Zdravniki bodo v torek začeli s tako imenovano mehko stavko. Delali bodo po 40 ur tedensko ter še dodatnih deset nadur na teden. Zaradi premajhnega števila zdravnikov, pa bo, po napovedih Fidesa, učinek enak tistemu, ki bi ga imela klasična stavka. Na današnjih pogajanjih so se prvič dotaknili za zdravnike bolj zanimivih členov pogodbe. Kot je povedal predsednik sindikata Fides, se na današnjih pogajanjih niso dogovorili ničesar, načeli so le poglavje o letnih dopustih, ki pa ga niso končali. Zdravniki nočejo popusti pri pogajanjih o kolektivni pogodbi, saj ta vključuje tudi povišanje zdravniških plač za 11,3 odstotkov. "Vsi smo se dogovorili, kar je zelo pomembno, da delamo o konkretnih evidencah, na konkretnih podatkih in da bomo na ta način zadeve tudi zaključevali ter prišli do kraja, to pa zahteva svoj čas," pojasnjuje vodja vladnih pogajalcev, Igor Umek.
Predstavniki Fidesa so predlagali intenzivnejša pogajanja, vendar jih je, kot pojasnjuje Kuštrin, vladna stran zavrnila z utemeljitvijo, da se morajo na pogajanja dobro pripraviti. "Predstavnikom sindikata smo jasno povedali, da bomo svoja stališča vezali na podatke in izračune," je poudaril Umek in dodal, da je kolektivna pogodba obsežna in da njena obravnava od člena do člena terja čas. Navedbe sindikata, da vladna stran z vračanjem k členom, ki sploh niso bili sporni, zavlačuje pogajanja, pa je zanikal s pojasnilom, da so se pač tudi pri členih, h katerim nobena od strani na začetku ni imela pripomb, ob dodatni analizi pojavila vprašanja. "To ni nič nenavadnega, saj tudi druga stran spreminja in dopolnjuje svoje predloge, tudi danes smo jih dobili kar nekaj," je sklenil Umek.
Pogajalci se bodo ponovno sestali v torek, torej na dan, ko bodo zdravniki začeli stavkati.
Kot je za 24 ur pojasnil predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin, je rezultat dosedanjih pogajanj pozitiven, ni pa zadosten. Pred njimi še precej odprtih vprašanj. Vladni strani tudi očitajo zavlačevanje pogajanj.
Glavni stavkovni odbor sindikata zdravnikov Fides se je dokončno odločil za začetek stavke predvsem zaradi sporočila vodstva ljubljanskega KC, da bo ob ob morebitni stavki od torka uvedlo delovno obveznost. "To je protizakonito, saj je uvajanje delovne obveznosti določeno v zakonu o obrambi. Vprašanje je, kaj je s tem mislil Primož Rode, direktor Kliničnega centra," je dejal Kuštrin in dodal, da bodo ukrepali proti vsem nezakonitim akcijam, odredbam in dokumentom, ki jih bo kdorkoli sprejel. Poudaril pa je tudi, da naj se bolniki stavke ne bojijo, saj bo zanje dobro poskrbljeno.