Človek je leta 1991 v Dvojno jezero iz nevednosti naselil jezersko zlatovčico. Ni se zavedal, kakšno škodo lahko povzroči. Pred nekaj leti je vnesel še pisance, ki jih je Zavod za ribištvo Slovenije (ZZRS) v jezeru potrdil leta 2017. "Predvidevamo, da so jih prinesli ljudje – nekdo, ki je prišel lovit zlatovčice, saj je splošno znano, da se s pisanci da loviti zlatovčice. Verjetno so jim po lovu pisanci ostali in so rekli: zakaj bi jih nosili nazaj v dolino, saj so lepe ribe, dajmo jih spustiti," nam je že pred dobrim mesecem povedal Miha Ivanc z Zavoda za ribištvo Slovenije (ZZRS).
Ribe so v visokogorskem jezeru porušile naravno ravnovesje občutljivega ekosistema, saj so začele pleniti plankton. Iztrebile so dve planktonski vrsti. Planktonski rakci so imeli v alpskem biseru sicer pomembno vlogo. Prehranjevali so se z algami in tako preprečili, da se niso razrasle. Ribe so torej povzročile nenadzorovano razmnožitev vodnih rastlin, je že pred časom pojasnil biolog Anton Brancelj z Nacionalnega inštituta za biologijo.
Iz jezera potegnili približno 25 kilogramov pisancev in zlatovčic
Razen posamičnih poskusov biologov in ribičev doslej prave sanacije jezera še ni bilo. Poskušali so jih izloviti v letih 1999 in 2000, a takrat zaradi pomanjkanja finančnih sredstev izlova niso izpeljali do konca. Stanje jezera se odtlej vztrajno poslabšuje.
Zdaj se je s projektom VrH Julijcev pokazala priložnost, da akcijo izvedejo temeljito. Pri tem se zgledujejo po primerih izlova rib iz visokogorskih jezer v Italiji.
Izlov poteka že od 18. junija. Prejšnji teden so ribiči ZZRS iz jezera potegnili približno 25 kilogramov pisancev in zlatovčic. Ribe so ob izlovu usmrtili in jih odpeljali v dolino na nadaljnje raziskave.
Hkrati izvajajo tudi raziskave na jezeru. Merijo temperaturo vode, prevodnost, nasičenost s kisikom in druge parametre. Obiskovalce opozarjajo, da v jezeru niso dovoljeni kopanje, hranjenje rib in ribolov, v času dela z elektriko pa je prepovedano tudi približevanje vodi.
Najprej izlov pisanca, nato zlatovčice
Kot je pojasnil Ivanc, je pisanec glede na izkušnje iz tujine, precej večja nadloga kot jezerska zlatovčica. Lahko se namreč zelo namnoži, kar za jezero pomeni še drastično slabšanje stanja.
Zato se ZZRS izlova rib loteva v dveh fazah. Letos se osredotoča na lov pisanca, ki ga lovi z mrežastimi pastmi, položenimi v jezero, pa tudi z drugimi metodami, med drugim z elektroizlovom. V drugi fazi - v letih 2021 in 2022 - se bodo ribiči nato posvetili zlatovčicam. Pričakujejo, da bodo z intenzivnim lovom popolnoma odstranili ribe iz jezera v treh letih.
K bohotnemu razrastu alg sicer prispevajo tudi drugi dejavniki, vendar je za izboljšanje stanja jezera nujna odstranitev rib, saj bo le tako ekosistem dobil priložnost, da se približa naravnemu stanju, so prepričani strokovnjaki, ki sodelujejo pri projektu VrH Julijcev - izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov v TNP.
Sanacija čistilne naprave
K izboljšanju stanja Dvojnega jezera bo pripomogla tudi sanacija obstoječega sistema čiščenja odpadnih voda iz bližnje planinske koče z nadgradnjo čistilne naprave. Poleg tega bodo iz njega odstranili alge in tako zmanjšali količino hranil. Povečujejo še nadzor nad nepravilnimi ravnanji obiskovalcev, med katerimi izstopa predvsem kopanje v jezeru.
Dvojno jezero pa ni edino visokogorsko jezero, ki je zaradi vnosa rib in hranil v slabšem ekološkem stanju. Prvo jezero, ki je bilo naseljeno z ribami, je bilo Krnsko jezero, sledila so jezero na Planini pri Jezeru, Črno jezero in Dvojno jezero. V jezero na Planini pri Jezeru so bile ribe naseljene že okoli leta 1957 in tudi tam se je stanje iz leta v leto slabšalo, zato je javni zavod TNP lani izvedel odstranjevanje alg iz jezera.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.