Slovenija

Študenti in delavci lenobe?

Ljubljana, 25. 07. 2006 14.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Delodajalci zagovarjajo nižanje pravic, ker je po njihovem mnenju s tem mogoče zagotoviti nova delovna mesta.

V Združenju delodajalcev Slovenije ugotavljajo, da izgubljamo delovna mesta, nova pa se ne ustvarjajo. Poudarjajo, da so nujne spremembe in znižanje pravic, kar naj bi privedlo do novih delovnih mest. "Zagovarjamo nižanje pravic z argumentom, da je moč pričakovati, da bo toliko delovnih mest, da tega ne bo treba izkoriščati, ampak da bodo brezposelni mnogo hitreje prišli do zaposlitve," je povedal sekretar združenja Samo Hribar Milič.

Delavci v Planiki
Delavci v Planiki FOTO: POP TV

Predsednik združenja delodajalcev Borut Meh je poudaril, da podpirajo vsako reformo, ki pripomore k povečanju konkurenčnosti. Po njegovem mnenju enotnega mnenja ali je predvidena reforma prava ali ne, ni.

"Vlada si je zadala nadaljevanje gradnje države blaginje, kar pa je možno graditi le z močnim gospodarstvom," je povedal predsednik združenja Borut Meh.

Za to, da smo premalo konkurenčni, niso kriva le delovna razmerja in premalo fleksibilni trg dela, z vsem je povezana tudi davčna politika, premalo učinkovita in predraga javna uprava, premalo vlagamo v znanje in razvoj, je povedal sekretar združenja. Najbolj šibke točke trga dela so po mnenju Mililča velik odstotek dela na črno, ki naj bi po nekaterih podatkih dosegalo od deset do 12 odstotkov bruto domačega proizvoda, študentsko delo, velika brezposelnost med starejšimi, je nanizal.

V Sloveniji po podatkih združenja za študentsko delo delodajalci zapravijo nekaj čez 80 milijard tolarjev. "Treba je priznati, da je za delodajalce, predvsem pri nekvalificiranih, najmanj zahtevnih delih, to najbolj učinkovito delo, ker je najcenejše," je priznal, a poudaril, da se negativno povrne, "ker je manj zaposlitev in večji pritisk z davki in prispevki na obstoječe zaposlitve".

"V Sloveniji delamo premalo," pravi Hribar Milič. Smo edina država, ki ima v okviru delovnega časa predpisan 30-minutni odmor. Drugje to praviloma urejajo s kolektivnimi pogodbami
"V Sloveniji delamo premalo," pravi Hribar Milič. Smo edina država, ki ima v okviru delovnega časa predpisan 30-minutni odmor. Drugje to praviloma urejajo s kolektivnimi pogodbami FOTO: POP TV

Po analizi združenja bi 80 milijard tolarjev, kolikor plačajo študentom, lahko predstavilo 33.000 delovnih mest z bruto plačo približno 150.000 tolarjev mesečno. "To so delovna mesta, v katerih pretežno delajo študentje," je dejal Hribar Milič. "S prispevki in davki, ki bi jih zbrali iz tega naslova, pa bi lahko zagotovili 50.000 štipendij v višini 500.000 tolarjev letno," je dodal. "Ne le, da je študentsko delo ena od oblik neformalnega, nelegalnega dela, je tudi velika izguba formalnih zaposlitev na eni strani in izguba iz davčno finančnega vidika," je zaključil Hribar Milič.

"Po vseh parametrih izgubljamo konkurenčnost, tuje investicije so osredotočene na prevzemanje uspešnih slovenskih družb, ne na ustvarjanje novih delovnih mest," je dejal Hribar Milič.

"Če dodamo še vse najrazličnejše stroške, kot so stroški prevoza na delo, stroški in čas malice, ugotovimo, da je povsem normalno, da se v takih razmerah delodajalci ne odločajo dovolj ambiciozno za novo zaposlovanje," je dejal Hribar Milič. "Če dodamo študentskemu delu še potencial v malem in srednje velikem gospodarstvu, smo prišli do argumentov, s katerimi lahko opravičujemo večjo fleksibilnost na trgu dela - manjše in krajše odpovedne roke, manjše odpravnine," je dodal.

