Slovenija

Strah pred konkurenco?

Ljubljana, 18. 03. 2008 13.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Opozicijo skrbi položaj visokega šolstva v Sloveniji. V koaliciji so prepričani, da gre za strah pred konkurenco.

Pavel Gantar iz Zares je posvaril pred "inflacijo" manj kakovostnih študijskih programov in ponovil zahtevo poslanske skupine po ustanovitvi samostojne agencije za ocenjevanje kakovosti v visokem šolstvu.
Pavel Gantar iz Zares je posvaril pred "inflacijo" manj kakovostnih študijskih programov in ponovil zahtevo poslanske skupine po ustanovitvi samostojne agencije za ocenjevanje kakovosti v visokem šolstvu. FOTO: POP TV

Odbor DZ za visoko šolstvo je pozno popoldne zaključil razpravo o položaju visokega šolstva v Sloveniji. Največ pomislekov po oceni opozicije zbuja način merjenja kakovosti visokega šolstva. Zato zahtevajo ustanovitev neodvisne agencije. V koaliciji pa menijo, da gre pri nasprotovanju ustanavljanju novih zavodov za strah pred dobrodošlo konkurenco.

Člani odbora so sprejeli sklepe, ki so jih predlagali v koalicijskih SDS, NSi in SLS, med katerimi izstopata tista o nadaljnji podpori delu sveta za visoko šolstvo in o podpori njegovi včlanitvi v mednarodno mrežo agencij za nadzor nad visokošolsko kakovostjo ENQA.

Odbor je zavrnil predloge poslanskih skupin Zares in LDS. V prvi so med drugim zahtevali zagotovitev neodvisne agencije za akreditacije in evalvacije, v drugi pa oblikovanje bele knjige o visokem šolstvu in preverjanje povezav med prejemniki visokošolskih koncesij in vladno stranko SDS s strani komisije za preprečevanje korupcije.

Predlagateljici sklica seje odbora, poslanski skupini LDS in Zares, sta problematizirali zlasti preveč ležerno podeljevanje akreditacij v visokem šolstvu, domnevno premalo avtonomen status sveta za visoko šolstvo ter favoriziranje zasebnih ustanov v odnosu do javnih visokošolskih zavodov.

Nova univerza buri duhove

Akreditacija Nove univerze in njenih študijskih programov ne more biti podvržena diskrecijski pravici, pač pa jasnim in objektivnim kriterijem, je Peter Jambrek komentiral po njegovem spolitizirano nasprotovanje ustanovitvi zasebne univerze na Brdu. Miha Pogačnik je menil, da je vzrok medijske gonje strah pred izgubo monopola v visokem šolstvu.

Seje odbora za visoko šolstvo se ne bodo udeležili

Dekan fakultete za podiplomske državne in evropske študije na Brdu pri Kranju Peter Jambrek je pojasnil, da se današnje seje odbora DZ za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj kljub vabilu ne bodo udeležili, ker iz zahtev za njen sklic sklepajo, da bo govora o konkretni zadevi, namreč ustanavljanju Nove univerze na Brdu pri Kranju.

Ker gre za zadevo, ki je "v tekoči obravnavi" na svetu za visoko šolstvo, je tovrstna obravnava na političnem organu nedopustna. Po mnenju prodekana iste fakultete Antona Jerovška pa je sam sklic seje v tem primeru "ustavno in pravno nedopusten".

Jambrek je pojasnil, da gre pri želji po ustanovitvi Nove univerze – ta naj bi nastala z združitvijo omenjene fakultete za evropske študije ter novogoriških fakultet za uporabne družbene vede ter evropske pravne fakultete – za realizacijo ustavnih svoboščin: avtonomije univerze, svobode izobraževanja in svobode znanosti.

dr. Peter Jambrek se ne bo udeležil seje odbora DZ za visoko šolstvo.
dr. Peter Jambrek se ne bo udeležil seje odbora DZ za visoko šolstvo. FOTO: POP TV

Objektivni pogoji za ustanovitev univerze so jasno določeni in jih fakultete izpolnjujejo, zato svet za visoko šolstvo nima pri tem diskrecijske pravice odločanja, ali te pogoje izpolnjujejo ali ne, je še menil Jambrek.

