Tujina

Evropske jedrske elektrarne imajo številne pomanjkljivosti

Krško, 04. 10. 2012 06.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Tudi uradno je v javnost prišlo poročilo Evropske komisije, ki kaže, da v EU ne bo treba zapreti nobene jedrske elektrarne, a skoraj v vseh so potrebne varnostne izboljšave. Nuklearna elektrarna Krško se je na stresnih testih odrezala zelo dobro.

Francoska nuklearka Bugey. Francoske jedrske elektrarne imajo glede na poročilo številne pomanjkljivosti.
Francoska nuklearka Bugey. Francoske jedrske elektrarne imajo glede na poročilo številne pomanjkljivosti. FOTO: Reuters

Evropska komisija je danes tudi uradno predstavila rezultate testov izjemnih situacij (t. i. "stresnih testov") v jedrskih elektrarnah po Evropi. Testi so pokazali, da so varnostni standardi v jedrskih elektrarnah v Evropi na splošno visoki, a vseeno so skoraj vsem elektrarnam priporočili izboljšanje varnosti. Kljub temu so nacionalni varnostni organi sklenili, da nobene od jedrskih elektrarn ni treba zapreti.

V testih izjemnih situacij, s katerimi je bilo preverjenih 145 jedrskih reaktorjev, je sodelovalo 17 držav (vseh 14 članic EU z obratujočimi jedrskimi elektrarnami, Litva z elektrarno, ki je v postopku razgradnje, ter Ukrajina in Švica).

Poročilo o stresnih testih vključuje tudi preglednico priporočil za varnostne izboljšave v posameznih jedrskih elektrarnah in Nek je po tej preglednici edina jedrska elektrarna, ki ni dobila niti enega priporočila, največ črnih pik pa imajo francoske jedrske elektrarne.

Da se je Nek na stresnih testih odrezal dobro in da so se njegovi operaterji dela lotili zelo skrbno, je sicer že maja ocenil predsedujoči skupini evropskih regulatorjev za jedrsko varnost in direktor slovenske uprave za jedrsko varnost Andrej Stritar.

Evropski komisar za energijo Günther Oettinger sicer ocenjuje, da je položaj evropskih jedrskih elektrarn v glavnem zadovoljiv, a da ni prostora za lenarjenje, temveč je treba zagotoviti enako visoke varnostne standarde v vseh jedrskih elektrarnah v EU.

Kaj so pokazali stresni testi?

Kot so sporočili iz Evropske komisije, so testi izjemnih situacij poleg številnih priporočenih tehničnih izboljšav za posamezne elektrarne pokazali, da se mednarodni standardi in prakse ne uporabljajo povsod. Poudarili so, da se je treba učiti iz izkušenj ob katastrofi v japonski Fukušimi.

Zapisali so, da bo pozornost v prihodnje treba nameniti predvsem tveganjem potresov in poplav. ''Od 145 preverjenih reaktorjev se trenutni standardi za oceno tveganja ne uporabljajo v 54 (za tveganje potresov) oziroma v 62 reaktorjih (za tveganje poplav). Ocena tveganja bi morala temeljiti na 10.000-letnem časovnem okviru in ne na veliko krajših obdobjih, ki se včasih uporabljajo,'' so poudarili na komisiji in dodali, da bi morali biti seizmični instrumenti na kraju samem za merjenje in opozarjanje na možne potrese na voljo v vsaki jedrski elektrarni, te instrumente bi bilo treba namestiti ali izboljšati v 121 reaktorjih.

Nadaljevali so še, da bi morali biti vzpostavljeni sistemi zračenja s filtri za preprečevanje širjenja radioaktivnosti, ki bi omogočali varno tlačno razbremenitev zadrževalnega hrama reaktorja v primeru nesreče. 32 reaktorjev še ni opremljenih s temi sistemi.

