Polovico tega zneska predstavlja škoda na strehi, ostalo pa na drugih inštalacijah in napravah. Podjetje bo za popravilo in sanacijo po besedah direktorja podjetja Litostroj Ulitki Miroslava Gnamuša potrebovalo do največ meseca in pol, potem pa naj bi bilo znova sposobno zagnati polno proizvodnjo.
Zaradi preboja na plašču peči je talina zalila cilinder, vnemali so se električni deli, zato je prišlo do velikega požara. Gasilci so požar že omejili, čez noč pa bodo postavili požarno stražo.
Prve pol ure po nesreči je prišlo do več eksplozij, zato so okoliškim prebivalcem odsvetovali gibanje v bližini Litostroja, vendar te nevarnosti sedaj ni več.
Zlitina sama po sebi ni nevarna, ker pa ima temperaturo 1600 stopinj, bo potreben vsaj še en dan, da se ohladi, zato bo nadzor vzpostavljen šele od 24 do 36 ur po dogodku. "Iz peči je sicer ušla dokaj majhna količina litine, v peči pa je ostal preostanek, ki se mora sedaj skupaj s pečjo ohladiti, kar bo trajalo še kakšen dan ali dva," je povedal Gnamuš.
Kot je še pojasnil Gnamuš, je bilo v jutranji izmeni približno 10 delavcev, vendar na srečo ni bil nihče poškodovan, saj so se še pravočasno umaknili na varno. Pojasnil je, da je prišlo do preboja taline v coni, kjer je žlindra, ki nastaja pri proizvodnji jekla. Ker je zelo agresivna in najeda oblogo peči, je pač prišlo do tega, da je kotel eksplodiral. Večkrat se sicer dogodi preboj taline, vendar je to običajno možno obvladati.
Danes pa je bil problem v tem, da je na mestu preboja litina prišla v stik s hidravličnimi napravami pod pečjo, ki so se vnele in potem se ni dalo več upravljati s pečjo. "Pri kotlu se peč ni dala več nagibati, zato se ni dalo požara več lokalizirati, sicer bi sama posadka delavcev to obvladala. Ker pa je prvi curek zlitine poškodoval hidravliko, pa se to ni dalo več," je pojasnil Gnamuš in dodal, da pred vsakim obratovanjem sicer pregledajo peč in se prepričajo, da je zadosti obloge in da je peč v dobri kondiciji.
Eden izmed 50-ih gasilcev, Albin Juha, je po pogasitvi požara povedal: "Pripadniki uprave za zaščito in reševanje so postavili tudi šotor za prvo pomoč v primeru, če bi se kakšnemu gasilcu kaj zgodilo. Ker je bilo gašenje nevarno, smo morali uporabit varno tehniko. Tako smo gasilce na strehi zavarovali, da ne bi kdo res padel s strehe oziroma se poškodoval."