Slovenija

'Je za hit treba res pokazat rit?'

Ljubljana, 11. 11. 2018 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
56

Je za hit treba res pokazat rit? S tem malce provokativnim vprašanjem skušajo v okviru projekta Pop stereotipi otroke, starše in učitelje pozvati k bolj kritičnemu sprejemanju popularne glasbe. Ugotavljajo namreč, da sta seksizem in spolno nasilje v videospotih postala že nekaj "normalnega", mladi pa lahko sporočila, ki jih videvajo praktično vsak dan, hitro ponotranjijo.

Rihanna med nastopom
Rihanna med nastopom FOTO: AP

Ni treba delati poglobljene analize, samo prižgati je treba glasbeni kanal, ali si zavrteti kakšen hit na platformi Youtube, pa lahko kaj hitro opazimo skupno točko večine videospotov: gola ali na pol gola telesa. Golota v glasbenih videospotih je danes nekaj povsem običajnega, da se zdi, da je tako že od nekdaj. Pa vendar, zavrtimo čas nekaj desetletij nazaj. Leta 1981 je skupina Duran Duran s svojim videospotom za pesem “Girls on Film” prvič zamajala prag še “dopustne” količine gole kože na ekranu. Zaradi ženske, ki se v pomanjkljivi opravi spopade s sumo borcem, in zaradi manekenk v kopalkah. Britanski BBC videospota namreč ni želel predvajati, na MTV pa so spot močno cenzurirali. Nato je prišla Madonna in meje so se še bolj zrahljale. Danes se zdi, da producenti glasbenih videospotov ne odstopajo od preverjenega recepta: pomanjkljivo oblečena lepa, brhka dekleta in vroče scene. Ne glede na to, ali je glasba dobra in besedilo smiselno – uspeh je garantiran.

Kaj pa, če vas ob ogledu videospota že vnaprej čaka takšno opozorilo: “V tem videospotu ne bo nastopila nobena pomanjkljivo oblečena pevka, plesalka ali statistka, kar lahko pri nekaterih gledalcih povzroči občutke dolgočasja.” Bi si ga ogledali, ali ne?

Pokrovitelj projekta Pop stereotipi je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

“Je za hit res treba pokazat rit,” malce provokativno sprašujejo v ekipi Iz principa, ki stoji za osveščevalnim projektom Pop stereotipi. “S projektom želimo opozoriti na pojav, ki v zadnjih desetih letih postaja vedno bolj razširjen in ima zaradi tega tudi vedno večji vpliv na občinstvo: na eksplicitno seksualizacijo in objektivizacijo žensk v glasbenih videospotih,” pravijo predstavnice socialnega marketinga Iz principa. Kot pojasnjujejo, se v videospotih pogosto prikazuje ženske in moške v okrepljenih stereotipnih vlogah: “Moški glasbeni izvajalci so aktivni, uspešni, bogati in dominantni, ženske pa nastopajo predvsem z izzivalnim erotičnim plesom in v pomanjkljivih oblačilih.”

V okviru projekta so skupaj z glasbeno skupino Šlajn zasnovali pesem in videospot, na začetku katerega vas pričaka prej omenjeno “opozorilo”. Gre seveda za parodijo na stereotipizacijo popularne glasbe.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ker želijo na napačno prikazovanje odnosov med ženskami in moškimi opozoriti predvsem mlade, njihove starše in vzgojitelje, so po šolah izobesili tudi plakate, ki opozarjajo na ta problem. Želijo spodbuditi pogovor o tem, da bodo mladi znali “vzpostaviti distanco in kritičen pogled na podobe, ki jih vceplja komercializacija glasbe”, so še pojasnili. “Ugotavljamo, da so seksizem, spolno nasilje, objektivizacija žensk in patriarhalnost v popularni glasbi že nekaj navadnega in normalnega,” poudarjajo.

Servilne ženske in vlečenje za lase

V projektu opozarjajo, da so ženske v videospotih prikazane kot pasivne, njihova inteligenca in osebnosti pa niso pomembni. V videospotih moških izvajalcev so ženske prikazane kot “okraski” v pomanjkljivih oblačilih. “Izzivalno plešejo okrog moških, so zelo servilne – masirajo jim podplate, prižigajo cigare, točijo šampanjec – in se borijo za njihovo pozornost. Moški jim je naklonijo zelo malo, še ta pa je navadno nespoštljiva – seksistična gestikulacija, udarjanje po zadnjicah, vlečenje za lase,” so podrobneje pojasnile vodje projekta.

Miley Cyrus
Miley Cyrus FOTO: AP

Zgodba pa ni preveč drugačna, če pogledamo videospote ženskih izvajalk, le da te same sebe predstavljajo kot seksualni objekt in zapeljujejo gledalce, poudarjajo. “Znane izvajalke tako rekoč tekmujejo, katera bo šla dlje in bolj šokirala gledalce – npr. Nicky Minaj, Miley Cyrus, Jennifer Lopez, Beyonce, Ariana Grande, Fergie, Kesha. Tudi v teh videospotih protagonistko mnogokrat spremljajo pomanjkljivo oblečene plesalke." 