81 reaktorjev v EU nima zagotovljene opreme za ukrepanje v primeru hudih nesreč, ki bi jo morali hraniti na mestih, ki so zaščitena tudi v primeru splošnega opustošenja in kjer je hitro dostopna. ''Rezervna zasilna komandna soba bi morala biti na voljo v primeru, da se zaradi nesreče nihče ne more nahajati v glavni komandni sobi. Te še niso na voljo v 24 reaktorjih,'' so še pojasnili na komisiji.

Kaj pa krška nuklearka?

Nuklearna elektrarna Krško se je na stresnih testih odrezala dobro, a kot ostale nuklearke je opozorjena na nekatera varnostna vprašanja.

Nek je na primer opozorjen, da še ni zagotovil vseh ukrepov za preprečitev eksplozij vodika ali drugih gorljivih plinov v primeru hudih nesreč, da nima povsem ustreznega prezračevalnega sistema s filtri za preprečevanje širjenja radioaktivnosti in da bi moral posodobiti varnost v primeru potresov.

Krška jedrska elektrarna
Krška jedrska elektrarna FOTO: Kanal A

Pohvaljen pa je za več dobrih praks, na primer za to, da že ima na voljo varnostne dizelske generatorje za soočanje z izpadom elektrike ali hudimi nesrečami.

Kot je povedal direktor republiške uprave za jedrsko varnost Stritar, je zelo vesel rezultatov testa, tako ugodno poročilo glede stresnih testov krške nuklearke pa je bilo presenečenje.

Sicer so v upravi in nuklearki poudarili, da se trudijo in delajo po najboljših močeh, da so pri tem med najboljšimi v Evropi, pa si niso predstavljali. To pa ne pomeni, da lahko sedaj rečejo, da je vse v redu in da prenehajo z delom, temveč morajo s pozornim in skrbnim delom nadaljevati, dodajajo.

V krški nuklearki so že nekaj mesecev po nesreči v Fukušimi obnovili določeno opremo, lotili so se določenih sprememb, izboljšav in usposabljanj, ki so pripeljala do izboljšanega stanja in večje varnosti slovenske nuklearke.

Sprejeli so tudi akcijski načrt investicij in izboljšav do leta 2016, ki predvideva vse izboljšave, ki so po mnenju strokovnjakov v elektrarni smiselne za blaženje posledic resnih nesreč. Izid dosedanjih testov je tako pokazal, da so šli po pravi poti, je še ocenil Stritar.

Da se ne bi ponovila Fukušima ...

EU se je za stresne teste odločila po jedrski nesreči v Fukušimi marca lani, da bi izboljšala jedrsko varnost in preprečila, da bi se podobna nesreča kdaj zgodila v Evropi.

Stresni testi evropskih jedrskih elektrarn so se začeli junija lani in so se praktično končali že maja letos, ko je komisija zahtevala še nekaj dodatnih preverjanj v nekaterih, predvsem glede varnosti v primeru strmoglavljenja letal.

Zato poročilo komisije ni bilo predstavljeno na junijskem vrhu EU, kot je bilo načrtovano, temveč je bilo objavljeno šele danes in predstavljeno na vrhu ta mesec. Zakonodajni predlogi komisije za izboljšanje jedrske varnosti pa se pričakujejo konec leta.

