Predsednica republike Nataša Pirc Musar je med nagovorom Evropskega parlamenta požela glasen aplavz in stoječe ovacije, pa tudi nekaj neodobravanja s strani prisotnih. Naslovila je namreč tudi vojno v Palestini, pri čemer je dogodke pred zbranimi v plenarni dvorani označila za genocid.
"Dajmo si naliti čistega vina - v Evropskem parlamentu si bom dovolila izreči, da v Gazi gledamo genocid. Gledamo ga in smo tiho," je dejala. To je prvič, da je evropski voditelj ta izraz uporabil v Evropskem parlamentu.
Opozorila je na nehumano ravnanje s civilnim prebivalstvom: "To je nekaj, pred čemer si mednarodna skupnost ne bi smela zatiskati oči." Pravi sicer, da sama ne bo nikoli nehala verjeti v humanitarno pravo, humanost in dobroto v vsakem človeku.
Na družbenem omrežju je dodala, da mora biti ob zagovarjanju mednarodnega in humanitarnega osrednji cilj EU čimprejšnja prekinitev sovražnosti: "Slovenija si želi mirne in stabilne evropske soseščine. Zato si prizadeva za intenzivnejše evropsko vključevanje v reševanje razmer na Bližnjem vzhodu. Tu smo bili kot EU žal navzven premalo enotni in učinkoviti." V plenarni dvorani se je medtem vprašala, kaj lahko naredi ena majhna država glede tega ter kaj Evropska unija. "Včasih imamo občitek, da nič ali pa premalo."
Ob tem je poudarila, da težko sprejema, da se v današnjem svetu osebo, "ki se zavzema za dostojanstvo vsakega človeka na tem planetu, ki zagovarja humanitarno pravo", označi za t. i. persono non grata. Izrael je namreč lani za persono non grata razglasil generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa ter mu prepovedal vstop v državo. Izraelski zunanji minister je takrat kot razlog navedel, da Guterres ni nedvoumno obsodil iranskega raketnega napada na Izrael.
Dodala je še, da so vse države članice že izkusile, kaj pomeni solidarnost, Slovenija specifično v času uničujočih poplav leta 2023, ko nam je na pomoč priskočila EU. Zato meni, da Evropska unija ni od državljanov oddaljen sistem, kot se ji včasih očita, temveč je skupnost, ki zna prisluhniti in pomagati. "Današnji čas od nas zahteva pogum, vizijo in sodelovanje. Vrednote, ki jih zagovarjate v tej plenarni dvorani, niso samoumevne. Zanje se moramo znova in znova zavzemati," je poudarila.
Čeprav je nagovor predsednice Slovenije v splošnem požel odobravanje, zaradi glasnega aplavza se je morala večkrat tudi ustaviti, pa so nekateri izrazili tudi neodobravanje. Na negodovanje je sicer Pirc Musarjeva odgovorila z ostrimi besedami: "Če me ne želite poslušati, lahko zapustite dvorano." Tudi slednje je poželo glasen aplavz, na koncu govora pa si je prislužila celo stoječe ovacije dvorane.
V začetku svojega nagovora je sicer naslovila tudi druge teme, med drugim pa je ocenila, da mora Evropa ostati prostor svobode, pravičnosti in priložnosti. "A to zmoremo le, če govorimo v en glas, stojimo za človekovimi pravicami in krepimo zaupanje ljudi v EU. Enotna Unija je naš najmočnejši odgovor na krize današnjega časa," je dejala.