'Do glasbenih videospotov je le en klik na mobilnem telefonu'

Zakaj je pomembno, da spregovorimo o tem? “Glasbeni videospoti, ki pri otrocih in mladostnikih dosegajo najvišjo gledanost in močno pritegnejo njihovo pozornost, so oder, na katerem se igrajo odnosi v družbi. Prepričani smo, da ima celotna pop kultura, predvsem pa glasbena industrija, izjemno velik vpliv na razmišljanje mladih,” odgovarjajo snovalci projekta.

Nevarnost leži v tem, da otroci in mladostniki to nekritično sprejemajo in celo prevzemajo nekatere oblike vedenja. “Glasbeni videospoti producirajo svet, ki ga mlado, neizkušeno in nekritično občinstvo lahko sprejema kot realnost. Mladi sporočila, ki jih vidijo in slišijo ponavljajoče, hitro posvojijo za svoja, saj se med odraščanjem zatekajo k vsemu, kar je popularno. Zvezdnike natančno preučujejo in iščejo podobnost z njimi, njihova sporočila pa lahko hitro vzamejo za “sveta”,” še opozarjajo predstavnice ekipe Iz principa.

Problem je toliko večji, saj danes otroci in mladostniki do teh vsebin lahko dostopajo vsakodnevno brez kakršnih koli omejitev: “Do glasbenih videospotov je le en klik na mobilnem telefonu.” Opozorili so tudi na poseben primer, na katerega so naleteli. Gre za pesem Anaconda, ki je bila v izjemno popularni celovečerni risanki Zapoj (Sing!). Videospot za to pesem ima na Youtube skoraj 820 milijonov ogledov, verjetno so si ga ogledali tudi otroci, čeprav je zanje videospot po mnenju predstavnic ekipe Iz principa povsem neprimeren.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Študija: Več kot polovica mladih ne vidi razlike med vlogami moških in žensk v vsakdanjem življenju in v glasbi

Da bi vsebini glasbenih videospotov morali posvetiti več pozornosti, kažejo podatki raziskave, objavljene v poročilu Music Consumer Insight Report (2017). “71 odstotkov mladih med 13 in 15 letom starosti je izjavilo, da je glasba zelo pomembna v njihovem življenju. Ogromno, kar 94 odstotkov mladih (med 16 in 24 letom starosti) glasbo spremlja prek pametnih telefonov,” je podrobnosti iz raziskave navedla Živa Humer iz Mirovnega inštituta. Mladi se na podlagi glasbe, ki jo poslušajo, združujejo v vrstniške skupine. Poslušanju glasbe pa namenjajo veliko časa.

Na Mirovnem inštitutu so na to temo v okviru evropskega projekta Play it for Change izvedli pilotno študijo med mladimi v Sloveniji. Ugotovili so, da mladi med 12 in 18 letom najpogosteje poslušajo pop, rock, hip hop in elektronsko glasbo. “Slaba polovica anketiranih mladih ocenjuje, da obstaja razlika v reprezentacijah žensk in moških v glasbi in vsakdanjem življenju ter da glasba ne odraža nujno ideje ljubezni ter vlog žensk in moških v realnosti,” pravi Humerjeva. Zaskrbljujoče je, da več kot polovica mladih tega ni izpostavila.

Je pa študija pokazala, da mladi sami opažajo, da so ženske v glasbi in avdiovizualnih medijih, predstavljene skoraj izključno kot “lepe, privlačne, seksi, tudi kot osvajalke moških src, čakajoč na ljubezen (moškega) in posledično ranljive”. Moški pa so po ocenah anketiranih mladih predstavljeni kot osvajalci ženskih src, privlačni, bogati in pogumni.

“Vendar pa je ob tem potrebno povedati, da glasba/glasbeni videospoti niso homogeni, da obstaja precejšnja raznolikost med njimi in da nove tehnologije omogočajo dostop do različnih virov. To pa omogoča dostop mladim do manj znanih glasov v glasbeni industiji, ki so kritični, reflektirajo neenakosti, diskriminacijo, nasilje, rasizem in se zavzemajo za enakost,” še dodaja Humerjeva. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (56)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

