Dogajanje v okviru evropskega tedna mobilnosti se je danes sklenilo z dnevom brez avtomobila. Prebivalce Evrope skrbi vedno večja uporaba osebnih avtomobilov v mestnem prometu. Zlasti v mestih veliko ljudi trpi zaradi slabše kakovosti življenja, število avtomobilov pa se še kar viša.
Evropski teden mobilnosti je na tisoče evropskih mest tudi letos povezal v prizadevanjih za človeku in okolju prijaznejše načine mobilnosti, med njimi tudi več kot 30 slovenskih občin. Začel se je 16. septembra, osrednjo temo pa letos povzema slogan Naše ulice, naše odločitve.
Večino preteklega stoletja so v Evropi urbana območja načrtovali na način, da so bila kar najbolj prijazna avtomobilom. S tem naj bi omogočili večjo mobilnost ter hitrejša in udobnejša potovanja, a v praksi so se ustvarjali prometni zastoji, vse večja je onesnaženost zraka, več je hrupa, mesta pa so postala za bivanje vse manj prijetna in manj zdrava.
Letošnji teden mobilnosti je spodbujal k temu, da sami oblikujemo takšna mesta, v kakršnih si želimo živeti, in jih preuredimo tako, da na prvem mestu ne bodo avtomobili, temveč ljudje. Tem prizadevanjem so se pridružile številne slovenske občine, ki so pripravile aktivnosti in javne prireditve, nekatere pa so tudi trajno uvedle ali vsaj preizkusile nove prometne ureditve.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.