Spomnil je, da je postopek za ustanovitev Nove univerze na Brdu stekel pred več kot letom dni ter da so ga vložile tri fakultete, ki so že pred tem prestale zahtevne postopke akreditacije. Cilj združitve fakultet je po njegovih besedah predvsem omogočanje sinergij ter boljših pogojev tako za predavatelje kot za študente.

O tajkunizaciji in privatizaciji ...

Dekan evropske pravne fakultete iz Nove Gorice Miha Pogačnik je zavrnil politične pritiske na ustanavljanje univerze. Po njegovem mnenju namreč strankarske politične razprave o delu raziskovalcev in strokovnjakov "mečejo zelo slabo luč na Slovenijo v mednarodnem prostoru".

Gantar je v izjavi za medije obžaloval, da se razprave ne bosta udeležila Peter Jambrek in Anton Jerovšek, ker "bo to izgubljena priložnost za izmenjavo mnenj".

Pogačnik je zavrnil očitke o tajkunizaciji visokega šolstva, saj imajo ustanovitelji omenjenih fakultet, v kolikor so tudi njihovi solastniki, v lasti le minimalen delež teh ustanov. O privatizaciji visokega šolstva pa po njegovem ne more biti govora.

Dekan fakultete za uporabne družbene vede iz Nove Gorice Matevž Tomšič pa je menil, da ne gre toliko za to, da nasprotnike bodoče univerze "motijo nekakovostne fakultete, ampak jih motijo kakovostne ne-fakultete". Za Antona Jerovška pa je nekatere pač strah, ker zasebne fakultete predstavljajo izvirne in kakovostne programe in torej konkurenco visokošolskemu monopolu.

Gantar: Pritisk ni uperjen na svet za visoko šolstvo

Pavel Gantar
Pavel Gantar FOTO: Dare Čekeliš

Član odbora DZ za visoko šolstvo Pavel Gantar (Zares) je zavrnil očitke, da želijo stranke izvajati pritisk na svet za visoko šolstvo. Namen poslancev Zares je izvajati pritisk na vlado in visokošolsko ministrstvo v smeri zagotavljanja kriterijev odličnosti in nepristranskosti pri akreditaciji visokošolskih zavodov.

Od nekdanjih ustavnih sodnikov Jerovška in Jambreka pa je po Gantarjevih besedah "neodgovorno, da tako barantata s tako pomembno kategorijo, kot so ustavne pravice". S tem je Gantar ocenil Jambrekove besede, da gre pri ustanavljanju zasebne Nove univerze za izpolnjevanje ustavnih pravic.