fairplayy
12. 11. 2018 10.21
Ko bi v real lifu bile tako kot v videospotih bi bila majka...
nezhy123
12. 11. 2018 09.49
+5
Adele super poje, pa si nekako ne predstavljam, da bi za hit pokazala nago r.t
wolfterier
12. 11. 2018 09.23
+3
Ne samo pokazati.Župani hočejo več,de !
ssbobo
11. 11. 2018 21.28
-1
Ok..... Še sploh ne čudim zakaj se je toliko ljudi z vzhoda odločilo da pride v EU....... švedska policija sploh ne sledi več dogodkom..... Nemška pa uspešno oz zadnje čase bolj neuspešno prikriva dogajanja oz odnose med priseljenci ter domačinkami
srebrnibreg
11. 11. 2018 20.57
+1
Spet neke zafrustrirane *tete* imajo težave, ker moški rajši takšne pogledajo kot njih.
ssbobo
11. 11. 2018 21.30
+3
A tvojo sploh kdo ogleda...... K take poste lepši po teh straneh
bossanoga
11. 11. 2018 18.53
+19
Dobra pevka ne kaže ne riti ne jošk, slaba pa poleg obeh še kaj več, samo da je "uspešna". Ampak ne za dolgo.
Toxix
11. 11. 2018 18.19
+28
Kolkokrat so mogle nastavit rit, da so tu kjer so. Kolko svinjarije so mogle naret, da so kjer so. Zajčja luknja v svetu slavnih je gromozansko globoka.
JelencekRudolf1
11. 11. 2018 16.31
-8
Kaj morajo biti zaviti ko muslimani
acco98
11. 11. 2018 16.27
-1
Za glasbeni hit je treba marsikaj naredit ,in tega se ne da preprosto napisati ,niti ne bo tega odkril Mirovni inštitut s tem projektom in anketami .
flisd
11. 11. 2018 15.31
+26
3/4 sodobnim izvajalkam in izvajalcem je golota pot do uspeha. Če bi jih samo poslušali, bi hitro ostali brez kruha.
sredin?ar
11. 11. 2018 15.22
+29
Nevem kaj je narobe z erotiko, ko se pa v filmih streljajo ali celo koljejo je pa vse super fino fajn al kaj? Otroke pa kako vzgajaš tako jih imaš. Le redko kateri bo naredil samomor ali koga ubil ker je videl pol riti na televiziji. To je moda danes oz moda od 1995 naprej. Do 90’s je bila muzika super. Pol pa je začela kvaliteta padat. Pa tudi to bo minlo, tudi erotika bo prisla z mode ven. Vseeno pa raje vem da mi otrok gleda zenske v oprijetih oblacilih/kopalkah kot pa kaksno grozljivko kjer nesrečnez ulovi sekiro s čelom.
flojdi
11. 11. 2018 15.11
+24
.haah...eni pač poslušajo muzko z očmi. najbrž so brez posluha
tarzan13
11. 11. 2018 15.07
+9
mmickica
11. 11. 2018 15.03
+5
Jaz tega sploh ne vidim na tak nacin, pa sem zenska. Te zvezdnice, ala Kardashianke, ipd... niso neke neumne kure, kot jih nekateri nevoscljivci radi okarakterizirajo. Ce bi bile, ne bi sluzile milijonov s tem, da pokazejo nekaj golote in sexipila in to le v medijih. Oazi, v medijih, ne v zivo in nihce od teh moskih, ki se slini na njihove video spote in objave na socialnih omrezjih, se jih ne more dotikati, niti jim v zivo teziti ali kaj podobnega! In kdo je zdaj tu nor, se vprasam? Oziroma kdo je zdaj tu v podrejenem polozaju in kdo koga izkorisca?! Seksizem? Mogoce..., ampak na skodo moskih v teh primerih!
Uporabnik1430139
11. 11. 2018 14.52
+8
Pa kaj je če katera ali kateri pokaže tisto smrdljivo rit.
sredin?ar
11. 11. 2018 15.25
+10
Pa ko bi barem celo. Al pa da bi kaki kader pokazal vsebino D košarice. Sej pa je vse snemano tako da se ne vidi vbistvu nic. On nevem kaj je natobe s tem ce otrok vidi joske. Kako se p preoblacite doma? A se skrivate en pred drugim? Vprasanje ne leti direktno na tebe.,,,
periot22
11. 11. 2018 14.36
+21
Če ne znajo peti pa nagi skačejo!
acco98
11. 11. 2018 14.36
+11
Glasbena produkcija bo po svoje delovala.Pa naj se folk še tolk pogovarja,hahaha.
Jožef Koprivnikar
11. 11. 2018 14.35
+6
Nekateri glasbeni spoti so res postali leglo nagic ali izzivalnih oblačil kar krivično zamegli bistvo glasbenega sporočila.Preveč jih je že ki so kakor pripravljene za vročo akcijo...
jouža
11. 11. 2018 13.39
+33
Res je danes za hit treba pokazat rit. To ni noben stereotip, pač pa resnica. Vse to zahvaljujoč rumenim medijem a'la 24ur, ki povzdigujejo neke Rihanne, Bieberje, razne zmagovalce telantov,... čeprav so v resnici sivo povprečje. S pesmijo, ki jo poje Rihanna, bodo posiljevale vse radijske postaje vsako uro samo zato, ker poje Rihanna. Ne glede na to kakšna je. Pevci kova Rihanna so bolj medijske oz. trač zvezde, umetno sproducirane s strani rumenih medijev in ne pevske zvezde. Sicer pa, kaj bi bilo vredno Rihaninno petje brez njene riti? :)
bpl3
11. 11. 2018 13.38
+25
Včasih se je glazba poslušala danes se gleda...