Slovenija

Ste na minimalni plači?

Ljubljana, 12. 09. 2011 13.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sedanja definicija minimalne plače, po kateri je to plačilo za polni delovni čas, s čimer vključuje tudi vse dodatke, je škodljiva, opozarjajo v ZSSS, saj da delavcev ne motivira, ampak ustvarja dodatne napetosti v podjetjih. Zato predlagajo spremembo definicije.

Pri minimalni plači v Sloveniji sta dve ključni težavi, in sicer njena definicija ter višina, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejala svetovalka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Andreja Poje.

Zaradi opredelitve, da je to plača za polni delovni čas, se v minimalno plačo vštevajo vsi dodatki, na primer za posebne pogoje dela zaradi razporeditve delovnega časa ter posebnih obremenitev pri delu, za delovno dobo in za delovno uspešnost. Minimalni plači se dodajajo le nadure, je dejala Pojetova.

Zaradi takšne definicije prihaja do uravnilovke pri spodnjih tarifnih razredih, delodajalci do četrtega ali petega tarifnega razreda doplačujejo razliko do polne minimalne plače. Prihaja do primerov, da nekdo dela ponoči, nekdo pa le dopoldne, oba pa prejemata minimalno plačo. "Zato bi bila potrebna sprememba zakona o minimalni plači, da bi minimalna plača postala plačno dno. Definicija naj določi, da se v minimalno plačo ne vštevajo dodatki za posebne pogoje dela, za neugoden delovni čas, delovno dobo in delovno uspešnost," predlaga Pojetova.

Zakonska opredelitev minimalne plače je škodljiva, trdi predsednik ZSSS Dušan Semolič. "Delavcev ne motivira, nasprotno, ustvarja dodatne napetosti v podjetjih, tako med delavci kot med delavci in upravami," je dejal. Znova je zavrnil trditve, da je minimalna plača grožnja gospodarstvu in da povzroča brezposelnost.

Višina minimalne plače (trenutno 572 evrov neto) še vedno ne omogoča dostojnega življenja, povzroča materialno prikrajšanost, s tem pa ne izpolnjuje osnovnega poslanstva – da zaposleni ne bi delali za plačilo, ki ne omogoča dostojnega življenja, pravi Pojetova.

Delajo, pa nimajo niti za kruh.
Delajo, pa nimajo niti za kruh. FOTO: Damjan Žibert

Po Semoličevi oceni je med 70 in 80 odstotkov od 42.000 delavcev, kolikor jih po oceni ZSSS prejema minimalno plačo, prikrajšano na račun definicije minimalne plače.

Glede višine minimalne plače brez dodatkov v ZSSS pravijo, da bi se bilo treba dogovoriti o osnovi. Kakšen delež minimalne plače predstavljajo dodatki, v ZSSS ne morejo oceniti, ker so v različnih kolektivnih pogodbah različni dodatki.

Kaj pravijo glede konkurenčnosti?

V ZSSS so se danes odzvali tudi na padec Slovenije na lestvici konkurenčnosti Svetovnega gospodarskega foruma (WEF), na kateri je Slovenija letos zdrsnila za 12 mest na 57. mesto. Poudarjajo, da mora biti cilj povečevanja konkurenčnosti večja blaginja prebivalstva, ne pa zgolj višanje dobičkov.

Med glavnimi težavami Slovenije je po ugotovitvah WEF dostop do finančnih virov, neučinkovita birokracija, restriktivna delovnopravna zakonodaja ter davčne stopnje in davčni predpisi.

Izvršni sekretar ZSSS za ekonomsko področje Ladislav Rožič meni, da je omejen dostop do financiranja eden glavnih vzrokov za nizko konkurenčnost. Posojilni krč pa ni izključno posledica manjšega povpraševanja podjetij, ampak tudi visokih obresti za posojila, ki da so v Sloveniji najvišja med državami območja evra in v povprečju za tri odstotne točke višja od povprečja EU-15.

