Sindikat delavcev v zdravstveni negi in Sindikat zdravstva in socialnega varstva – dva največja sindikata na področju zdravstva in socialnega varstva – sta napovedala stavko, ki jo bodo izvedli 13. februarja.
Kot so zapisalo, njihovi zaposleni v bolnišnicah, zdravstvenih domovih, domovih starejših, centrih za socialno delo, posebnih socialno varstvenih zavodih, lekarnah, zdraviliščih in drugih zavodih "svoje delo zavzeto in odgovorno opravljajo vse dni v letu, ponoči, ob nedeljah in praznikih".
Kakšne so njihove zahteve?
Kot je pojasnila generalna sekretarka sindikata zdravstva in socialnega varstva Dragica Kekec, so stavkovne zahteve strnili v štiri glavne točke. Zaposleni zahtevajo dvig plač in odpravo varčevalnih ukrepov, uveljavitev kadrovskih standardov in normativov in dodatke za neugoden delovni čas in razporejanje delovnega časa.
"Zahtevamo višje plačilo dela na dan praznika, dela v nedeljo ter nočnega dela ter ustrezno ureditev drugih dodatkov za manj ugodne delovne pogoje v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva," so zapisali na svoji spletni strani. Predsednik sindikata zdravstva in socialnega varstva Zvonko Vukadinovič pa je dodal, da so ravno tako del javnega sektorja, delajo v najtežjih pogojih, ob sobotah, nedeljah, praznikih, premalo jih je ... Izpostavil je tudi, da ima srednja medicinska sestra pol manj plačan delovnik na praznik, kot ga bo imela sedaj trgovka.
Poleg tega zahtevajo tudi določitev pravice do izplačila jubilejne nagrade za 40 let delovne dobe.
V obeh sindikatih pričakujejo zvišanje plačnih razredov v okviru odprave anomalij ter dvig plač iz naslova primerljivosti z zdravniškimi delovnimi mesti. Ob tem pa zahtevajo tudi vrnitev vrednosti plačne lestvice na raven pred sredino leta 2012, torej vrnitev osmih odstotkov, odvzetih v času varčevalnih ukrepov.
Začeli bodo z dveurno opozorilno stavko, če z vladne strani ne bo odziva, pa napovedujejo stopnjevanje sindikalnih aktivnosti.
Po besedah Mlakarjeve je na področju zdravstva in sociale več kot 25.000 zaposlenih, glede na zakonske omejitve pri izvedbi stavke jih bo dobršen del moral odpravljati svoje delo. Izkušenj nimajo, saj takšne stavke v zadnjih treh, štirih desetletjih ni bilo, a ocenjujejo, da bi lahko bilo vanjo vključenih med 10.000 in 15.000 ljudi. Med članstvom podporo zagotovo imajo, je dejala.
Kot so predstavniki obeh sindikatov pojasnili na današnji novinarski konferenci, je stavka skrajna možnost, saj, kot je dejala predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Jelka Mlakar, ne želijo prizadeti bolnikov in drugih, za katere skrbijo, a jih država dejansko sili točno v to.
Med predvidenimi zaostritvami sindikalnih aktivnosti so tudi umik soglasja za opravljanje dela preko polnega delovnega časa ter dosledno uveljavljanje pravice do časa za strokovno pripravo na delo. Možno pa je tudi zaostrovanje stavke z daljšimi prekinitvami in javnimi protestnimi shodi.
Kaj bi pomenil dvig plač?
O finančnih posledicah njihovih zahtev je Mlakarjeva pojasnila, da so v okviru pogovorov o odpravi plačnih anomalij za tiste nad 26. plačnim razredom ugotavljali, da bi to, če bi večini v povprečju dvignili plače za dva plačna razreda, pomenilo blizu štiri milijone evrov. A vlada na tak predlog ni pristala.
Celoten dvig plač – bodisi iz naslova odprave anomalij bodisi primerljivosti z zdravniškimi delovnimi mesti – pa bi pomenil dvig za 15 do 20 odstotkov oziroma tri do štiri plačne razrede, kar bi verjetno pomenilo enkrat več.
Kdo vse bo stavkal?
Sindikat zdravstva in socialnega varstva združuje diplomirane in srednje medicinske sestre, bolničarje, radiološke inženirje, laboratorijske tehnike in inženirje, farmacevtske tehnike in farmacevte, socialne delavce, strokovne delavce, strokovno tehnične delavce, kuharje, perice, strežnice, psihologe, pa tudi vse zaposlene v domovih upokojencev, zdravstvenih domovih, bolnišnicah, posebnih socialnih zavodih in centrih za socialno delo.
Sindikat delavcev v zdravstveni negi pa združuje delavce v poklicih zdravstvene in babiške nege ter oskrbe – diplomirane medicinske sestre, diplomirane babice, srednje medicinske sestre in bolničarje.
V novomeškem domu starejših občanov bodo stavkali že v sredo
V Domu starejših občanov Novo mesto bodo v sredo stavkali. Kot je sporočil vodja stavkovnega odbora Zvonko Vukadinovič, sicer predsednik Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije, pogajanja med stavkovnim odborom in direktorico zavoda Mileno Dular niso bila uspešna.
"Direktorica ne pristaja, da bi se tudi v omenjenem domu starejših občanov za razporejanje in plačilo nadomestila plače uporabljala določila dogovora, ki to materijo enotno ureja za vse izvajalske organizacije. Dogovor je podpisala ministrica Anja Kopač Mrak, ki pa ničesar ne stori, da bi se določila dogovora udejanjila tudi v tem domu starejših občanov, čeprav ima večino v svetu zavoda," je Vukadinovič opozoril v sporočilu za javnost.
Ker v domu javnim uslužbencem ne izplačujejo nadomestil plače za praznike, ustvarjajo dodaten dobiček na račun delavcev, je prepričan. Kot je še navedel, so tako morali bolničarji, kuharji, sestre in drugi v letu 2017 dejansko opraviti 88 ur več dela kot direktorica Milena Dular in javni uslužbenci v šolstvu, državni upravi in v drugih socialno varstvenih zavodih.
Zato napoveduje, da se bo v sredo ob 9. uri začela stavka, uro pozneje pa v avli tamkajšnjega doma pripravljajo še novinarsko konferenco.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.