
Z uredbo o povračilu stroškov prevoza želi vlada racionalizirati stroške povračila in zajeziti trend naraščanja teh stroškov, je povedal minister za javno upravo Gregor Virant. Tako se bodo vračali stroški najcenejšega javnega prevoza na delo tudi v primerih, ko se zaposleni vozi na delo iz kraja, ki ni njegovo bivališče, če je ta kraj delovnemu mestu bližje.
Kot je pojasnil Virant, se je vlada z uredbo odzvala na problem, ki ga je zaznala v zadnjem času in na katerega so opozarjali tudi mediji. Gre za veliko rast stroškov prevoza na delo v javni upravi, trend pa je prisoten že nekaj let, je pojasnil Virant. Drugi problem je "anomalija" pri obračunavanju stroškov. Posamezniki so po ministrovih besedah uveljavljali povračilo stroškov za prevoz iz kraja, kjer imajo prijavljeno formalno prebivališče, medtem ko so se dejansko vozili z neke druge lokacije. V praksi so se večinoma priznavali stroški, kot jih zaposleni prijavijo, brez preverjanja racionalnosti stroškov, je dejal Virant.
"V uredbi je sedaj jasno in nedvoumno zapisano, da se povrnejo stroški prevoza z lokacije, s katere uslužbenec dejansko prihaja na delo, in ne več iz kraja, kjer ima prijavljeno stalno ali začasno prebivališče," je dejal minister. Druga bistvena novost je, da se povrnejo stroški najcenejšega javnega prevoza, pri čemer se upošteva možnost mesečnih, pavšalnih in kombiniranih vozovnic.
Novost pa je tudi, da se imetnikom službenega stanovanja avtomatsko povrnejo stroški prevoza od tega stanovanja do službe. Po Virantovih besedah se je dogajalo tudi to, da je imel nekdo službeno stanovanje, prijavil pa je bolj oddaljeno bivališče.
Vsi funkcionarji in uslužbenci bodo sedaj podpisali nove izjave o podatkih, ki so bistveni za obračun povračila. S podpisom bodo seznanjeni tudi z možnostjo izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi, če se izkaže, da so podatki, ki odločilno vplivajo na višino povračila stroškov prevoza neresnični in da gre za zlorabe.

Prvi obračun po novem sistemu bo narejen za decembrsko plačo, tako da bo izplačilo izvedeno januarja prihodnje leto. Koliko bo država prihranila z novo uredbo, je "težko oceniti, cilj je prihranek na letni ravni od pet do deset odstotkov", kar pomeni okoli ene milijarde tolarjev letno, je povedal Virant. Pozitivni premik pa bi po njegovem bil, če bi zajezili trend iz preteklih let.
Kot dodaten ukrep za racionalizacijo stroškov pa je vlada ob uredbi sprejela tudi sklep, ki zavezuje organe državne uprave, da pri izvajanju kadrovskih postopkov in premeščanju javnih uslužbencev upoštevajo načelo racionalne rabe sredstev ter premeščajo javne uslužbence v kraje, ki so čim bližje njihovemu bivališču.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.