Gantar je tudi opozoril, da je svet za visoko šolstvo v zadnjih treh letih akreditiral 24 visokošolskih študijskih programov. Po njegovem se je ob tem treba zavedati, da ima Slovenija omejene finančne in človeške vire, zato se poraja vprašanje, kako zagotoviti primerno raven kakovosti teh programov, ki niti še niso bili primerno evalvirani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
19. 03. 2008 10.30
In kakšno zvezo naj bi ta Jambrekova univerza imela z vlado Janeza Janše? Gre za popolnoma zasebne interese v nasprotju s politiko vlade, ki se zavzema proti klientelizmu, tajkunizaciji visokega šolstva, za dostop do znanja vseh, skratka za vrednote, zaradi katerih smo se na volitvah odločili, da podpremo pomladne stranke! Zaupajmo ministrici za znanost ter visoko šolstvo ter organom ministrstva ter državnega zbora! Vem kako bi ravnali, eč bis e podobnih projektov lotevali kakšni dr. Lukšiči, Toši in podobni z bežigrajskih fakultet, zato me ne skrbi, da se ne bi tudi tokrat odločili pravilno in po svoji vesti!
DarthRevan
19. 03. 2008 09.31
pa ne da pahorček še vedno jemlje TB-ja smrtno resno.... :)
pahor?ek
19. 03. 2008 09.29
Najprej moram sam sebe popraviti, ker sem v zadnjem komentarju zapisal. "Sedanja vlada je na tem področju storila praktično zelo malo", se pravilno glasi stavek. Tonček Balonček...pri tebi me moti ena stvar. To da nakladš v spodnjem postu, pustiva ob strani. Bolj bode v oči tvoja čedalje bolj večja dvoličnost. Iz tvojih postov je razvidno, da enkrat zagovarjaš vlado JJ, drugič pa spet napadaš!? Mogoče se motim, ampak tvoji posti so dejansko dvolični...
Tonček Balonček
19. 03. 2008 08.45
Pa kakšna konkureca neki? Bivši profesorji UL pač ustanovijo privat univerzo in si izpulijo del sredstev, ki so jih prej dobili na Univerzi, saj ne bodo delovali na trgu (kasirali sicer bodo), ampak bodo prejemali sredstva od ministrstva za znanost in visoko šolstvo! Glede konkurence na tem področju je pa tako, da kandidate zanima le, kje bodo hitreje prišli do nazivov magister in doktor, vese ostalo, razen cene, sploh ni pomembno. Zakaj bi hodili v kragujevac ali Prištino, če lahko vse to opravijo ceneje in v domačen jeziku na Brdu, pri istih profesorjih, pri katerih so ež študirali npr. na Pravni fakulteti! Naj sprivatizirajo prometno policijo in podelijo koncesijo npr. za radarske kontole hitrosti na posameznih območjih. Plačilo po učinku!
jansa-arms
18. 03. 2008 18.40
A je to un jambrek ki je nedavno izumu "sproščenost"
pahor?ek
18. 03. 2008 18.40
Dragi tovariši, poglejmo za trenutek visoko-šolsko področje, ki ga je sedanja vlada podedovala od vseh prejšnjih. Z enim stavkom lahko rečemo, da je podedovala rigidne monopole in centraliziranost. Sedanja vlada na tem področju ni storila praktično zelo malo (zato je očitek, da si želi podrediti šolstvo odveč!), vendar pa zaradi spodbudnega okolja, ki ga je ustvarila, nastajajo veliki rezultati. In kaj počnejo različni varuhi lastnih monopolov? Ti, po pričakovanju napadajo procese, kot so decentralizacija, vzpostavljanje novih fakultet itd. Kljub temu so očitni rezultati teh procesov večja možnost izbire, večja dostopnost in s tem večja enakost možnosti. Kako je npr. na področju visokega šolstva. Na veliko žalost nekaterih starih struktur, kot smo lahko priča, so minili časi, ko so lahko prihodnji študenti v Sloveniji izbirali le področje svojega študija, ne pa znotraj tega tudi institucije, na katerih bodo študirali. Danes je mogoče izbirati oboje - hvala Bogu - torej, kaj in kje bo kdo študiral, zato marsikatera institucija ne more biti več 'najboljša' samo zato, ker je edina... Očitno je marsikoga strah konkurence!!
