Vlake vrste SŽ 311/315 so izdelali v tovarni Pafawag v Wroclawu na Poljskem. Železničarji so jih poimenovali gomulke po tedanjem poljskem partijskem in državnem voditelju Wladyslawu Gomulki in pod tem imenom so ti vlaki znani še danes. Slovenski in mnogi drugi potniki dobro poznajo elektromotornike v značilni rdeči in kremno rumeni barvi, saj so bili skoraj štiri desetletja nepogrešljivi za prevoz potnikov v primestnem prometu, nekaj pa jih še vedno vozi.
Gomulke še nekaj let na naših progah
Težko si je predstavljati, kako bi potniški promet v Sloveniji v zadnjih štiridesetih letih potekal brez gomulk. Ljudje se jih z veseljem spominjajo, čeprav takega udobja kot novi vlaki ne morejo nuditi. Dejstvo je, da so se prav z gomulkami elektromotorniki uveljavili, desiroji pa njihovo tradicijo uspešno nadaljujejo. Kljub vsemu pa bo nekatere primerke gomulk na naših progah gotovo mogoče videti še nekaj let, so sporočili iz Slovenskih železnic.
V počastitev obletnice bo v ponedeljek, 13. decembra, po nedeljski uveljavitvi novega voznega reda za voznoredno obdobje 2004/2005, po rednem voznem redu, ki velja za vlak Ljubljana - Jesenice, ob 9.50 s šestega tira ljubljanske železniške postaje namesto običajnega vlaka desiro, ki v zadnjem obdobju vozi po tej progi, odpeljala gomulka, označena s posebnim napisom: 40 LET (1964 -2004).