  • LEŽALNIK
  • HLADILNE TORBE
  • POKRIVALO
  • VOZIČEK
  • REGALI
  • STROJI ZA OBDELAVO TAL
  • VRTNA HIŠKE
  • NOSILCI
  • ČISTILNIKI ZA BAZEN
  • SENČNIKI
  • ŠOTORI
  • ŽARI
  • MONTAZNI BAZEN
KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User111070
26. 07. 2006 17.28
Gospa lukic_dunja vi pojma nimate koliko se dela v sloveniji. Delamo kot budale nič nismo vredni. Plača je itak majhna. EN DELAVEC SI SVOJO PLAČO NEMORE KUPITI NITI GARSONJERO.Vem iz lastnih izkušen.Lahko vam natrosim kup resničnih primerov.
User237
26. 07. 2006 17.26
Prav zabavno je, kako nam nekateri, ki gredo kao v tujino solijo pamet. To da greš ven in padeš v urejen sistem in okolje prav v nobenem smislu neka umetnost. Če so že tako pametni, pa naj pridejo nazaj in uredijo probleme in napake v našem sistemu. Da se je potrebno za vsako stvar truditi nam je tako jasno. Da pa človek dela leta in leta, in čaka na plačo po par mesecev, pa je že težko prenesti, še težje biti motiviran. Od entuzijazma se lahko preživi nekaj časa, ne pa več let ali pa ima dunja kakšno posebno formulo preživetja. Stimuliranje funkcionira, če deluje sistem in je gospodarstvo to tudi sposobno zagotavljati. To pa je nekaj kar je nad običajnim delavcem in bližje žal politikom in delodajalcem. Saj tako dobro vemo, kaj se zgodi, če nekdo naredi gospodarsko škodo, korupcijo, uniči podjetje ipd. Pač postane direktor drugje, glavno da je prave barve. Pod sedanjo vlado pa je to še dosti bolj uporabljena praksa. Da se bo kaj premaknilo, bo potrebno narediti ustrezne spremembe v sistemu, ki bodo Slovenijo ob entuzijazmu in motivaciji delavcev, popeljalo proti razvitemu svetu. Žal težke milijarde za zastarele tanke in vso vojaško opremo, ki jih ta vlada meče v zrak, ne vlivajo niti optimizma niti kakršnekoli motivacije. Pa smo spet pri sistemu, ki ne deluje, in ki bi ga verjetno dunja ob svojih "bogatih" izkušnjah lahko rešila.
User109072
26. 07. 2006 16.50
Spoštovana Dunja! Če Vam v Sloveniji ni manjkalo volje, zakaj "dve leti živite v tujini"? Verjetno ste kakšna prevajalka iz litovščine v slovenščino v Bruslju!
User111067
26. 07. 2006 16.42
Se sreca, kajti le to je lahko motivacija, da clovek ne
User111067
26. 07. 2006 16.35
Se sreca, kajti le to je lahko motivacija, da clovek ne
User111067
26. 07. 2006 16.31
Nekaterim izjavam kar verjeti ne morem. Nenehno metanje krivde na druge, kritiziranje politikov, ministrov in sploh vodilnih. Le 2 leti zivim v tujini, pa mi je bilo kmalu jasno, da nikakrsne primerjave niso na mestu, tudi take koliko kje zasluzi snezilka ne. Kar v Slo manjka je prava volja. V mislih imam predvsem svojo generacijo 30 letnikov. Velikokrat slisim da bi bolje delali, ce bi bili stimulirani. Od kje pa pride stimulacija, zgolj od place? Dvomim. Ta ista generacija, ima kup frustracij in izjemno velik besedni zaklad kako slabo je zivljenje v Slo. Se premalo se zavedamo kako pravzaprav lagodno in poceni je, nekatere stvari kot so regresi in dodatki k placam, pa pac niso vec samoumevni. Se sreca, kajti le to je lahko motivacija, da clovek ne
User109524
26. 07. 2006 02.40
