Slovenija

Številčno ocenjevanje leto prej, tuji jezik že v drugem razredu

Ljubljana, 31. 03. 2011 13.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po 16 letih bomo dobili novo belo knjigo o vzgoji in izobraževanju, ki med novostmi uvaja številčno ocenjevanje že v tretjem razredu ter poučevanje tujega jezika že v drugem razredu. Začenja se javna razprava, v kateri bo dovolj priložnosti tudi za kritiko.

S simbolično predajo osnutka bele knjige o vzgoji in izobraževanju v roke ministru za šolstvo Igorju Lukšiču se je danes začela razprava širše in strokovne javnosti. Bela knjiga je po dveh letih priprav in razprav z zainteresirano javnostjo od danes objavljena na spletni strani.

Bela knjiga je temeljni dokument na področju vzgoje in izobraževanja.
Bela knjiga je temeljni dokument na področju vzgoje in izobraževanja. FOTO: POP TV
Na posebni spletni strani so objavljene sprejete rešitve, ki so jih pripravile področne strokovne skupine, ki so pripravljale rešitve na posameznih področjih vzgoje in izobraževanja. Javna strokovna razprava o predlaganih rešitvah poteka v mesecu aprilu in maju 2011. Pripombe k predlaganim rešitvam lahko sporočite do 30. 04. 2011 na elektronski naslov info@belaknjiga2011.si.

Kot je dejal minister, bo belo knjigo na koncu sprejel državni zbor, zato upa, da se bo skozi razprave oblikovalo temeljno soglasje o tem, kaj si država predstavlja kot glavne naloge na področju šolstva.

Katere so novosti?

Predlogi za osnovno šolo so številčno ocenjevanje v tretjem razredu in ne v četrtem, kot je zdaj. Prvi tuji jezik naj bi bil obvezen že v drugem razredu, kot izbirni predmet pa na voljo že v prvem razredu. Učenje drugega tujega jezika pa naj bi bilo neobvezno.

Nacionalno preverjanje znanja predlagajo konec tretjega, šestega in osmega razreda. Pri slovenščini, matematiki in tujem jeziku v osmem in devetem razredu naj bi pouk potekal v manjših skupinah, med rešitvami pa ni več obveznega nivojskega pouka. Sicer je večina rešitev iz bele knjige usklajena z novelo zakona o osnovni šoli, ki je v javni obravnavi.

Z javno razpravo se začenja po pričakovanjih zelo pestra razprava na temo prihodnosti šolskega sistema.
Z javno razpravo se začenja po pričakovanjih zelo pestra razprava na temo prihodnosti šolskega sistema. FOTO: Mateja Klavs

Novo belo knjigo o vzgoji in izobraževanju je pod vodstvom dekana ljubljanske pedagoške fakultete Janeza Kreka v dveh letih pripravila posebna 21-članska strokovna skupina, v procesu pa je sodelovalo skupaj 130 strokovnjakov. Krek je danes na novinarski konferenci ministru Lukšiču simbolično predal osnutek bele knjige, v kateri je prvič objavljena celota vseh rešitev, ki jih predlaga bela knjiga o vzgoji in izobraževanju.

Vsebino bele knjige pripravljali dve leti

Nova bela knjiga bo po 16 letih na novo začrtala smernice slovenskega izobraževalnega sistema, je dejal Krek, ki je na kratko opisal proces priprave dokumenta. "Ti dve leti smo porabili za pripravo analize mednarodnih primerjav, prek področnih strokovnih skupin smo izvedli 15 empiričnih raziskav," je dejal Krek. Nikdar se še ni zgodilo, da bi takšno število raziskav uporabili za doseganje enega cilja oziroma proučevanje sistemskih vprašanj in nakazovanje možnih rešitev, je poudaril.

Skupina za pripravo bele knjige je prišla do spoznanja, da je naš šolski sistem dober, pri naravoslovju in matematiki smo nadpovprečni, a opazno slabši pri pismenosti, kar je potrdila tudi zadnja raziskava PISA.

