Odbor DZ za visoko šolstvo je pozno popoldne zaključil razpravo o položaju visokega šolstva v Sloveniji. Največ pomislekov po oceni opozicije zbuja način merjenja kakovosti visokega šolstva. Zato zahtevajo ustanovitev neodvisne agencije. V koaliciji pa menijo, da gre pri nasprotovanju ustanavljanju novih zavodov za strah pred dobrodošlo konkurenco.
Člani odbora so sprejeli sklepe, ki so jih predlagali v koalicijskih SDS, NSi in SLS, med katerimi izstopata tista o nadaljnji podpori delu sveta za visoko šolstvo in o podpori njegovi včlanitvi v mednarodno mrežo agencij za nadzor nad visokošolsko kakovostjo ENQA.
Odbor je zavrnil predloge poslanskih skupin Zares in LDS. V prvi so med drugim zahtevali zagotovitev neodvisne agencije za akreditacije in evalvacije, v drugi pa oblikovanje bele knjige o visokem šolstvu in preverjanje povezav med prejemniki visokošolskih koncesij in vladno stranko SDS s strani komisije za preprečevanje korupcije.
Predlagateljici sklica seje odbora, poslanski skupini LDS in Zares, sta problematizirali zlasti preveč ležerno podeljevanje akreditacij v visokem šolstvu, domnevno premalo avtonomen status sveta za visoko šolstvo ter favoriziranje zasebnih ustanov v odnosu do javnih visokošolskih zavodov.
Nova univerza buri duhove
Akreditacija Nove univerze in njenih študijskih programov ne more biti podvržena diskrecijski pravici, pač pa jasnim in objektivnim kriterijem, je Peter Jambrek komentiral po njegovem spolitizirano nasprotovanje ustanovitvi zasebne univerze na Brdu. Miha Pogačnik je menil, da je vzrok medijske gonje strah pred izgubo monopola v visokem šolstvu.
Seje odbora za visoko šolstvo se ne bodo udeležili
Dekan fakultete za podiplomske državne in evropske študije na Brdu pri Kranju Peter Jambrek je pojasnil, da se današnje seje odbora DZ za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj kljub vabilu ne bodo udeležili, ker iz zahtev za njen sklic sklepajo, da bo govora o konkretni zadevi, namreč ustanavljanju Nove univerze na Brdu pri Kranju.
Ker gre za zadevo, ki je "v tekoči obravnavi" na svetu za visoko šolstvo, je tovrstna obravnava na političnem organu nedopustna. Po mnenju prodekana iste fakultete Antona Jerovška pa je sam sklic seje v tem primeru "ustavno in pravno nedopusten".
Jambrek je pojasnil, da gre pri želji po ustanovitvi Nove univerze – ta naj bi nastala z združitvijo omenjene fakultete za evropske študije ter novogoriških fakultet za uporabne družbene vede ter evropske pravne fakultete – za realizacijo ustavnih svoboščin: avtonomije univerze, svobode izobraževanja in svobode znanosti.
Objektivni pogoji za ustanovitev univerze so jasno določeni in jih fakultete izpolnjujejo, zato svet za visoko šolstvo nima pri tem diskrecijske pravice odločanja, ali te pogoje izpolnjujejo ali ne, je še menil Jambrek.
Spomnil je, da je postopek za ustanovitev Nove univerze na Brdu stekel pred več kot letom dni ter da so ga vložile tri fakultete, ki so že pred tem prestale zahtevne postopke akreditacije. Cilj združitve fakultet je po njegovih besedah predvsem omogočanje sinergij ter boljših pogojev tako za predavatelje kot za študente.
O tajkunizaciji in privatizaciji ...
Dekan evropske pravne fakultete iz Nove Gorice Miha Pogačnik je zavrnil politične pritiske na ustanavljanje univerze. Po njegovem mnenju namreč strankarske politične razprave o delu raziskovalcev in strokovnjakov "mečejo zelo slabo luč na Slovenijo v mednarodnem prostoru".
Pogačnik je zavrnil očitke o tajkunizaciji visokega šolstva, saj imajo ustanovitelji omenjenih fakultet, v kolikor so tudi njihovi solastniki, v lasti le minimalen delež teh ustanov. O privatizaciji visokega šolstva pa po njegovem ne more biti govora.
Dekan fakultete za uporabne družbene vede iz Nove Gorice Matevž Tomšič pa je menil, da ne gre toliko za to, da nasprotnike bodoče univerze "motijo nekakovostne fakultete, ampak jih motijo kakovostne ne-fakultete". Za Antona Jerovška pa je nekatere pač strah, ker zasebne fakultete predstavljajo izvirne in kakovostne programe in torej konkurenco visokošolskemu monopolu.
Gantar: Pritisk ni uperjen na svet za visoko šolstvo
Član odbora DZ za visoko šolstvo Pavel Gantar (Zares) je zavrnil očitke, da želijo stranke izvajati pritisk na svet za visoko šolstvo. Namen poslancev Zares je izvajati pritisk na vlado in visokošolsko ministrstvo v smeri zagotavljanja kriterijev odličnosti in nepristranskosti pri akreditaciji visokošolskih zavodov.
Od nekdanjih ustavnih sodnikov Jerovška in Jambreka pa je po Gantarjevih besedah "neodgovorno, da tako barantata s tako pomembno kategorijo, kot so ustavne pravice". S tem je Gantar ocenil Jambrekove besede, da gre pri ustanavljanju zasebne Nove univerze za izpolnjevanje ustavnih pravic.
Gantar je tudi opozoril, da je svet za visoko šolstvo v zadnjih treh letih akreditiral 24 visokošolskih študijskih programov. Po njegovem se je ob tem treba zavedati, da ima Slovenija omejene finančne in človeške vire, zato se poraja vprašanje, kako zagotoviti primerno raven kakovosti teh programov, ki niti še niso bili primerno evalvirani.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.