
V prostorih vlade je potekalo srečanje predsednice vlade Alenke Bratušek s sindikalisti in delodajalci o ukrepih za izhod iz krize. Gospodarski minister Stanko Stepišnik je ob prihodu na srečanje menil, da "smo v isti državi in da imamo podobne primere, zato je v vsakem primeru najboljše, da stopimo skupaj".
Na vprašanje, komu bo dal prednost, ali delodajalcem ali sindikatom, je minister odvrnil, da je pomembno delovno mesto in tega je treba ohraniti. "Če ohranimo delovna mesta, smo naredili vse za delavca, delodajalca in za državo. Delovno mesto je pomembno," je poudaril.
Stepišnik se je dotaknil tudi socialne kapice, ki jo kot ukrep za izhod iz krize predlagajo delodajalci. Po njegovi oceni je dobra za gospodarstvo. "Socialna kapica je za gospodarstvo plus, za javnofinančni primanjkljaj pa minus. Nekje se je treba najti, na sredini," je dejal.
Po njegovi oceni je pomembno ohraniti delovna mesta. "Če ohranimo delovna mesta, smo naredili vse za delavca, delodajalca in za državo," je pred srečanjem z delodajalci in sindikalisti še dejal minister Stepišnik.
Poseg v minimalno plačo le v primeru, ko je podjetje v krizi

O posegu v minimalno plačo danes po njegovih pojasnilih niso govorili. O minimalni plači so sicer govorili le v primeru, ko pride podjetje v krizo in se delodajalci in delavci o tem dogovorijo. Tako bi se za nek kratek čas plača prilagodila vsem, predvsem menedžmentu in tistim na individualnih pogodbah, pa tudi drugim delavcem, če so pripravljeni na tak korak, da se ohranijo delovna mesta.
Za Stepišnika je najbolj pomembno, da se delodajalci in delavci takrat, ko pridejo podjetja v krizo, zaradi trga ali kakšnega drugega vzroka, v luči premostitve težav, skupaj dogovorijo, da prebrodijo krizo in ohranijo delovna mesta. "Mislim, da smo preveč delovnih mest zaradi stečajne zakonodaje v preteklosti izgubili in to je precej narobe, ker bi lahko ohranili zdrava jedra in bi danes imeli dosti več zaposlenih, tako pa smo jih v zadnjih šestih letih izgubili 90.000 v realnem sektorju," je po srečanju še dejal minister Stepišnik.
Lukič: Gospodarstvu se ne da več obešati mnogih bremen
Predstavniki delodajalcev in sindikatov pa pred današnjim srečanjem niso bili posebej optimistični. Kot so dejali, so na različnih bregovih, zato pričakujejo oster, a konstruktiven pogovor. Predsednik Združenja delodajalcev Slovenije Milan Lukič je pred srečanjem v Ljubljani dejal, da pričakuje veliko razuma, in sicer v smeri, da se "bomo znali strpno pogovarjati o tem, kako najti čim boljše rešitve za izhod iz krize".
Kot je še povedal Lukič, je slovensko gospodarstvo v štirih letih izgubilo 90.000 delovnih mest in je še šibkejše kot pred štirimi leti. "To pomeni, da se gospodarstvu ne da več obešati mnogih bremen," je poudaril.
Predsednik Združenja Manager Dejan Turk medtem pričakuje odkrito razpravo o ukrepih, ki so potrebni. "Pričakujemo ukrepe, ki bodo predvsem naravnani na dvig konkurenčnosti, rast gospodarstva in temu, da bo gospodarstvo lažje dihalo," je dejal.
Delodajalci si po njegovih pojasnilih želijo olajšan trg zaposlovanja, nujno potrebna je tudi socialna kapica – z njo bi namreč lahko dobre strokovnjake, ki zdaj bežijo v tujino, ohranili v Sloveniji. "Predvsem si želimo konkurenčnosti in strukturnih reform," je še poudaril Turk.
Semolič: Delodajalci imajo neprimerno več pravic in ugodnosti
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je opozoril, da so delodajalci in sindikati v mnogih stvareh na različnih bregovih. Kot je ocenil, v Sloveniji obstajata dve socialni državi, ena za delodajalce oz. kapital, druga za delavce. Delodajalci imajo neprimerno več pravic in ugodnosti, medtem ko morajo delavci plačevati vse slabosti napačnih odločitev, je bil kritičen.

V zvezi s hitenjem s proračunom za prihodnje leto je dejal, da bo zanje v prvi vrsti pomembna smer dokumenta. Če se bo z njim prizadelo socialne pravice, bo to slaba pot, ki ji bodo nasprotovali, je dejal in dodal, da je sicer treba počakati na petkovo sejo Ekonomsko-socialnega sveta, ki bo namenjena prav temu vprašanju.
Sindikalna stran je po besedah Semoliča opozorila, da reševanje problemov, ki se ga bo lotevala vlada, ne sme iti v škodo standarda delavcev. "Upokojenci in delavci so že do sedaj preveč prispevali k izhodu iz krize in glavni problemi so problemi trga kapitala, obresti, garancij, funkcioniranja pravne države," je še ocenil Semolič.
Štrukelj: Vlada bega od ene do druge strani
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj se je strinjal, da gre pri delodajalski in delojemalski strani za dva različna pogleda. Kot je ocenil, delodajalci vztrajajo pri demontaži socialne države in ključno rešitev vidijo v zmanjšanju kakovosti življenja ljudi, medtem ko si sindikati želijo ohranitve socialne države.
Ključni problem vidi v tem, "da vlada bega od ene do druge strani, da ji ni jasno, kaj želi in da daje mešane signale". V tej luči danes upa na odkrito razpravo o tem, kam država hoče v prihodnosti. Izmenjava mnenj bo ostra, je napovedal.
KOMENTARJI (180)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.