Težava je po njegovem mnenju med drugim tudi neustrezna struktura gospodarstva in nizek delež izvoza visokotehnoloških izdelkov ter nizek delež izdatkov za raziskave in razvoj.

Glede rigidnosti trga dela Rožič pravi, da je Slovenija glede praks zaposlovanja in odpuščanja (pri tem področju je Slovenija najslabše uvrščena) uvrščena zelo blizu Švedske, ki je na lestvici najvišje med državami EU. Kazalca rigidnosti zaposlitve in prožnosti določanja plač po Rožičevem mnenju "ne odražata realnega stanja, saj so plače v realnem sektorju že sedaj dovolj fleksibilne". Večina zaposlenih prejema podpovprečno plačo, pravi, z deregulacijo področja minimalne plače bi sicer dobili na oceni konkurenčnosti, delodajalci pa bi zniževali plače pod prag preživetja.

"Želja po tem, da bi delali za 200 ali 300 evrov, bi povečala konkurenčnost Slovenije. Prav tako bi se konkurenčnost povečala, če bi uvedli delo otrok in nočno delo žensk. To so kriteriji, ki povečujejo konkurenčnost, vendar smo prezreli in zgodovina nas uči drugače, zato bomo vztrajali," pravi Rožič.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (49)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nikkim
12. 09. 2011 23.40
pika poka ježek,pametno rqzmišljanje.....
User568171
12. 09. 2011 23.07
Sputnik
12. 09. 2011 22.19
v času gadafija je v libiji bilo življenje boljše. kmalu bodo tudi v libiji imeli podobne debate kot mi danes. država samo hoče ko je treba pa kaj dat si pa ko ping pong žogica od enih do drugih vrat dokler enemu ne zagroziš da maš dovolj jajcanja in pol dejansko kaj rata... do takrat pa jajca... dnarja pa nikjer. pri nas ne potrebujemo finančnega ministrstva ker denarja tako ali drugače ni. ljudje na ministrstvu pa samo ožirajo velik kos pogače :)
tali?ni tom
12. 09. 2011 21.26
za tako življenje smo se odločil leta 91 in je treba nehat javkat ! če pa pogledaš kolk je folka v trgovin ob nedeljah in praznikih imamo slovenci definitivno prevelike plače , ker avstrici in nemci ob nedeljah in praznikih ne kupujejo ker so trgovine zaprte! mam pa sam minimalni , delam v trgovin petek in svetek ta ta dnar , inšpektor za delo pa itak ne nardi nič ker se proda za flašo wiskija delodajalcu !
User743188
12. 09. 2011 20.53
Če bi pristojne inšpekcijske službe opravljale svoje delo bi delodajalci redno plačevali prispevke. Tudi če bi vpostavili plačilno disciplino, bi delavci prejeli pravočasno plačo in tudi davki, prispevki bi se pravočasno plačali.
User503419
12. 09. 2011 19.49
ne razmem te politike...jaz bi zvišal vsem plačo, tako bi pokojninski in socialni ter zdravsveni skladi okrepili fond, davkarija bi prejela več denarja in v trgovinah bi več prodali.Denar bi krožil in vsi bi bili zadovoljni.
User739856
12. 09. 2011 19.39
Predpis, če bi delodajaci pravilno plačevali svoje obveznosti do delavcev, bi bilo vse ok, le oni bi imeli malce manj preveč. Tako pa ne vejo kaj bi si še umislili in kako bi denar stran metali.
User743188
12. 09. 2011 19.14
Za plače pri nas je kriv sindikat, ki ščiti državne uradnike. Imamo najvišje prispevke, kje si bil Semolič in ostali ko so določevali višine prispevke. Če bi imeli manjše prispevke, bi vsi zaposleni prejeli večje osebne dohodke. Manj bi imeli državni uradniki, zdravniki, ki imajo zdaj za ničdela astronomske plače. In vi sindikati ščitite delavce?
