Slovenija

Štiri istrske občine: sistemska rešitev je nov vodni vir

Koper, 05. 07. 2019 18.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, / Ti.Š.
Komentarji
7

Po nesreči vlaka pri Hrastovljah in okoljski grožnji so župani štirih istrskih občin sklicali skupno sejo. Sistemska rešitev bi po njihovem bil nov vodni vir. Da bodo k iskanju drugega vodnega vira pristopili resno, je obljubil tudi okoljski minister Zajc in dodal, da bo nekaj denarja priskrbelo ministrstvo, pričakujejo tudi evropska sredstva, nekaj pa bodo morda morale primakniti tudi občine.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Župani in svetniki zahtevajo nov vodni vir
    03:47
    Iz 24UR: Župani in svetniki zahtevajo nov vodni vir
  • Iz SVETA: Bo v Hrastovljah poleg vode pritekel tudi kerozin?
    03:51
    Iz SVETA: Bo v Hrastovljah poleg vode pritekel tudi kerozin?

V Kopru je popoldne zasedal 'istrski parlament'. Prvo skupno sejo občinskih svetov štirih istrskih občin (Piran, Izola, Ankaran in Mestna občina Koper) so župani sklicali zaradi okoljske grožnje po nesreči vlaka pri Hrastovljah.

Svetnice in svetniki so obravnavali sanacijske aktivnosti in predvidene ukrepe za nemoteno zagotovitev pitne vode na območju slovenske Istre po izlitju kerozina na vodovarstvenem območju reke Rižane.

Kot je še pred začetkom seje napovedal koprski župan Aleš Bržan, so govorili tako o sanaciji stanja in preventivi kot tudi o sistemskih rešitvah. "Zelo sem vesel, da smo se istrske svetnice in svetniki prvič zbrali skupaj in da bomo prvič na ta način skupaj odločali o skupnem problemu, obžalujem pa razlog, zaradi katerega smo sejo sklicali," je koprski župan uvodoma nagovoril svetnice in svetnike ter sejo poimenoval kar zasedanje istrskega parlamenta. Pojasnil je, da je namen seje čim bolj učinkovito zaščititi človekovo in ustavno pravico do čiste pitne vode. "Izredno sejo smo sklicali zato, ker so razmere izredne in moramo čim prej podati jasno stališče, kakšne rešitve zahtevamo in podpiramo."

Zbrane je seznanil, da so novoizvoljeni župani problematiko drugega vodnega vira uvrstili že na svoje prvo delovno srečanje po volitvah in se takrat dogovorili, da predloge o najbolj ustrezni rešitvi pripravijo strokovnjaki iz Rižanskega vodovoda. "Naša odgovornost in dolžnost do svojih občank in občanov je, da naredimo to, kar je spodletelo našim predhodnikom. Da dosežemo soglasje o tem, da je določitev drugega vodnega vira prioriteta, da se s projektom izvedbe drugega vodnega vira začne v najkrajšem možnem roku in da se ob tem določijo jasni pogoji, pod katerimi lahko do izgradnje drugega tira in ureditve drugega vira poteka promet z nevarnimi snovmi po slovenski Istri," je svoj nagovor sklenil Bržan.

Skupna seja štirih istrskih občin
Skupna seja štirih istrskih občin FOTO: Mestna občina Koper

Svetniki so tako odločali o petih sklepih, ki se osredotočajo na kurativo nastale situacije, preventivo za nadaljevanje in sistemsko rešitev za območje slovenske Istre.

"Sistemska rešitev je jasno nov vodni vir," je pojasnil Bržan. Tako so iz več predlogov izluščili dva, ki ju bodo predstavili, ko jih bo država za to vprašala. "Je pa v domeni države, da to reši, in tudi, da odloči o tem, kateri je najprimernejši vir," je dodal. Poudaril je še, da današnja seja ni namenjena konkretni rešitvi v smislu določitve točno določenega vira.

Bržan je še pred začetkom seje izrazil pričakovanje, da bodo sklepi sprejeti brez težav in da bo "slovenska Istra pokazala svojo slogo".

Minister Zajc obljublja resen pristop k problematiki

Minister za okolje in prostor Simon Zajc je zagotovil, da bodo resno pristopili k temu, da najdejo drug vodni vir. Že prihodnji teden bo tako na direktoratu za vode sestanek z istrskimi župani.

V preteklosti je bilo pregledanih več možnih virov, zato je že znano, kateri bi bili lahko primerni, vendar je treba zadeve ponovno preučiti. Minister je pojasnil, da je ta trenutek težko govoriti o rokih.

