Kongres pa je tudi priložnost, da stranka strne svoje vrste. Čeprav so zadnje parlamentarne volitve obrnile vlogo večine strank, niti poraženci niti zmagovalci ne opažajo, da bi to vplivalo na število njihovih članov.
Največji poraz na volitvah je gotovo doživela Slovenska liberalna demokracija, ki pa se ji je, kot pravijo, članstvo od avgusta lani do avgusta letos celo povečalo za dobrih šest odstotkov.
»Mogoče je neka posebnost v tem, da je izstopov iz LDS toliko manj, ker ta stranka nikoli ni gradila na članstvu in ima zelo majhno število članov. Tudi v času, ko je imela največ poslancev, je še vedno imela trikrat manj članov kot najmanjša parlamentarna stranka DESUS. Mislim, da lahko na število mnogo bolj vpliva kongres LDS, ker bo morda prišlo do novega vodstva ali pa mogoče do prekinitve dosedanje politike,« je povedala Meta Roglič iz Dnevnika.
Tudi socialni demokrati so ugotovili, da so po kongresu dobili kar 97 novih članov. »Stranka se je preimenovala, dala novo ime, nova vodstvena ekipa je dala nek nov zagon in to se odraža tudi v novem članstvu,« meni glavni tajnik Socialnih demokratov Uroš Jauševec.
Kongres čaka novembra tudi NSi, vendar če bo Andrej Bajuk še naprej ostal na čelu stranke in če se ta ne bo preimenovala v krščansko stranko, večjih sprememb v članstvu ni pričakovati. » V NSi smo pred kratkem naredili pregled o tem, kako se nam članstvo povečuje in pokazalo se je, da imamo v povprečju štiri odstoten letni prirastek,« je povedala glavna tajnica stranke Maruša Novak.
Največja zmagovalka zadnjih volitev - Slovenska demokratska stranka - se zaradi svojega uspeha prav tako ni bistveno povečala. Po njihovih podatkih se jim je članstvo od junija 2004 do julija 2005 povečalo za 7 odstotkov, kot že omenjeno, se je LDS v istem obdobju članstvo povečalo za 6 odstotkov.
»Pravzaprav ni neke logike, da bi sam poraz neke stranke na volitvah bistveno vplival na število članstva. Poraz je namreč že odraz nezadovoljstva s stranko in če so bili tudi člani nezadovoljni, so izstopali že ob posameznih neuspelih akcijah, ob posameznih aferah,« meni Rogličeva.
Vedno pa obstaja določeno število ljudi, pravi Rogličeva, ki menijo, da lahko članstvo v poraženi stranki negativno vpliva na njihovo kariero, članstvo v zmagoviti stranki pa pozitivno.