Varnostne izboljšave bodo po oceni komisije stale od 30 do 200 milijonov evrov na reaktor, za vseh 134 jedrskih reaktorjev v EU naj bi bilo tako v prihodnjih letih potrebnih od deset do 25 milijard evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jan Sekav?nik 1
05. 10. 2012 06.55
+2
Lavfa ku singerca! :)
DedekLakai
04. 10. 2012 17.15
+4
NEK je zelo dobro grajena in vzdrževana in sem prepričanja, da bi morali zgraditi še en blok ali dva ter ugasniti vse termo elektrarne v Sloveniji. Drugače pa nam kaj veliko ne pomaga če je NEK dobro vzdrževan ker če pokne ena NE v naprimer Franciji nasrkamo tudi mi...
Ksenofont
05. 10. 2012 11.49
+1
Drži. In to bi morali narediti že pred leti. Žal je pa do sedaj vsaka vlada v 20 letih zganjala samo svoje cirkuse in posledično vedno pospravla projekt NEK2 v predal. In tako pridejo vedno na oblast neki bedaki, ki raje gradijo TEŠ in podobna svinjarija ala; proračun z milijonskimi izgubami, banke u rdeče, javni sektor nabit kot balon, turizem na psu, gospodarstvo nula, patria nafuk, falkon ki ne leti, zidar ima čisto lopato, spolno občevanje s psi, adijo koprski zaliv, trg dela da te srat prime, trošarine vsakič gor, DDV vsakič gor,... itd. To je Republika Banana.
pe?navodo
04. 10. 2012 16.25
+0
Bravo naši z Rožmanom na čelu. Vidi se da obvladajo in se trudijo še izbolšat varnost, kar je super pozitivno. Drugače pa Bog pomagaj v kakšnem svetu živimo. V Franciji in še kje en kup JE dela izpod minimuma varnosti očitno. Drugače pa res NEK sploh ne bi smela stati v Krškem, ker gre tam čez prelomnica. Po Murphyju je pa znano kako nesreče potekajo. Čeprav je grajena na 8-9 stopnjo potresno.
bitnabit
04. 10. 2012 16.12
-1
Ni potrebno, da majo jedrske bombe, že dovol je navadna bomba, ker mamo tote jedrske bombe postavljene že vsepovsod.
bitnabit
04. 10. 2012 16.17
+1
pa to vete, da če bi zmanjkalo elektrike-energije za hlajenje, bi v parih mescih te elektrarne šle vluft-ne dobesedno.
Trapist
04. 10. 2012 16.46
+1
bitnabit - točno to! Največja nevarnost je v tem, da zaustavljanje potrebuje asistenco. V primeru, da se zgodi neka naravna katastrofa, ali pa da pride do zdesetkanja populacije, bi šle nuklearke v luft kot gobe po dežju.
metallover
04. 10. 2012 16.02
+2
Dejstvo je, da največ elektrike dobimo prav iz jedrskih elektrarn. Avstrija se lahko lepa dela, da je "zelena" to pa ne povedo, da uvažajo elektriko iz jedrskih elektrarn po nočni tarifi.
nosferatu
04. 10. 2012 16.18
+0
To že, samo a lahko v kaki njihovi nuklearki na njihovem ozemlju gre kaj narobe? Ne more, če je nimajo, a ne.
šimuni?legenda
04. 10. 2012 16.01
-2
najbulše bi blo da ni niti ene nuklearke na svetu
iChi
06. 10. 2012 08.27
-2
spuko
04. 10. 2012 09.59
-7
chernobyl je eksplodiral glih zaradi testov varnosti, ki so jih delali na nuklearki :D
albatros
04. 10. 2012 12.10
+9
Niso delali varnostnih testov, ampak so na nizki moči testirali, koliko megavatov še lahko iztisnejo iz reaktorja. Zato so namerno zaobšli varnostne mehanizme, tako da so jih preprosto izklopili. Kaj takšnega v NEK sploh ni mogoče storiti, pa še kontrola reaktivnosti sredice je čisto drugačna kot v jedrskih elektrarnah ruskega tipa.
nosferatu
04. 10. 2012 16.17
+4
Spumo ima prav - če se boste malo izobrazili o tem testu v Chernobylu, boste ugotovili, da je bil narejen ravno za tak primer - ko zmanjka glavnega in pomožnega napajanja, kot v primeru Fukushime. Ne nasprotovat in talat minusov samo zaradi tega, ker vam resnica ni všeč ;)
