100-odstotno financiranje zasebnih šol je radikalna poteza, ki bo ogrozila javno šolstvo in poslabšala njegovo kakovost. Tako menijo mnogi šolski strokovnjaki, ravnatelji, predvsem pa sindikalisti, ki jim je osnutek zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki ga je pripravilo ministrstvo za šolstvo, trn v peti. Ministrstvu tudi očitajo, da jih niso povabili k sodelovaanju pri pripravi zakona in od vlade pričakujejo ustavitev postopka.
Sindikat vzgoje in izobraževanja je zahteval podaljšanje javne razprave o predlogu zakona, kar pa je ministrstvo zavrnilo, saj naj bi to zavleklo celoten postopek. Po besedah glavnega tajnika SVIZ-a Branimirja Štruklja je to storilo „ kljub dejstvu, da za velike spremembe na področju organizacije in financiranja izobraževanja ni pripravilo analiz in ocen učinkov sedaj veljavne zakonodaje“.
Zakon je nedomišljen, v spreminjanje pa se podajajo brez predhodnih analiz o učinkih, je opozoril. Nedorečenost sprememb v organizaciji javnega šolstva med starše, otroke in zaposlene vnaša občutek negotovosti, kar bo po mnenju glavnega tajnika sindikata poslabšalo kakovost delovanja javnih šol in vrtcev.
V SVIZ ne nasprotujejo razvoju zasebnega šolstva, vendar pa se njegov razvoj ne more zgoditi na račun poslabšanja stanja javnega šolstva. Zato so v sindikatu zaskrbljeni, da javno šolstvo ne bo v enakopravnem položaju z zasebnim in da bo zato težje zagotovljeno kakovostno izobraževanje, je pojasnil.
Spremembe zakona niso primerne za obravnavo v državnem zboru, zato SVIZ pričakuje, da bo vlada nastali položaj umirila. Štrukelj je prepričan, da je "še vedno mogoče stopiti na zavoro", saj je v šolstvu stvari bolje trikrat premisliti in enkrat storiti, kot pa deset let odpravljati napake napačnih odločitev.
V kolikor vlada tega ne bo pripravljena storiti, bo glavni odbor SVIZ preučil vse legitimne in legalne možnosti, ki lahko vplivajo na uveljavitev nekaterih nesprejemljivih sprememb.
Ministrstvo očitke zavrača
Na ministrstvu so nasprotno prepričani, da so usklajevanja potekala dovolj dolgo, da so lahko preučili vse predloge, od katerih so jih veliko, med njimi tudi nekatere predloge SVIZ, tudi upoštevali.
Opozarjajo, da nikoli ne bo popolnega soglasja o vseh sprejetih rešitvah, kar pa tudi ni končni cilj. Ministrstvo je odgovorno, da ponudi čim boljše rešitve za vse vpletene strani, poudarjajo. SVIZ ima po njihovih besedah sicer legitimno pravico zastopati svoje parcialne interese, ministrstvo pa mora zavzeti širši in objektivnejši pogled na posamezne rešitve.
Ministrstvo navaja, da stoji za predlogi sprememb, ki bodo po sprejemu na vladi poslane v zakonodajni postopek v državni zbor, kjer bo za strokovno javnost še vrsta priložnosti za dodatne predloge in možnosti konkretnega dopolnjevanja. o končnih rešitvah pa bo odločal državni zbor.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.