k4user: "jaka kje ti zvis?" :) No no, saj ne pravim, da inšpekcija nima nobenega učinka - če bi bilo tako, potem bi bil njen obstoj nesmiseln, pa ni. Tudi to ne trdim, da inšpekcija trenutno svoje delo opravlja učinkovito (glede na to, da gre za javni sektor, kjer pojma osebne odgovornosti takorekoč ne poznajo, tudi neke učinkovitosti ni za pričakovat). Samo pravim, da se je bolj pametno problema najprej lotiti pri njegovem vzroku. Kot sem napisal, bi imelo zmanjšanje stopnje obdavčitve dela poleg tega, da bi se zmanjšal obseg izogibanja davkom, tudi druge pozitivne učinke. In predvsem bi bilo vse skupaj mnogo bolj preprosto, kar pomeni ceneje. Namreč, zdaj porabijo podjetja in posamezniki veliko energije za izogibanje davkom; potem mora to inšpekcija odkriti, za kar se spet porabi energija in sredstva; potem stvar pristane na sodišču, ki so že tako in tako preobremenjena...... Skratka ogromno nekih nepotrebnih stroškov na obeh straneh samo zato, da se gremo "kdo bo koga". Če bi bila obdavčitev dela ustrezno nizka, bi večina davek enostavno plačala, ker bi bilo najbolj preprosto in najmanj tvegano, inšpekcija in sodišča pa bi imela pol manj dela. Pa še kapital bi v državo pritekal namesto bežal iz nje. Sploh pa ne razumem, zakaj zagovarjate povečanje represije namesto znižanja davkov. A imate radi davke in represijo?
User111026
26. 07. 2006 01.18
jaka kje ti zivis? Po tvojem mnenju potem ne bi bila kriva policija, ce ne bi raziskala nobenega primera, ne bi bili zdravniki, ce ne bi opravljali pregledov in ne nazadnje ne bi bili gaslici, ce ne bi gasili ognja. Gre namrec za to, da je logicno, da ljudje opravljajo kriminalna dejanja in zato imamo policijo, ki jih isce, da gredo primeri na sodisce, da jih sodniki razsojajo in da imamo pozare, da jih gasilci gasijo. In od sposobnosti teh organov je odvisno, ali to delajo dobro ali slabo. In ce mislis, da pomanjkanje nadzora ni krivo za stanje (nadzor je nesposoben in nezadosten), ampak je razlog drugje potem si se enkrat tole preberi in bos videl, da malo mesas jabolka in hruske. Seveda pa je odgovor na to vprasanje bolj trivialen. Od tistih 80 MLRD si lahko priblizno predstavljamo, koliko nekih napotnic je bilo izdanih in koliko dela opravljenega na ta racun. Ce malo na oko recemo, da je na eno napotnico v povprecju 50.000 SIT, pridemo do stevilke 1.600.000 napotnic oz. napotitev k delu. Ce racunamo povprecno, da je na eno osebo 10 napotnic imamo se vedno 160.000 oseb, ki je delalo preko studenta. Ce bi nek inspektor obdelal npr. 10 oseb na dan oz 52 * 5 * 10 = 2600 na leto in bi hoteli obdelati 10% oseb (16.000) bi rabili 6 zaposlenih. Ker bi delali za npr. 250.000 SIT bruto, bi bil njihov letni strosek 250.000 SIT * 6 * 12 = 18.000.000 SIT. In zdaj naj se vsak vprasa, ce bolj drzavi splaca dati glavo v pesek ali urediti nadzor studentskega dela? Toliko o nadzoru. Ce pa bi drzava vlozila malo denarja v to, pa bi dolgorocno se zlorabe zmanjsale, delali bi samo studenti, ki bi si s tem placevali studij, ker drugace ne bi mogli studirati in nekako je volk sit in koza cela. Kdor pa misli, da studentsko delo odzira delo pa naj to dokaze s stevikami ker populisticne izjave v tem smislu lahko daje vsak. Kot sem zgoraj pokazal lahko tudi za to stvar s stevikami pokazem, da je to cista demagogija. Mogoce naslednjic se o tem. Lp
User5530
25. 07. 2006 22.54
Inšpekcija svojega dela ne opravlja zadovoljivo. deyann je povedal prav. Inšpektorji se naj vsedejo v avto in hodijo po podjetjih, namesto, da v pisarni pijejo kavico. Jaz osebno sem prijavil podjetje, ki je zaposlilo 2 delavca na črno. Ampak nihče pa ni obiskal tega podjetja.
