Slovenija

Ste v jezikovni zagati? Franček ponuja odgovore

Ljubljana, 01. 09. 2022 14.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
0

Franček, jezikovni spletni portal za mlade, je poleti upihnil prvo svečko, zdaj pa so na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU predstavili številne novosti, ki jih prinaša. Če ste torej v jezikovni zagati, lahko odgovor poiščete 'pri Frančku', ki je v prvem letu delovanja požel veliko zanimanje domačih in tudi tujih uporabnikov – od Grenlandije do Španije.

Franček prinaša odgovore na vprašanja o pomenu, sinonimiji, frazeologiji, pregibanju in izgovoru besed.
Franček prinaša odgovore na vprašanja o pomenu, sinonimiji, frazeologiji, pregibanju in izgovoru besed. FOTO: 24ur.com

Z novim šolskim letom prihaja tudi novi Franček, jezikovni spletni portal za mlade, ki ga pripravljajo na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU. 

Franček prinaša odgovore na vprašanja o pomenu, sinonimiji, frazeologiji, pregibanju in izgovoru besed. Pojasni nam tudi, kako uporabljajo besede v narečjih, od kod izvira posamezna beseda in od kdaj lahko sledimo njeni rabi v slovenščini. Namenjen je trem starostnim skupinam: najmlajšim (do 5. razreda osnovne šole), njihovim starejšim vrstnikom v višjih razredih osnovne šole in srednješolcem, ki jim Franček pomaga, da čim prej stopijo v svet 'odraslega' portala Fran.

Vsaka oznaka na Frančku je povezana s stranjo Kje je kaj v slovnici, kjer je na voljo celoten povzetek slovnic Kozma Ahačiča za osnovno in srednjo šolo skupaj s podrobnejšimi razlagami, temu pa je dodan že sodoben opis jezikovnih zvrsti, ki so ga pripravili na inštitutu.

Ena od novosti so še dodatno izpopolnjeni opisi slovnice slovenskega jezika. "Opozorili bi zlasti na povsem sodoben opis zvrstnosti slovenskega jezika, prvi spremenjeni šolski opis po letu 1976, narejen na podlagi dolgotrajnih raziskav," navajajo na inštitutu.

Portal Franček je dostopen na tej povezavi https://www.franček.si (da, s strešico!).

Dodani novi pomenski opisi ...

Na slovarski strani prinaša Franček za učence od 1. do 5. razreda čez 500 novih pomenskih opisov besed. V njih boste med drugim lahko prebrali, da beseda čelo poleg 'sprednji del glave' pomeni tudi 'položaj najbolj spredaj ali vodilni položaj'; da lahko čivkajo tako ptice kot skupina otrok v vrtcu; da je dar 'to, kar dobimo od koga', pa tudi 'sposobnost za kaj ali posebna spretnost, talent'; da lahko drobimo žito, kosti ali pa korake; da lahko pridelamo tako hrano kot odpadke; da grmi ob nevihti ali pa grmijo topovi. Izvedeli boste, da je leča del očal, del očesa, kulturna rastlina ali njen plod, da imamo lahko doma zlatega hrčka ali morskega prašička, kaj pomeni, če se komu lomi jezik, kako požiramo slino in kako požiramo knjige.

... pa tudi novi izvori besed

Dodane so tudi nove etimologije besed, posebej prilagojene za učence od 6. razreda osnovne šole do konca srednje šole. Izvedeli boste, da je breza poimenovana kot 'bela' zaradi barve svojega lubja, da se je beseda frača nekoč glasila prača, da je beseda hrček izpeljana iz glagola, ki se ohranja v našem hrkati in je prvotno pomenila 'kdor hrka', da so sosednji Germani sprva jahali brez sedla, ki so ga spoznali šele pri Slovanih in od njih prevzeli tudi besedo, da je beseda kozorog tako kot hrvaška, srbska, bosanska, črnogorska kozòrog, staroruska kozorog in češka kozoroh zložena iz samostalnikov kôza in róg, njen prvotni pomen pa je 'ki ima take roge kot koza'.

Zanimiv doma in v tujini

Portal Franček je že v prvem letu delovanja požel veliko zanimanje domačih in – zanimivo – tudi tujih uporabnikov od Grenlandije do Španije. Mnogi se želijo zgledovati po njem. Tudi zato na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU že pripravljajo monografijo z opisi, kako je Franček nastal, kakšne so bile teoretične podlage in kako je potekala praktična izvedba. O uporabnosti tega šolskega orodja pa pričajo tudi številke: od objave do danes je imel samo slovarski del Frančka že 368.337 obiskov.

Projekte Portal Franček, Jezikovna svetovalnica za učitelje slovenščine in Šolski slovar slovenskega jezika sta do 2021 sofinancirali Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada. Nove objave v letu 2022 pa je omogočilo Ministrstvo za kulturo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.