Sindikat poštnih delavcev (SPD) je v sporočilu za javnost zapisal, da uprava ignorira njihove zahteve, kot enega večjih problemov pa navaja vztrajno zapuščanje delovnih mest, kljub dvigu plač. "Dejstvo je, da se delo prevali na tiste, ki ostajamo na Pošti. Dejstvo je, da zaposleni težko dobimo odobren dopust in se nanj odpravimo s težkim srcem, saj vemo, da bo sodelavec moral prevzeti celotno naše delo."
Navajajo tudi težave s pogoji za varno in zdravo delo, ki da se niso spremenili. "Našemu sindikalnemu boju se prvič množično pridružujejo tudi delavci iz sosednjih pisarn uprave, zaradi odnosa, ki ga ima uprava do strokovnih služb." SDP kritizira domnevni neposluh uprave za potrebe delavcev in "popolno odpoved nadzornega sveta pri nadzorovanju uprave".
Sindikat tudi ocenjuje, da se z novo strategijo upravljanja državnih naložb odpirajo vrata za privatizacijo Pošte Slovenije, čemur ostro nasprotujejo.
"Ob upravi, ki potrebe zaposlenih popolnoma ignorira, nas je zato upravičeno strah. Strah nas je poslovnega modela, ki smo ga pred 10 leti že videli in v SPD uspešno preprečili. Strah nas je siljenja v delo preko s. p.-ja in drugih oblik prekarstva, prekomernih nadur, varčevanja na zaposlenih ... Razlogi za strah so utemeljeni, a ker se v vodstvu raje ukvarjajo s prijavami naših sindikalnih pooblaščencev zaradi domnevne izdaje poslovnih skrivnosti, ne moremo povedati več o tem."
Sindikat napoveduje enotnost. "V tem času nam ne preostane nič drugega, kot da delavci vstanemo. In vstali bomo v predvolilnem obdobju, ko bi morali nositi volilni reklamni material za tiste, ki razmišljajo o tem, da bi nas prodali," je zapisal pooblaščenec sindikata Saša Gržinič.
Stavko podpira tudi drugi sindikat
"V SDPZ imamo vse od nastopa poslovodstva Pošte Slovenije velikanske težave z ravnijo socialnega dialoga. Kljub temu, da smo reprezentativni sindikat in podpisnik podjetniške in panožne kolektivne pogodbe, gradiva dobivamo prepozno, pomanjkljivo ali pa sploh ne, sestankov se poslovodstvo ne udeležuje, strokovni sodelavci, ki so poznali vsebino in organizacijo dela na pošti, so množično že zapustili Pošto, naših objav na oglasnih deskah se ne dovoljuje ..." so v današnjem sporočilu težave nanizali v Sindikat delavcev prometa in zvez Slovenije.
Kot so opozorili, na svoje zahtevke po poplačilu nekaterih obveznosti do zaposlenih ne dobijo niti odgovora, zato skupaj s svojimi člani vlagajo številne tožbe za poplačilo, "ki jih bo Pošta Slovenije nedvomno izgubila". S tem nastaja tudi poslovna škoda, so izpostavili v SDPZ.
Največja nevarnost, ki preti zaposlenim in samemu obstoju Pošte Slovenije, pa je po oceni sindikata letos sprejeta strategija delodajalca, ki jo je potrdil tudi SDH. "Strategija delodajalca je bila sindikatom predstavljena kot poslovna skrivnost, zaradi česar smo sindikati ovirani pri komunikaciji o obsegu škode, za katero predvidevamo, da bo nastala kot posledica izvajanja strategije," so izpostavili.
Kot so pojasnili, strategija predvideva ločevanje dejavnosti pošte na več ločenih pravnih oseb. "Jasno moramo povedati, da bodo posledice za raven pravic, zagotovljenih s kolektivno pogodbo, velike, poraja se tudi vprašanje dostopnosti do poštnih storitev, saj se kljub drugačnim zagotovilom še vedno nadaljujejo prenosi poštnih poslovalnic na pogodbene pošte," so poudarili.
V strategiji je bila kot pogoj za začetek izvajanja kakršnihkoli aktivnosti navedena sprememba glede načina financiranja storitev UPS. "Do te spremembe še ni prišlo, SDPZ pa ima informacije, da se dejavnosti, ki sledijo strategiji, že izvajajo," so dodali.