User109524
25. 07. 2006 22.10
deyann: Inšpekcija je toliko kriva za problem študentskega dela, kot so gasilci krivi za požar. Oni samo blažijo posledice, z vzroki problema pa nimajo nobene zveze. Če bi res radi omejili zlorabe študentskih servisov z namenom izogibanja davkov, naj najprej odpravijo vzrok, to pa so previsoki davki. Nobenemu podjetju ali posamezniku ni težko plačat nekih 20% svojega zaslužka državi. Ampak dat 50% se pa zdi vsakemu trapasto, in to povsem upravičeno. In logično je, da se potem podjetja in posamezniki poskušajo tako in drugače znajt, z raznimi "alternativnimi" načini zaposlovanja, izkrivljanjem računovodskih izkazov, selitvijo podjetij na tuje itd. itd. Višji ko so davki, več energije vlagajo ljudje in podjetja v to, da se jim izognejo. Končni rezultat pa je ta, da so ljudje nezadovoljni, kršitev je ogromno, država pa navsezadnje dobi manj, kot bi dobila, če bi bila stopnja obdavčitve razumno nizka. (Ta zveza med stopnjo obdavčitve in količino prihodkov od davkov je v akademskem svetu znana pod imenom Lafferjeva krivulja, gre pa sicer za stvar, ki je sama po sebi jasna vsakemu z malo zdrave pameti.) Ne samo, da se zaradi take davčne politike več goljufa in da naši ljudje in kapital bežijo na tuje - iz istega razloga k nam ne pridejo tuja podjetja, ki bi "pribežala" k nam, če bi bili pri nas nižji davki kot pri njih. Država pa tega problema ne zna rešiti drugače kot z glavo skozi zid - "ker rabimo več denarja, bomo pač zvišali davke (ali uvedli nove)". Ja, sigurno! Najbolje, da povišajo davčno stopnjo na 100%, tako bodo največ dobili....
User5233
25. 07. 2006 21.14
Kar se tiče študentskega dela, je tukaj kriva samo inšpekcija. Ogromno napotnic je bilo izdanih preko katerih so delali drugi ljudje, ne pa študenti. Poznam primere sošolcev, ki so živeli samo od provizije in niso delali niti ure! Inšpektorji naj se vsedejo v avtomobile in grejo po podjetjih, ne pa da sedijo v pisarnah in pijejo kavo! Marsikaj zanimivega bi našli, tudi takšne ki so prijavljeni na zavodu za zaposlovanje in delajo preko študentskega servisa. Zbudite se že končno in ustavite to svinjarijo.
User109273
25. 07. 2006 20.36
Saj verjamem, da šola vpliva na plačo. Vendar vsi niso imeli možnosti dobrega šolanja, zaradi takih in drugačnih razlogov. In zakaj bi zdaj mogli biti vsi ti sužnji nekim kao več vrednim ljudem, ki so dostikrat zaradi spleta okoliščin pristali visoko. Ker je pač nekdo bolj sposoben, sem tudi predlagal trikratno razliko v plači. S tem bi tudi porihtali delavcem primerno plačilo. Recimo delavec 200k, šef 600k in pa seveda možnost menjave delavca, če ni ok. Sedaj pa imajo eni 80.000 in delajo ogromno, drugi pa ali res nekaj delajo ali pa mlatijo prazno slamo pa imajo 1500.000 in več. Pač delavci malo stisnejo in not spravijo za enega, ki firmi ne nosi kaj prida... Če želi biti nekdo plačan več kot mu pripada, more biti nekdo manj plačan kot mu pripada. In ravno to se dogaja. Saj razumem, vendar ne pa ekstremizem kot je 20x razlika. Vendar še ni dovolj in bi radi odvzeli še vse pravice, vlada pa zgleda da celo namerava pomagati. Kapitalizem pač.
matekolovrate
25. 07. 2006 20.20
