Na nas se je obrnil bralec, ki je moral že po dveh mesecih uporabe svoj mobilni telefon odnesti na servis. Ko je prišel na servis, so zaposleni vpisali podatke o stranki in o aparatu, nato pa pregledali zunanjost aparata in morebitne sledi uporabe tudi zapisali. Natisnili so dva prevzemna naloga, kjer so bili podatki o stranki, opis težave in opis zunanjosti aparata in ju izročili stranki v podpis. Naš bralec je naloga podpisal, nato pa se v dobri veri, da bo kmalu dobil svoj telefon popravljen nazaj, odpravil domov. Tam je sledil šok.
"Na delovni nalog so na servisu zapisali, da so na zaslonu praskice, česar nisem takoj opazil. Šele doma sem to videl in jih poklical, da naj popravijo nalog, ker je moj telefon brez vsakih prask. Rekli so, da bodo popravili, vendar niso," razočarano pripoveduje bralec. Zdaj so mu namreč s servisa sporočili, da mu ne pripada popravilo v garanciji, ker naj bi na telefonu nastala mehanska poškodba. "Kakšna poškodba neki," se sprašuje naš bralec. "Telefon je kot nov. Niti ene praskice nima, kaj šele poškodbe od padca."
Prepričan je, da se z izgovarjanjem na mehansko poškodbo servis izogiba popravilu v garanciji, a žal je sam naredil veliko napako, ko ni preveril, kaj podpisuje. S svojim podpisom na koncu prevzemnega zapisnika je namreč potrdil, da se strinja z zapisano vsebino.
Zdaj ima zelo malo možnosti, da dokaže svoj prav, na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) pa mu svetujejo, da poišče strokovno mnenje, v katerem bo izvedenec za telekomunikacije ugotovil, da te praske, kakršne koli že so, ne vplivajo na okvaro, ki jo je želel odpraviti. Tudi sami žal ugotavljajo, "da je izjemno veliko primerov, ko servis zavrne garancijsko popravilo ali stvarno napako, sklicujoč se na mehansko ali drugačno poškodbo (pogosto je v igri stik z vodo)." Prav tako obžalujejo, da potrošniki prehitro obupajo in ne uporabijo izvedenca.
Enako obvezujoč je tudi elektronski podpis, zato preverite tudi vsebino elektronskih dokumentov, preden nanje narišete svoj podpis.
Vsaj preletite dokument, preden ga podpišete
So pa na ZPS kritični tudi do vseh tistih, ki si ne vzamejo dovolj časa in podpisujejo papirje, ki jih ne preberejo ali vsaj preletijo. "Na splošno ugotavljamo, da ljudje zaradi pomanjkanja časa ali interesa dejansko le redko preberejo, kaj podpisujejo, pa naj gre za servisni nalog ali pogodbe, ki lahko prinesejo še hujše posledice."
Že dlje časa opozarjajo, da se morajo potrošniki vedno prej prepričati, kaj podpisujejo, če jim kaj ni jasno, pa naj o tem povprašajo še preden na koncu dokumenta pustijo svoj avtogram. S podpisom namreč prevzamete vse obveznosti, ki vam jih nalaga dokument ali pogodba. Za vsako naknadno prepričevanje, da zadeve niste dobro razumeli, ali da je šlo za nesporazum, boste porabili veliko časa in le malo možnosti imate, da boste uspešni.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.