User767348
12. 09. 2011 19.12
K je cudnu.... kdaj vam pride..... Ne ne sploh ni cudnu....
User445276
12. 09. 2011 18.42
Mah, ta tovariš Semolič naj se potrudi, da se bodo nadure štele v pokojninsko dobo, saj gre za dejansko opravljeno delo. Štejejo pa naj se tako v izračun pokojnine, kot tudi v čas trajanja delovne dobe.
jojo111
12. 09. 2011 18.36
saj ste sindikati *.........nas delavce vi ste se strinjali stem takrad ste zahtevali dvig minimalne plače seveda so jo nam dvignili ob enem ste dovolili da so vse ostalo strpali v to in mi smo ostali na istem še sreča da plačujemo vsak mesec članarino sindikatom da lahko taeni lepo živite in se delate norca z obogih ljudi.
kim llsung
12. 09. 2011 18.14
vsi so leni in so raje na socialni podpori fantje moji socialna podpora ti unici ponos da si odvisen od 230 evrov in moras gledati na vsak cent
spaceair
12. 09. 2011 17.53
zdaj ste to komaj ugotovili?
Sputnik
12. 09. 2011 17.36
raje bodo menjali tisoč definicij in imen kot dvignili plačo :((
User709023
12. 09. 2011 17.25
... ne razumem, zakaj ljudi - kot rešitev - pošiljate ven ... Kaj v tej državi ni, ne bi bilo možno narediti normalnih pogojev za življenje ... ? To me spominja na; se bom raje umaknil, kot kaj storil, tako bo vsaj mir v hiši ...
User400628
12. 09. 2011 17.06
Vidite kako je liberalni kapitalizem lep.
User412106
12. 09. 2011 17.00
Oj,sorry,še to bi rad povedu,ko me tako boli,sem strokovnjak-grafik na svojem področju,sem bil pred 1 mesecem na pogovoru v Celju(ne bi omenjal firme!!) in veste kaj je bilo?? Ponudili so mi 520 plače-neto,pa še sobo bi moral tam najeti,žal me ne more noben tako podcenjevati,med vrsticami sem sem jim lepo zahvalil,na koncu pa pikro pripomnil,če bom moral za ta denar še dvorišče pometati,jaz pa sem z dvignjeno glavo odšel iz firme,ne ne bom nobenemu birič oz. novodobni suženj,iščem pač novo možnost in če bom vztrajen jo bom našel,sem siguren v to!!!!
User412106
12. 09. 2011 16.54
bom probu pozabt to državo,ker je samo še hudobna mačeha in ničesar drugega,čeprav mi je v srcu hudo,ne me narobe razumet,samo marsikdo je že danes lačen in bojim se tega dneva tudi sam,živim še od prihrankov,ampak bodo pošli ob izdatni socialni podpori!!!!!LOL
User412106
12. 09. 2011 16.45
Trolek,sorry,nismo vsi lenuhi,pa da nočmo delat tudi za 500 oz. za minimalca,sem imel dobro službo pa sem jo izgubil-stečaj,zdej sem na socialni,ja je beda,če misliš,da je 230 euro veliko,dej probi pa boš videl,da bi šel pa za ta denar še neki javna dela delat,pa malo morgen,33 let mam delovne dobe,tko da sem dal državi vse in še več skozi davke,trudim se da grem ven,ker tuki ni za žvet,noben več ne ceni ,znanja in izkušenj.....nej se * za teh 230 eurov,pa tud za 500
User268975
12. 09. 2011 16.43
@modrix, pa bolje imajo zrihtano infrastrukturo in bolje jim laufajo zakoni oz. celoten sistem. manj dajejo v blagajno in več imajo. le zakaj? mogoče ker se pri njih manj krade, če pa že kdo ukrade ga dajo na hladno. celo tako so učinkoviti da pridejo v neko tujo krajevno skupnost imenovano Slovenija, kjer sami sprožijo akcijo, ker lokalni aparat v tej krajevni skupnosti žal ne deluje kot bi moral. od avstrijcev smo tudi svetlobna leta zadaj