"Prek tega smo dobili zelo natančen vpogled v delovanje šolskega sistema in tudi v stanje na področju različnih rešitev predvsem v evropskih državah," pravi Krek. V zadnjem letu so po njegovih besedah največ časa posvetili pripravi konkretnih rešitev in razpravam z različnimi skupinami v okviru 12 področnih skupin (med drugim za vrtce, osnovno šolo, gimnazije, poklicno izobraževanje, za učence s posebnimi potrebami). Te razprave so izpostavile temeljne probleme in nakazale splošne usmeritve rešitev bele knjige.

Bela knjiga iz leta 1995
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

beton
31. 03. 2011 22.08
čimprej tuj jezik ,pa da slovenski izgine ......sramota za šolstvo
antitrust08
31. 03. 2011 16.54
Svašta. Glavno pa je, da mulci po končani osnovni šoli ne poznajo Slovenske zgodovine. Kdo je bil že Maister ?
kwa.dugaja
31. 03. 2011 16.51
Ja res katastrofa kaj si dovolijo tile. Vaše razvajene sončke naučiti nekaj novega. Mislim pa so res nori ne? Dejstvo je da imam poun k* prepotentnih nesposobnih staršev, ki ni dosti da jih srečujem na govorilnih (boga razredničarka) jih je očitno še povn forum. Pa bevskajo in jamrajo kaj vse morajo znati. Pa bog nedaj da bi kdo sončkom kaj rekel že takoj odvetniki, policija in še kaj. Ko jim pa rečeš da so pri 40 nesposobni vzgojit otroka pa buli neumno in mu ni nič jasno. In ja res jim "kradejo otroštvo" s tem ja. Ko se bo pa vaš takrat recimo 16 letni sonček pijan priklatil domov in vam najprej focn stisnu, ker mu itak nebo jasno kaj najedate saj mu noben nič ne more, bote pa jokal.
taurus90
31. 03. 2011 15.53
ojzeg res je. in temu se lahko upremo samo z izobrazbo in razgledanostjo ;)
vicki
31. 03. 2011 15.39
Učijo se čedalje mlajši, znanje na koncu OŠ in v SŠ pa je razen redkih izjem čedalje slabše.
UncleSam
31. 03. 2011 15.38
Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni. (Ivan Cankar)
zetta
31. 03. 2011 15.18
tuj jezik že v drugem razredu?! upam, da to ne velja za otroke, ki živijo na dvojezičnem območju, ker se ti že v prvem učijo tujega jezika...torej bodo po novem na obali imeli poleg obvezne italijanščine še obvezno angleščino...že v drugem razredu???? upam, da temu ni tako
kanta555
31. 03. 2011 15.02
že devetletka je bila njihov najboljši dosežek
dunina
31. 03. 2011 14.55
Vsekakor se strinjam z učenjem tujega jezika čim prej. V vrtcu, ki ga je obiskovala hči, so se eno leto učili o Italiji in tudi Italijanske besede, drugo leto pa o VB in angleške besede. Nisem mogla verjeti, kako hitro si je zapomnila vse besede, pa tudi izgovorjava je bila zelo dobra (besede še vedno pozna, pa je 2 leti od tega). Zdelo se mi je super. Brez skrbi, majhni otroci so kot gobe - hitro vpijejo vse znanje. Tuji jezik pri 7 letih, pa še risanke na tujih programih - uspeh zagotovljen! :)
dispute
31. 03. 2011 14.52
stvari so žal take, da moramo biti v koraku z ostalimi narodi, konkurenca je vse večja, od ljudi se pričakuje vedno več in več. Mislim da je večji problem od učnega načrta in reforme način poučevanja. Otroke je potrebno ustrezno navdušiti.
85391
31. 03. 2011 14.51