Na njihove sindikalne zaupnike se izvaja tudi neuraden pritisk. "Utemeljeno domnevamo, da se (nekaterim) tudi sledi. Nedavno smo ugotovili tudi, da delodajalec neupravičeno posega v osebne računalnike zaposlenih, kjer lahko dostopa do korespondence, kar je zrelo za kazenske ovadbe vseh vpletenih, kar nas je popolnima šokiralo," so še izpostavili v sindikatu.
Poslovodstvo Pošte so pozvali, naj nemudoma ustavi aktivnosti, povezane s spremenjeno strategijo Pošte, ob tem pa so izrazili pripravljenost na stopnjevanje sindikalnih pritiskov. Na težave so že opozorili z udeležbo na protestu 1. maja na Kongresnem trgu v Ljubljani, za 14. maj pa načrtujejo tudi protestni shod na Glavnem trgu v Mariboru.
So pa pozdravili odločitev ministrstva za finance, da bo Pošta Slovenije tudi v prenovljeni strategiji upravljanja državnih naložb ostala strateška naložba države. "Ravno danes smo prejeli odgovor, da je ministrstvo za finance naše pripombe upoštevalo in Pošta Slovenije ostaja strateška naložba države. Kljub veselju pa se zavedamo, da je ključno za obstoj Pošte, da ustavimo razgradnjo Pošte, ki se dogaja znotraj," so sklenili.
Vodstvo Pošte ne vidi utemeljenih razlogov za napoved stavke
V Pošti Slovenije medtem menijo, da utemeljenih razlogov za današnjo napoved stavke ni. Kot so zapisali, si kot delodajalec prizadevajo za usklajene odločitve z vsemi socialnimi partnerji v dobro in korist vseh zaposlenih.
Ob tem so spomnili, da so se vsem zaposlenim v skladu z določbami podjetniške kolektivne pogodbe s 1. januarjem osnovne plače zvišale za tri odstotke, z začetkom marca pa še za dodatne tri odstotke v skladu z dogovorom z zaposlenimi. Konec aprila pa so zaposlenim izplačali tudi letni regres v višini 2000 evrov, kar je najvišji znesek regresa doslej. Po njihovih navedbah so se v zadnjih štirih letih bruto plače pismonoš tako skupaj dvignile za 38,5 odstotka.
Glede zaposlovanja novih sodelavcev so pojasnili, da že dlje časa aktivno iščejo in zaposlujejo nove zaposlene v prometu, predvsem na področju dostave.
Ob tem priznavajo, da se tako kot drugi evropski poštni operaterji kot posledica pospešene digitalizacije v zadnjih letih tudi oni srečujejo z upadom pisemskih pošiljk. Njihovo število se je v zadnjih desetih letih zmanjšalo za polovico, kar predstavlja pritisk na stroškovno učinkovitost.
Številni poštni operaterji posledično po njihovih navedbah prilagajajo poslovanje z uvedbo novih poslovnih modelov, v okviru katerih ločujejo pisemski in paketno-logistični del v ločenih družbah, optimizirajo dostavne in maloprodajne mreže, višajo stopnjo avtomatizacije in digitalizacije procesov, izboljšujejo uporabniško izkušnjo, diverzificirajo storitvene portfelje ter iščejo nove vire prihodkov. "To izvajajo bodisi z uvajanjem novih storitev z višjo dodano vrednostjo, strateškimi partnerstvi, akvizicijami ali širitvijo na tuje trge ter si prizadevajo za prilagoditve poštne zakonodaje, da bi ta bolje odražala spremenjene potrebe uporabnikov," so prilagoditve poslovnih modelov nanizali v družbi.
V luči napovedanih stavkovnih aktivnosti so zagotovili, da si bo poslovodstvo družbe še naprej prizadevalo za nadaljevanje konstruktivnega socialnega dialoga, ki je po njihovi oceni "ključen za dobro delovanje družbe in medsebojno uspešno razumevanje". Obenem si, kot so dodali, v največji možni meri prizadevajo izpolniti pričakovanja sindikatov in tudi sprejemati ukrepe v tej smeri, pri čemer "gre za kompleksne vsebine, ki terjajo čas in odločanje na strokovnih podlagah".
"Tudi v prihodnje se bodo nadaljevale aktivnosti za izboljšanje pogojev dela in materialnega položaja vseh zaposlenih ter ohranjanje socialne varnosti v podjetju," so še poudarili in napovedali, da si bo poslovodstvo z obema reprezentativnima sindikatoma v družbi tudi v naslednjih dneh nadaljevalo konstruktivni dialog glede napovedanih sindikalnih aktivnosti.
KOMENTARJI (240)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.