telefunken
18. 03. 2008 17.03
Tuki pisejo itak sam tisti,ki se za redno solanje nimajo..oz.za drzavno solo:D privatne jim bojo pa skos tuje:D
SEJ BO
18. 03. 2008 16.32
DESNO BELA GOLAZEN BI SI TUDI ŠOLSTVO PODREDILA IN NATO DODELJEVALA OCENE PO POLITIČNI PRIPADNOSTI IN NE PO ZNANJU V ČEM BI JI SEVEDA POMAGALA CERKEV, ŠE DOBRO DA SMO NA SVETU PAMETNI LJUDJE,KI TO SEVEDA NE BOMO PUSTILI.
Buena Vita
18. 03. 2008 16.20
MALASUTRA EJ -KOMUN-TRABUNJALO KJE PA JE KAJ DENARJA'??POVEJ ŠE JAZ GREM KRAST,ČEPRAV SEM STARA BOLANA-TO BOM ŠE ZMOGLA,SAMO TI MENI POVEJ KJE GA ŠE NISTE LEVO USMJERJENJIVCVSI POBRALI,GRABILI STE Z LEVO,GRABILI STEZ DESNO, GRABILI STE Z LOPATAMI Z KRAMPI,GRABILI STE POVSOD KAM STE PRIŠLI,,,vraga prav zanima me če vas kje ni bilo monteverest,mont blanc in še kak velikgorštak ne prekrije vsega zla ki ste ga prizadejali moučte že enkrat
DarthRevan
18. 03. 2008 16.17
Slovenija je taka smešna država. Vsak vaški posebnež bi jo vodil kar iz lokalne beznice.
selector
18. 03. 2008 16.15
Kaj imajo osebne diskvalifikacije na ravni POL POTA opravit z svobodnim gospodarstvom in možnostmi, ki se odpirajo tako enim kot drugim?
Tonček Balonček
18. 03. 2008 16.09
Komunisti so izobrazili tako Jambreka kot Jerovška, oba sta bila tudi partijska sekretarja,. A zdaj bosta pa z opranimi možgani vzgajala svobodomiselneže ali kako si to predstavljate? Kaj res nimamo kakšnih drugih, če že?
selector
18. 03. 2008 16.05
Kadarkol tega bolnika gantarja vidm morm na skret bruhat. Normalno je da more sčasoma državljanom več ostat. Davki se morjo znižat, to pa na račun raznih zadev, ki državi niso profitabilne. Če je to visoko šolstvo zakaj pa ne. In če to dela kdorkoli TUDI LDSOV kader zakaj pa ne? Da se navjo fantje požrl.. Dokler so bli sdjevci/komunisti na oblasti jim je blo za folk samo deklerativno, dnar so pa lepo pretakal v svoje žepe in nič niso spreminjal sistema ker jim je tko ustrezal. Zdej ko je pa Janša sfukal njihov zlati sistem in oni več dnarja ne dobivajo pa jokajo barabe!
malasutra@gmail.com
18. 03. 2008 15.47
a, res, tomi? kako pa si predstavljaš konkurenco, ko ena taisti kolobarijo na dveh, treh fakultetah hkrati? denimo, jambrek??? očitno je konkurenca samemu sebi. bedno. takole podajanje koncesij v šolstvu in zdravstvo, kot se dogaja pod janšo, je korupcija in klientelizem brez primere v slovenski zgodovini. požrtneži desničarski. denar, denar, denar... le kam ga boste nesli? na oni svet, mogoče? banda naščepirjena lopovska. cerkvenjaki.
tomi.passion@gmail.com
18. 03. 2008 15.31
SKrajni čas, da šolstvo dobi konkurenco. Komunisti bi nas še v letu 2008 popali s socialističnimi parolami o bratstvu in enotnosti. Lepo vas prosim, večja, ko bo konkurenca bolše bo za ljudi, saj bodo imeli tako izbiro pri programih kot tudi cenah, če bo sploh katera šola plačljiva. Naj pa komunisti dodatno izobrazijo svoj kader, ki naj pusti marksistične teze in prijeme ter naj tako konkurirajo po kvaliteti. Potem ne bo straha.
Tonček Balonček
18. 03. 2008 14.28
Zanimivo je, kako isti profesorji predavajo na tako različno kvalitetnih univerzah.
Foen
18. 03. 2008 13.57
Prodajamo diplomske za ugoden denar. Ljudje, kupite to.