V študentskih domovih za Bežigradom so se pojavile garje. Informacije je za 24ur.com potrdila tudi direktorica Študentskih domov v Ljubljani Ksenija Preželj. Na vrata domov so tako že razobesili obvestila, ki študente opozarjajo na nalezljivo bolezen. Informacije o tem, da se po študentskih domovih širijo garje, je uprava doma prejela v petek dopoldne, obvestili pa so jih zdravniki, ki so oskrbeli okužene študente. Teh je, po besedah Preželjeve, manj kot deset in še ti naj ne bi bili vsi prebivalci študentskih domov.
V študentski ambulanti na Aškerčevi so za 24ur.com povedali, da je k njim prišlo vsaj pet študentov z garjami, prišli pa so tudi drugi, ki so bili zaskrbljeni, vendar se je izkazalo, da je šlo za druge bolezni. Kot je povedala zdravnica Mateja Škrjanec, vodja službe za splošno medicino v študentski ambulanti na Aškerčevi, je upravo doma o zajedavcih obvestila njena kolegica. ''Ni pa to naša naloga, načeloma je to naloga tistega, ki prijavlja bolezni. Garje so namreč nalezljiva bolezen in so tako podvržene enemu zakonu, po katerem se te nalezljive bolezni prijavlja." Bolezen se prijavi na zavod za zdravstveno varstvo, kjer epidemiolog stvar razišče in glede na epidemiološko situacijo odredi ukrepe in celotno stvar tudi vodi. Škrjančeva je še povedala, da se garje prenašajo s posteljnino, brisačami oziroma predmeti, ki jih je uporabljal bolnik, in z dotikom bolne kože z zdravo, ki pa mora biti v stiku vsaj pol ure, saj se srbec prenaša zelo počasi.
Kot so povedali nekateri stanovalci študentskega doma, med študenti vlada prava panika. Največ okuženih naj bi bilo v študenstkem domu D za Bežigradom, med študenti pa se že pojavljajo govorice, da so garje prinesli Erazmusovi študenti, torej tuji študenti, ki pri nas študirajo v okviru programa Erazmus. Neka študentka je povedala, da garje niso napadle le študente, temveč naj bi jih dobil tudi hišnik študentskega doma.
Zdravljenje garij
In kako poteka zdravljenje? Najprej se okopamo z milom v topli vodi, nato se z brisačo dobro osušimo in zdrgnemo. Pet dni zapored se z mazilom, ki ga predpiše zdravnik, namažemo po vsem telesu, razen po glavi, in počakamo, da se mazilo na koži posuši. Vmes se nič ne umivamo, vsak dan pa oblečemo čisto perilo, oblačila in zamenjamo posteljnino. Po končanem zdravljenju se ponovno okopamo in zamenjamo perilo, oblačila in posteljnino, ki jih moramo vedno prekuhati, dodaja Škrjančeva.
Ukrepov so se tako lotili tudi v domovih za Bežigradom. Takoj, ko so prejeli obvestilo, so začeli obveščati študente, zamenjali so posteljnino, očistili držala in kljuke, prav tako pa so vse študente opozorili na osebno higieno. Po mnenju Perželjeve preverjanje drugih študentskih domov ni potrebno. Je pa poudarila, da so, kot določa zakon, o bolezni obvestili tako stanovalce domov kot tudi Zavod za zdravstveno varstvo Ljubljana.
Študenti z načinom obveščanja in ukrepi uprave doma niso bili preveč zadovoljni, saj naj bi čistilke v sobe vstopale nenapovedano, iz sob so vzele vse rjuhe – tiste, ki so last študentskega doma, pa tudi osebne rjuhe študentov –, nanje pa napisale številko sobe. Sobe so ob odhodu pustile odklenjene, na opozorila, da lahko iz njih kaj izgine, pa se niso ozirale.
Zdravila dovolj
Iz Lekarne Ljubljana so za 24ur.com povedali, da so v zadnjem času opazili povečano povpraševanje po zdravilih proti garjam, vendar imajo zalog dovolj, tako da bojazni, da bi zaloge pošle, ni. Tudi če bi do tega prišlo, pa so zatrdili, da lahko zdravilo takoj naročijo in ga v istem dnevu tudi dobijo.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.