Jaz sem se angleščino začela učiti pri štirih letih, sicer pa v 1. razredu OŠ, nemščino v 3. razredu oš, kmalu za tem pa še latinščino in francoščino v gimnaziji. Številčne ocene pa sem imela že takoj v 1. razredu. Zdaj pa se otroke samo nekaj v brezveze ujčka, znajo pa veliko manj kot smo pri istih letih mi in nobene pametne stvari ne počnejo. Danes mularija v osnovni šoli ne ve, kaj bi sama s sabo, po parkih popivajo, igrajo računalniške igrice cele dneve in se imajo za največje frajerje na ulici.
BrainDance
31. 03. 2011 14.49
@zero22 Zakaj se ti zdi to nenormalno?? Jaz se pri 5letih starosti začel gledat angleške risanke, ko sem prišel v vrtec pa sem se tudi udeležil tečaja angleščine, sedaj tekoče govorim in zastopim angleško. Imam kolege, ki so podobno storili z drugimi jeziki in so imeli ogromno uspeha, tudi pri učenju več jezikov hkrati. Mislim, da je to zelo pozitivno. Otroci se v prvih letih največ naučijo in so sposobni dojemanja večih stvari khrati - kar kažejo tudi tuje študije. Glavno vlogi pri učenju maternega jezika imajo pa itaq starši, če pa ti nimajo dovolj časa, da bi se posvetili svojemu otroku in ga naučili jezika, je pa to njihov problem in ne problem šol. V šoli se samo jezik še izoblikuje in izboljša. Kaj mislite, da bojo zaradi tega kaj majn znali slovensko??
micva
31. 03. 2011 14.47
Še brat in pisat v materinščini ne bodo dobro znali, pa jih bodo že s tujim jezikom obremenjevali, BEDARIJA. Folk je pa vedno bolj butast v osnovnih stvareh.
Audy
31. 03. 2011 14.44
zero22, ravno otroci se najhitreje naučijo tujega jezika, treba jih je pripravit na možnost dela v tujini, ali pa za tuja podjetja pri nas, naših firm itk ni več. Naj izpustijo drug balast, tuji jeziki so pomoje zelo pomembni predmeti. Dobro pa bi bilo imeti izbiro, ne da so vsi predmeti obvezni za vse, to povzroča preobremenjenost.
feferoncek
31. 03. 2011 14.41
traparija, sploh s tujimi jeziki v 2. razredu..a ne morejo pustit otrokom vsaj malo brezskrbnega otroštva, ne pa da se že pri 7 letih matrajo za šolo! Dobro, saj enim gre...samo niso pa vsi tko nadarjeni, kot bi naša vlada hotela!
Audy
31. 03. 2011 14.39
Učenje angleščine in nemščine bi moglo bit obvezno. Avstrija je soseda, z Nemčijo pa imamo največ gospodarske menjave. Tudi hrvaščina ni slaba izbira, veliko podjetij se širi na ex-yu trge.
pol3ni
31. 03. 2011 14.38
Saj niso resni.Otroci so že sedaj preobremenjeni.V šolo grejo ko so stari šest let.Od otroštva praktično nimajo nič.Vem za nekaj primerov ko se otrokom šola dobesedno zagnusi že v 3-4 razredu. Vem da je znanje pomembno samo ravno pretiravat pa tudi ni treba. Sicer pa je v naši državi itak vse narobe.
periot
31. 03. 2011 14.35
Nenormalno se mi zdi da tako hitro tuj jezik marsikdo še takrat svojega dobro ne zna!!!!!!!! Kdor si je tole umislil nima čisto poštimano v možganih!!!!!!
periot
31. 03. 2011 14.35
Nenormalno se mi zdi da tako hitro tuj jezik marsikdo še takrat svojega dobro ne zna!!!!!!!! Kdor si je tole umislil nima čisto poštimano v možganih!!!!!!
fsad
31. 03. 2011 14.35
najprej anj jih naj naučijo govorit SLOVENSKO šele potem vse ostale jezike! in res nekteri želijo da naš jezik propade, ker jim je očitno bolj pomembno če otrok zan neko usrano angleščino al pa ne vem ka še! sedaj ko bi swe morali igrati in razvijati socialne vrline bodo pa še bolj poglobljeni v knjige in zvezke! SRAMOTA!