zaposleni iz 55 upravnih enot.
Z današnjim dnem se stavka zaostruje in bo po podatkih sindikata na 34 upravnih enotah trajala do izpolnitve zahtev. Na 15 upravnih enotah bodo še naprej stavkali ob sredah. Poleg treh upravnih enot, ki v stavki od vsega začetka niso sodelovale, pa je še šest takšnih, kjer so prekinili stavkovne aktivnosti.
Stanković verjame, da se je to zgodilo, "ker so bili žrtve res hudih, predvsem pa nezakonitih pritiskov s strani njihovih načelnic in načelnikov". Kot je dodal, dnevno dobiva obvestila o tem, "kaj se dogaja na upravnih enotah, kakšne pritiske trpijo zaposleni in kaj vse si upa privoščiti posamezni načelnik".
Sekretar sindikata državnih organov Renato Romič pravi, da so nekatere od teh prekinitev stavkovnih aktivnosti povsem nezakonite, pri čemer je omenil primer, ko sklepa ni izdal stavkovni odbor, ampak eden od udeleženih. Kot pravijo v sindikatu, se ugotavlja, kdo dela in kdo stavka, minister izjavlja, da stavka ne bo plačana. V končni fazi, pravi pravni zastopnik sindikata Klemen Golob, govorimo o mobingu, trpinčenju na delovnem mestu. Obrnili so se že na inšpektorat za delo, sledila bo naznanitev kaznivih dejanj. Zahtevali bodo sodno varstvo, je napovedal Golob in ocenil, da je ministrstvo za javno upravo praktično "povozilo pravno državo".
Z ministrstva so namreč načelnikom poslali razširjen nabor nujnih nalog, ki jih morajo zaposleni opravljati tudi med stavko. Odreditev nalog, ki jih načelniki oz. načelnice "določajo pod pritiskom in navodilom ministrstva za javno upravo oz. vlade", je po besedah Goloba nezakonita in za to ni pravne podlage. Pri tem pa je pojasnil, da za upravne enote - v nasprotju z nekaterimi drugimi - ne obstaja področni zakon, ki bi na kakršenkoli način določal, da se lahko ustavna pravica do stavke omeji oz. da se določi način izvrševanja te stavke.
Na upravnih enotah so nad odnosom vladne strani tudi sicer razočarani. Po Verkovih besedah je bilo zadnje pogajalsko srečanje o njihovih stavkovnih zahtevah 16. aprila, na novega jih je vladna stran vabila za ponedeljek. Naj sprejme predstavnike upravnih enot, pa je danes pozval tudi predsednika vlade Roberta Goloba, da bo "iz prve roke izvedel tisto, kar mu očitno njegovi podrejeni zelo napačno interpretirajo, da ne rečem izkrivljajo".
Golob: Plačna reforma bo narejena na enkrat in v celoti
Golob je ob robu obiska splošne bolnišnice v Murski Soboti dejal, da nekateri sindikati, ki so po njegovih besedah v manjšini, po nepotrebnem zaostrujejo stavkovne zahteve. "Plačna reforma bo narejena na enkrat in v celoti. Pogajanja potekajo, so zelo intenzivna in kompleksna. Če želimo, da bo plačna reforma uspela, in da stavk ne bo več, potem moramo z vsemi zaključiti istočasno," je povedal Golob in ocenil, da je napredek pri pogajalski skupini viden.
Po njegovih besedah bi lahko bila stebrna pogajanja zaključena že v roku enega meseca. "Razumem stisko nekaterih zaposlenih na upravnih enotah, pa vendar ne morejo doseči dogovora, dokler ni dogovora z vsemi, saj bi druga skupina dogovor lahko nato spodbijala."
Minister za javno upravo Franc Props je ob torkovem obisku upravne enote Hrastnik dejal, da je stavka legitimna pravica. Prepričan pa je, da bodo načelniki upravnih enot poskrbeli, da bodo zagotovljene vse storitve, ki jih državljani potrebujejo tudi v času stavke. Minister je dejal, da potekajo pogajanja z vsemi sindikati javnega sektorja in da bodo v tem tednu znova tudi stebrna pogajanja, kjer sodelujejo tudi sindikalni predstavniki zaposlenih na upravnih enotah, ki jih bodo na ločene pogovore znova povabili prihodnji teden.
KOMENTARJI (249)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.