
Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so parafirali dogovor, do katerega so prišli sinoči. Zadovoljni so na obeh straneh.
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je zadovoljen, da so po dolgih pogajanjih in tudi zapletih prišli do dogovora. Kot je dejal, dogovor ostaja v finančnih gabaritih s še obvladljivimi finančnimi posledicami, obenem pa pomeni, da ohranjajo socialni dialog in da so kljub različnim pogledom sposobni kompromisov. Po njegovih besedah bo skupni učinek dogovora na javno-finančne izdatke vseh blagajn v prihodnjem letu približno 56 milijonov evrov.
Zadovoljen je tudi zato, ker so povečana sredstva v večji meri namenjena tistim, ki so v nižjih plačnih skupinah in živijo najtežje, in ker gre po drugi strani del sredstev za odpravo plačnih anomalij, ki predstavljajo trenja v plačnem sistemu. Kot je poudaril, je pomembno, da po dolgih letih začnejo nepravičnosti znotraj plačnega sistema odpravljati.
V dogovoru so predvideli roke za odpravo anomalij pri vrednotenju delovnih mest. Pri najslabše plačanih bodo nepravilnosti začeli odpravljati in višje plače izplačevati z majem, za ostale pa z julijem, je navedel minister.
Vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj pa je poudaril, da se večina varčevalnih ukrepov odpravlja v prihodnjem letu, v letu 2018 pa bodo veljale le še omejitve pri delovni uspešnosti in zamik izplačil napredovanj na december. Leto 2019 ni del dogovora.
Pogajalcem je na Twitterju čestital tudi premier Miro Cerar. "Predvsem sem zadovoljen, da smo s pomočjo dialoga naredili konkretne korake naprej za tiste, ki dobivajo najnižje plače," je poudaril tudi on.
Kaj natančno so se dogovorili ...
Dogovor za leto 2017 predvideva odpravo naslednjih varčevalnih ukrepov.
Regres za letni dopust se bo v letu 2017 izplačeval:
Do vključno 16. plačnega razreda v višini 1000 evrov;
Od vključno 17. plačnega razreda do vključno 40. plačnega razreda v višini 790,73 evra;
Od vključno 41. plačnega razreda do vključno 50. plačnega razreda v višini 600 evrov;
Od vključno 51. plačnega razreda navzgor v višini 500 evrov.
Iz naslova izplačila regresa se v letu 2017 predvideva 12,4 milijona evrov.
Premije za kolektivno dodatno pokojninsko zavarovanje za leto 2017 se bodo izplačevale na način:
V letu 2017 se izplačujejo za vse starostne skupine v višini 30 odstotkov od 1. 1. 2017 dalje.
Pri tem pa se bodo višje premije izplačevale za dve starostni skupini:
- za tiste, ki so stari od 50 do vključno 55 let, v višini 50 odstotkov zneska polne premije;
- za starejše nad 55 let pa se bodo izplačevale v višini 80 odstotkov zneska polne premije.
Obema omenjenima starostnima skupinama, ki bosta prejeli višji odstotek premij, bo to višje izplačilo pripadlo s 1. 3. 2017.
Za premije je v letu 2017 predvidenih 17,2 milijona evrov.
Področje odprave anomalij se bo v 2017 reševalo po naslednjem sistemu:
Vladna in sindikalna pogajalska stran sta se dogovorili, da se do 1. 5. 2017 za vsa delovna mesta dogovorijo o uvrstitvi v plačni razred.
V tej zvezi sta dogovorjeni dve skupini delovnih mest, ki se jim odpravljajo anomalije:
V prvi skupini so tista delovna mesta, ki so uvrščena do vključno 26 plačnega razreda. Pri teh delovnih mestih se anomalije odpravijo s 1. 7. 2017.
Pri vseh ostalih delovnih mestih (v višjih plačnih razredih) pa se anomalije odpravijo s 1. 10. 2017.
Znesek za anomalije na letni ravni je dogovorjen v višini 70 milijonov evrov.
Leto 2018
Medtem ko leto 2019 ni del dogovora, pa sta za leto 2018 dogovorjeni še dve omejitvi – na področju napredovanj in delovne uspešnosti, ki tudi predstavljata ključno finančno obremenitev za javne blagajne.
Tako je bilo za leto 2018 med vladno in sindikalno pogajalsko skupino dogovorjeno, da javni uslužbenci, ki v 2018 napredujejo, dobijo napredovanja izplačana z zamikom, to je s 1. 12. 2018. Ob tem je dogovorjeno, da se v letu 2018 redna delovna uspešnost ne izplačuje. Glede izplačevanja povečanega obsega dela pa se le ta izplačuje v enaki višini, kot v letu 2017 (to pa pomeni, da se na ravni posameznika izplačuje 20 odstotkov osnovne plače oziroma odstotkov, če se izplačuje tudi iz naslova posebnega projekta).
Dogovor pozdravili tudi v delu opozicije
Dogovor vlade s sindikati javnega sektorja so pozdravili tudi v delu opozicije. Po mnenju ZL, ki se zavzema za odpravo varčevanja, je najbolj pozitivno, da je bila v pogajanjih prioriteta reševanje položaja najslabše plačanih. Poslanka Alenka Bratušek pa meni, da bi tako kot za javni sektor morali najti denar tudi za polno usklajevanje pokojnin.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.