Stavka voznikov Arrive Slovenija se je nadaljevala tudi v četrtek. Morebitnega dogovora med stavkovnim odborom in vodstvom podjetja še vedno ni na vidiku. Pogovorov ni, stavkovni odbor pa se vse bolj nagiba k zaostritvi stavke. Ta se sicer najbolj pozna na Gorenjskem. Kot trdijo v stavkovnem odboru, pa se število stavkajočih povečuje tudi drugod.
Stavkovni odbor je v četrtek obiskal stavkajoče v Kranju in v Škofji Loki. "Opažamo, da je iz dneva v dan več stavkajočih. Po naših podatkih danes stavkajo tudi v Novem mestu," je povedal generalni sekretar Obalne sindikalne organizacije KS 90 Damjan Volf in poudaril, da je pritisk vse večji.
Kljub temu v četrtek niso prejeli nobenega približevalnega predloga ali odgovora na prošnjo stavkovnega odbora za sestanek s predstavniki večinskega lastnika, podjetja Deutsche Bahn. "Mislimo, da nam ne bo preostalo drugega, kot da zaostrimo stavko," je opozoril Volf in izpostavil, da v skladu s svojo zavezo opravljajo prevoze v jutranji in popoldanski konici ter na linijah proti bolnišnicam in zdravstvenim domovom.
Prevozi v omejenem obsegu predvsem na Gorenjskem
Se pa po njegovih besedah stavka vsekakor pozna, saj se ostali prevozi izvajajo v omejenem obsegu, zlasti na Gorenjskem, pa tudi drugod. "Ob tem je treba uporabnikom jasno povedati, da se vozniki avtobusov s tem, ko se borijo za to, da bi delo opravljali bolj zadovoljni, z manj stresa in z bolj izpravnimi vozili, borijo tudi za potnike, za kakovostnejšo storitev in večjo varnost udeležencev v prometu," je poudaril.
Kot je povedal, natančnega števila stavkajočih nimajo. "Število pa narašča. Ne govorimo o posameznikih, govorimo o organizirani stavki," je izpostavil in dodal, da delodajalec zavaja s številkami stavkajočih. "Tudi današnji dan je uspešen in stavka oziroma udeležba pri njej se stopnjuje. Ljudje so kljub grožnjam zbrali dovolj poguma, da vztrajajo pri stavki," je sklenil Volf.
Vodstvo podjetja meni, da stavkovni odbor zavaja javnost
Z Arrive Slovenija pa so v četrtek sporočili, da je v sredo na tretji dan stavke na Štajerskem stavkalo 15 voznikov od 195, na Dolenjskem in Primorskem šest voznikov od 186, v Alpetourju, ki skrbi za prevoze na Gorenjskem, pa 57 voznikov od 193. V Alpetourju je bilo ob tem opravljenih 90 odstotkov prevozov, v Arrivi Dolenjska in Primorska 99 odstotkov, v Arrivi Štajerska pa vsi prevozi.
"Stavkovni odbor pozivamo, da neha javnost zavajati z neresničnimi podatki o udeležbi v stavki in s tem v javnosti ustvarjati napačno podobo o dejanskem stanju, potnikom pa povzročati nepotrebne skrbi. Tudi včeraj se 86 odstotkov voznikov skupine Arriva Slovenija ni pridružilo stavki. Hkrati so skoraj vse linije obratovale nemoteno," so povsem drugače kot v stavkovnem odboru poudarili v vodstvu podjetja.
Vodstvo vztraja na stališču, da je storilo vse, da bi doseglo sporazumno rešitev, stavkovni odbor pa da še vedno zavrača predlog o vključitvi tretje osebe oziroma reševanje nastalega spora z mediacijo, prav tako se ne želi vključiti v socialni dialog, ki poteka z ostalimi sindikati v družbah. Zato v vodstvu ponovno apelirajo na stavkovni odbor, da ne postavlja ultimativnih zahtev, ampak približuje zahteve in stališča, ki jih je mogoče realizirati.
Stavkovni odbor pa na drugi strani za nastalo situacijo krivi vodstvo podjetja. Alpetourjev sindikat je že za lansko jesen napovedal stavko, a jo zatem preložil. Kot je dejal Volf, je bilo v pogovoru z zaposlenimi videti, da se je njihovo nezadovoljstvo po spremembi lastništva močno stopnjevalo. Ker so se znašli v podobni situaciji kot drugi delavci Arrive, so nato združili moči in delodajalcem predstavili zahteve. "Delodajalec pa ni pokazal nobene volje, da bi preprečil stavko," je še dejal Volf.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.