Takšno odločitev je stavkovni odbor Sindikata novinarjev Slovenije sprejel, zavedajoč se odgovornosti do javnosti in novinarjev, ki so v rednem delovnem razmerju, pogodbenem razmerju ali imajo sodelovanje z mediji dogovorjeno na kakršen koli drug način, pojasnjuje stavkovni odbor, ki je oblikoval tudi šest-člansko pogajalsko skupino.
Stavko bodo novinarji nadaljevali, če bodo ugotovili, da pogajanja ne tečejo v smeri ustreznega reševanja pravnega, materialnega, socialnega in poklicnega statusa novinarjev v Sloveniji, še sporočajo iz novinarskega sindikata.
Sindikat z rezultati stavke zadovoljen
Sindikat novinarjev Slovenije je z rezultati tridnevne splošne stavke zadovoljen. Gospodarska zbornica je končno pristala na tisto, kar je najprej zavračala. Tako zdaj priznava veljavnost kolektivne pogodbe v medijskih podjetjih, kjer imajo novinarji v svojih pogodbah o zaposlitvi zapisano obstoječo kolektivno pogodbo. Z začetkom pogajanj ostaja tudi možnost tožb zoper podjetja, kjer kolektivne pogodbe za novinarje doslej niso spoštovali.
V začetku so se delodajalci bili namreč pripravljeni pogajati le o splošnih vprašanjih položaja in pravic novinarjev v Sloveniji, je na novinarski konferenci povedal predsednik sindikata novinarjev Iztok Jurančič. Po njegovih predvidevanjih bodo četrtkova pogajanja namenjena predvsem tehniki, organizaciji in časovnemu razporedu pogajanj, ki lahko trajajo več mesecev. Predsednik novinarskega sindikata je še poudaril, da bo izvršni odbor sindikata po prvih pogovorih ocenil, ali so se delodajalci dejansko pripravljeni pogajati.
Stavka le začasno prekinjena
Novinarski sindikat se je odločil, da bo stavko le začasno prekinil. Delodajalska stran se je namreč izkazala za nezanesljivega in nekredibilnega partnerja, zato stavke ni bilo mogoče odpovedati. Novinarska stavka je med drugim razkrila nedopusten način delovanja Gospodarske zbornice Slovenije, razgalila pa je tudi dejstvo, da je GZS med drugim zlorabila socialno sporazumevanje za pritiske na novinarje in druge zaposlene.
Poleg tega je treba opozoriti na ignoranco ministrstva za kulturo, ki je v vladi pristojno za področje medijev, so še sporočili iz stavkovnega odbora Sindikata novinarjev Slovenije.
Pred morebitnim nadaljevanjem splošne stavke bo besedo znova dobilo članstvo, je na novinarski konferenci dejal Jurančič in zagotovil, da bo po izkušnji s prvo splošno stavko slovenskih novinarjev naslednja stavka organizacijsko še bolje pripravljena.