?okolino-mafijc
04. 10. 2012 19.49
+2
V Černobilu je med rutinskim preizkusom varnosti explodiral reaktor. Test je izgledal takole: Pričeli so s postopnim zmanjševanjem moči. 25 minut za tem jim je moč reaktorja pričela prehitro padati, zato je moral operater po hitrem postopku vrniti moč reaktorju, kar mu je tudi uspelo. Za tem je kontrolor črpalk prevzel svojo funkcijo in zagnal 2 pomožne vodne pumpe, ki pa so vodo v reaktor dovajale prehitro, zato se tolikšna količina vode ni mogla pretvarjati v paro. Operater je nato dvignil moč reaktorja, da je s tem dobil več pare za turbine. Reaktor se je začel zaradi tega segrevati na kritično temperaturo, za kar pa nobeden sploh ni vedel. Ker so mislili, da gre vse po načrtih, je kontrolna soba operaterju turbin javila, da so pripravljeni za test. Tehniki so pričeli s pravilnim zapiranjem turbin, ampak temperatura v reaktorju je še naprej (pre)hitro rastla, zaradi česar je tlak prišel do kritične točke. Ker je operater ugotovil, da alarmov ne more odpraviti, je posegel po gumbu za zaustavljanje reaktorja v sili a se le ta ni odzival, zato je temperatura še naprej rastla in za 100x presegla meje normalnih vrednosti. Minuto za tem je eksplodiral reaktor št. 4, eksplozija pa je bila tako močna, da je dvignila v zrak 2000 ton težko jekleno streho, pri čemer se je v zrak sprostilo 8 ton radioaktivnega goriva. Tako je bila nesreča opisana v nekem dokumentarcu, ki sem ga gledal, tko da ima spuko še kako prav!
albatros
05. 10. 2012 09.45
+1
xD, tole, kar si opisal, ni varnostni test, ampak testiranje možnega izkoristka pri nizkih močeh. Varnostni testi so nekaj čisto drugega.
?okolino-mafijc
12. 10. 2012 03.11
pol pa zgleda, da na discovery-ju ne vejo, kaj govorijo :D
grumman
04. 10. 2012 09.44
+6
A majo Hrvati jedrsko elektrarno?
albatros
04. 10. 2012 12.11
+3
?okolino-mafijc
12. 10. 2012 03.14
nuklearna elektrarna zaprešič..še nisi slišo?
big brother
04. 10. 2012 09.33
-2
Krška nuklearna sploh ne bi smela biti grajena tam ko je.
zlobniCO2
04. 10. 2012 09.35
+3
albatros
04. 10. 2012 12.12
+0
Elektriko itak dobimo iz vtičnice, a ne, 4592612?
Trapist
04. 10. 2012 15.59
+5
4592612 ima povsem prav. Leži na potresno zelo aktivnem območju. Vtipkaj na Google "potresna karta" in odpri katero od najdenih slik. Lokacija je bila najbrž izbrana zaradi primernega vira hlajenja (Sava), bližine Hrvaškemu glavnemu mestu in ugodnih prometnih povezav.
JezekTekaTEka49
04. 10. 2012 09.25
+1
Tolk testerajo k pr norcih ... na konc jih pa en navaden ventil zyebe ...
?okolino-mafijc
04. 10. 2012 20.00
+1
Ofca1A
04. 10. 2012 09.16
+10
Raje jedrska se ena v slo. Kot pa nepomenbni res
Vostro
04. 10. 2012 09.15
-18
Vi kr testirajte stresne teste modeli, v Černobilu so tut testirali kolk lahko zdrži posamezni reaktor pa je bil potem test narej uspešno!!! Mislm da se mal preveč igrate z to zadevo, hitr uide nadzoru sam pol je že prepozno!!!
spuko
04. 10. 2012 09.59
+1
albatros
04. 10. 2012 12.14
-1
Vostro, preberi moj komentar pod "spuko". Šlo je za popolno in zavestno narejeno človeško napako.
zlobniCO2
04. 10. 2012 08.36
+18
To mi deli bravo NEk
?okolino-mafijc
12. 10. 2012 03.18
ta tip mi deluje mal obseden s to nuklearko...ga je zgleda že nasvetl...
Jan Sekav?nik 1
04. 10. 2012 08.08
+30
Najbolje in ne samo zelo dobro!
DigitalM
04. 10. 2012 09.05
+21
Bojan-F
04. 10. 2012 09.33
+8
Ksenofont
04. 10. 2012 10.32
+6