Slovenija

Vlada gre v boj s podnebnimi spremembami

Ljubljana, 18. 06. 2008 14.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Količina padavin se bo zmanjšala, temperatura bo naraščala. Treba se bo prilagoditi. Vlada bo zato kmetijstvu namenila 33 milijonov evrov.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo pripravilo akcijski načrt izvedbe predlagane strategije, v katerem bo podrobno opredelilo tudi oceno finančnih posledic ter dinamiko financiranja po posameznih proračunskih letih. Gre za prvi strateški dokument, ki daje ključne smernice za prilagoditev kmetijstva in gozdarstva na podnebne spremembe. Vlada je ob tem opredelila tudi finančne posledice, ki znašajo okvirno osem milijonov evrov za leto 2009, 10 milijonov evrov za leto 2010 in 15 milijonov evrov za leto 2011.

Kmetijstvo in gozdarstvo sta odvisna od vremena oziroma podnebnih razmer, ki se zaradi človeških aktivnosti vse hitreje spreminja.
Kmetijstvo in gozdarstvo sta odvisna od vremena oziroma podnebnih razmer, ki se zaradi človeških aktivnosti vse hitreje spreminja. FOTO: Reuters

Vsebino akcijskega načrta bo pripravila medresorska skupina, ki je strategijo pripravljala. V njem bodo opredeljeni konkretni ukrepi in aktivnosti, ki se deloma že izvajajo in so zanje že zagotovljena sredstva. Vse te aktivnosti bodo ustrezno koordinirane in se bodo med seboj medsektorsko dopolnjevale. Izdelan bo natančen izračun potrebnih finančnih sredstev po posameznih ministrstvih, pa tudi dodatne naloge, ki jih bodo izvajale različne vladne službe.

Projekcije podnebnih sprememb za Slovenijo kažejo, da se bo ob predvidenem povečanju emisij TGP in sulfatnih aerosolov temperatura zraka na celotnem območju dvignila, količina padavin poleti pa se bo lahko zmanjšala za do 20 odstotkov.

Ključni stebri strategije prilagajanja so izobraževanje, informiranje, svetovanje, vzdrževanje in pridobivanje novega znanja, krepitev zmogljivosti za obvladovanje prilagajanja kmetijstva in gozdarstva, ukrepi kmetijske in gozdarske politike in spremembe obstoječe zakonodaje ter krepitev mednarodnega sodelovanja in partnerstva pri prilagajanju kmetijstva in gozdarstva podnebnim spremembam.

Namen prilagajanja je zmanjšati tveganje in škodo zaradi škodljivih učinkov podnebnih sprememb na način, ki je stroškovno učinkovit ali izkorišča možne koristi. Prilagajanje lahko zajema nacionalne, regionalne ali individualne strategije in praktične ukrepe. Kmetijstvo in gozdarstvo sta odvisna od vremena oziroma podnebnih razmer, ki se zaradi človeških aktivnosti vse hitreje spreminja. Posledice podnebnih sprememb je mogoče preprečiti le z zgodnjim in temeljitim zmanjšanjem emisij toplogrednih plinov (TPG).

V prihodnosti poleg povišane temperature zraka in tal lahko pričakujemo tudi spremenjen padavinski režim, bolj omejene vodne vire in večjo intenzivnost ekstremnih vremenskih dogodkov. Na predvidene podnebne spremembe se lahko pravočasno pripravimo in tako ublažimo morebitne negativne učinke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
19. 06. 2008 17.38
ta sevt in njegove probleme z emisijami CO" ter toplogrednimi plini druge sestave lahko rešita le Janez Janša in George Bush! Zadnjih petnajst dni je bilo kar v redu, za naprej pa še ne vemo, vendar lahko v našo ekipo zaupamo, kot vedno!
pahor?ek
19. 06. 2008 12.30
Ne, dragi prašek (kaj le pomeni tvoj nick - mogoče, kaj prašiš?), to enostavno pomeni, da vlada J. Janše (še posebej stranka SDS) skrbi za našo prihodnost - ne samo v okviru Slovenskih mej, temveč celega sveta. Mislim reducirati takšne resne in pomembne teme na pridobivanje volilnih glasov, je bolano. Oprosti, ampak drugega ti ne morem povedati. In kako naj izkaže skrb drugače kot na ta način, kot je opisan v zgornjem prispevku.
nikolitiho
18. 06. 2008 16.17
Ja ok, oni se bojo s tem samo prilagajali podnebnim spremembam, nič pa ni govora o tem, da bi kaj naredli, da bi omejili podnebne spremembe. Za začetek bi lahko znižali trošarine, stroške in davke v zvezi z vgraditvijo plinskega sistema v avto.