Pristojni na ministrstvu bodo morali najprej z župani skladno s strokovnimi podlagami preučiti, kateri vir je investicijsko najbolj ustrezen, kje je projekt najdlje pripeljan in tako dalje. "Ko vemo, kje, potem se to lahko hitro zgodi," je dodal. Vseeno je tu verjetno govora ne o tednih ali mesecih, ampak o letu ali dveh.

Voda v zajetju Rižane je sicer zaenkrat neoporečna, a za območje slovenske Istre bo treba poiskati sistemske rešitve.
Voda v zajetju Rižane je sicer zaenkrat neoporečna, a za območje slovenske Istre bo treba poiskati sistemske rešitve. FOTO: Bobo

Za zagotovitev dodatnega vodnega vira bo po besedah Zajca nekaj denarja zagotovo priskrbelo ministrstvo iz naslova sklada za vode, pomembno pa bo tudi, kaj si bo Slovenija izpogajala v okviru prihodnje finančne perspektive. Če ne bo financiranja iz EU, bo treba najti občinske in državne vire.

Nesreča vlaka pri Hrastovljah
Nesreča vlaka pri Hrastovljah FOTO: Bobo

Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je navedel, da bodo analize odstranjene zemljine znane prihodnji teden. Še v tem mesecu je sicer predvidena zamenjava začasnih tirnic, takrat pa bodo na kraju nesreče postavili še dodatno zaščitno folijo pod tir ter s posebno maso preprečili pronicanje iz stropa predora. Zaradi tega bo prišlo do 48-urne zapore proge.

Direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj je zagotovil, da je voda v zajetju Rižane zaenkrat neoporečna, a bo v primeru onesnaženja vodnega vira treba črpanje podtalnice ustaviti. Sicer so v stikih tako s Kraškim kot Istrskim vodovodom. Iz slednjega so jim tudi obljubili, da jim bodo iz svojega vira dali na razpolago dobrih 200 litrov vode na sekundo.

  • MERCATOR zivalice
  • ŽAN
  • ŽIGA
  • ROK
  • VESNA
  • SAŠA
  • BRUNO
  • LIZA

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KladivoSi
06. 07. 2019 08.44
Ka ste pa 30 let delali primorci z vodo. Zdaj vam rijejo 2 tir cez brdo, do tukaj bi mogli imet vse vodovodne projekte na mizi. In strojniki bi vam zrihtali. To je klasika slovenskih, polpismenih županov. Za vsak kabel se ekstra izkopavle in eksta molze EU. Pa se tako ne dosegaho 50% vseh sredstev, če bi delali premišljebo bi pobrali 20% denarja. Glavno da je nek Djoni župan.
inside1
05. 07. 2019 21.45
najbolj ziher vir vode, je izdatna vrtina, četudi globoka.... mislim, da bodo v prihodnosti le še vrtine zanesljive z dobro vodo. zajemanje površinski vod, je rizično, pa tudi viri niso več konstantni po izdatnosti.....
User300173
05. 07. 2019 21.31
Me občutek vara, ali se minister ne zaveda resnosti problema? Leto ali dve? Mislim, da je bencin iztekel iz vagonov, katerih lastnica je država in ki so zavarovani proti podobnim nesrečam.Torej stvar je jasna. Povzročitelj mora sanirati škodo in povrniti v predhodno stanje. Obalne občina naj bi odprle "mošnjiček"? Kje pa naj vzamejo in zakaj? Torej stvar je jasna. Lastnik tistih tirov poravna, če pa SŽ nima to zavarovano, pa naj sindikat SŽ preko SDS pri Orbanu ali tisti Bosanski podjetnici zaprosi za kredit.
razocarani
05. 07. 2019 20.35
+8
lepe sanje gospodje župani ,,a bi kdo od veleumov povedal kje je kaka vodo ki je še čista?, in kje v slovenski istri je kako večje zajetje vode ? a vi bi kar badaševico speljali v vodovod ali kanal fazan iz lucije ,mogoče dragonjo ki se pozini nima vode ,,,najbolje da malo plešete indijanske plese za dober dež pa tega ujemite,,to so res resne zadeve vi pa kot da ste v pravljici ,,
natolcevanjenapolno
05. 07. 2019 20.19
+3
počasi se bomo odcepili od slovenistana in naredili evroregijo Istro od Trsta do Rijeke. a vi se lepo...
KladivoSi
06. 07. 2019 08.37
-1
Hja, sej če ti kaj ne paše nabaši kufre pa spokaj. Odcepis si lahko samo od zavoda za zaposlovanje.
flojdi
05. 07. 2019 18.28
+7
.sj . načarajte si novo reko ki je ne boste z ničemer nikoli zasvinjali. pa da vidim