Na zatožno klop Okrajnega sodišča v Velenju je znova sedel stečajni upravitelj Branko Đorđević, ki ga celjsko tožilstvo preganja zaradi kaznivega dejanja nevestnega dela v službi, za kar je zagrožena denarna kazen ali zapor do treh let. In prav zaradi tega kazenskega postopka je minister za pravosodje Goran Klemenčič že maja lansko leto izdal odločbo o začasni ustavitvi imenovanja upravitelja Đorđevića v vseh novih zadevah. Na pravosodnem ministrstvu so nam pojasnili, da je temu sledila še razrešitev stečajnega upravitelja v vseh postopkih zaradi insolventnosti, v katerih je bil imenovan za upravitelja.
Pravosodno ministrstvo predlagalo dva disciplinska postopka zoper stečajnega upravitelja
Kot so nam sporočili z ministrstva za pravosodje, so Zbornici upraviteljev Slovenije predlagali uvedbo dveh disciplinskih postopkov zoper Đorđevića. Enega zaradi kazenskega postopka, ki se je lansko leto začel na Okrajnem sodišču v Žalcu in se zdaj nadaljuje v Velenju, še enega pa prav tako zaradi domnevnih nepravilnosti pri opravljanju dela stečajnega upravitelja. Z Zbornice upraviteljev Slovenije so nam odgovorili, da je bil en disciplinski postopek zoper Đorđevića že uveden, v drugem postopku, ki ga je predlagalo ministrstvo, pa da je zbornica vezana na rešitev določenih vprašanj v sodnih postopkih, zato do takrat postopka ni mogoče začeti.
Upravitelju, ki je bil najbolj znan po vodenju stečaja v Muri, torej grozi vsaj še en disciplinski postopek. Sicer pa morajo sodišča pravosodno ministrstvo obveščati o vseh kazenskih postopkih, ki jih vodijo zoper stečajne upravitelje. In sicer takrat, ko obtožnica postane pravnomočna in je razpisana tudi glavna obravnava, pojasnjujejo na ministrstvu.
Branko Đordević naj bi kršil insolvenčni zakon
Po mnenju tožilstva je Đorđević ravnal nevestno, ko je obravnaval osebni stečaj celjskega podjetnika in oškodoval njegovo ženo Janjo Likovič, saj je njeno polovico hiše, brez njene vednosti prodal, čeprav je imela Likovičeva predkupno pravico. Njen del hiše, vreden najmanj 165 tisoč evrov pa je prodal le za 17 tisočakov.
Oškodovana Likovičeva je zato vložila tožbo na celjsko sodišče in jo na prvi stopnji tudi dobila. Po mnenju sodišča je Đorđević v tem stečaju kršil insolvenčni zakon. Na sodbo se je upravitelj pritožil in s pritožbo uspel. Višje sodišče je zadevo razveljavilo in sojenje se bo ponovilo. Branko Đorđević pa meni, da v stečajnih postopkih ni delal nič narobe, zato se ne čuti krivega za domnevno škodo, ki naj bi nastala.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.