Hribar Milič naj javno pove, kakšno zgubo na letni ravni pridela sam! Ko človek "meditira", 8 ur dnevno, v klimatizirani pisarni, je normalno, da mu prihajajo na misel, take "inovacij (povzeto iz komentarja Marka Webra bravo bravo Marko)
User102377
25. 07. 2006 20.14
po tvojem potem delavci na najnižjih položajih niso vredni poštenega plačila
User107612
25. 07. 2006 19.33
damek1a ne bodi radikalen s svojimi neumnostmi. Kaj kar si napisal je res. Vendar pa kakšna 3x najvišja plača od najnižje, od kje ti to. Saj ne govorim, so tudi ampak dejansko pejt vprašat enga ki gara kot živina kok se je kej u življenju učil kadarkoli pa potem vprašaj enega ki je višje v podjetju. Razlike nastanejo zaradi sposobnosti. Hvalabogu v SLO še ni krutega kapitalizma ampak dejasko vsak, ki je malo bolj sposoben si zagotovi zadovoljivo službo. Je pa res tudi, da kdaj kaki tepci pridejo na visoke položaje zaradi takšnih ali drugačnih "naključij".
User109273
25. 07. 2006 19.24
Saj zaradi mene ni potrebno plačati ne malce, ne prevoza. Vendar naj potem plače uredijo, tako da boš vedel zakaj delaš. Saj slovenci smo znani kot delavni narod, vendar bi radi nekateri butasti delodajalci imeli, da bi folk za 80k neto delal kot živina, brez vseh pravic. Nasplošno je problem sedaj, ko delodajalci pritiskajo na državo, češ da s takimi ugodnostmi delavcev ne moremo biti konkurenčni. Če gre firmam res tako slabo, kot sedaj stokajo delodajalci, zakaj potem ima vsak, ki je pri koritu kake večje firme, nadpovprečen standard, avto čez 15mio, hišo nadpovprečno, sanjske počitnice, jahte,.... Seveda bi delodajalci radi iztržili čimveč, ker bi si tako spet povečali dobiček. V večini večjih podjetij je danes tako, da tisti najnižji delavci garajo po cele dneve in naredijo na tisoče kosov izdelkov, garajo tudi komercialisti, ki morajo to prodati, medtem ko vodstvo sestankuje in pametuje za razne nepomembne malenkosti. Seveda, lahko je pametovati, medtem ko drugi delajo za tebe. Potem grejo še zaposlovat za določen čas v nedogled in vršit pritisk na delavce. Na koncu bogi delavec gara cele dneve in domov prinese 100 tisočakov s katerimi praktično ne gre preživeti, medtem ko si vodstvo deli milijone. Naj prvo pri sebi režejo. Jaz bi takoj dal zakon, da bi lahko bila največja plača v podjetju le do 3x večja kot najnižja. Tako bi imeli vsi lepe plače, ne pa sedaj ko so razlike po 10x in več. Glede študentskega dela: to je pač ugodna varianta za delodajalce. Možnost iskoriščanja podolgem in počez, nobenih pravic,... Če to ukinejo, lahko pol manjših firm zaprejo, ostala polovica bo pa zaposlila zgolj drobiž novih ljdu, nikakor pa ne kakšne večje številke. Razen, če bi ponudili v zameno kakšne druge ugodnosti.
User109287
25. 07. 2006 19.15
Vegos, nikoli nisem trdil, da je evro bajukovo delo, ker sploh ni. Bajuk se je pač znašel ob tem času na tem mestu, o evru in financah pa se mu ne sanja.
dchello@yahoo.com
25. 07. 2006 19.06
Ko bo država kaj manj požrešna, bo tudi končurenčnost verjetno večja in s tem bo verjetno tudi kaj več delovnih mest. Tisti zgoraj so predvsem najbolj koristni pri zapravljanju tujega denarja in to s tem, da se zgolj samo in le bockajo med seboj, ne opravljajo pa svoje poglavitne in glavne funkcije, ki je zastopanje interesov ljudstva, ne pa njihovih lastnih interesov! Pa še glede evropskih cen ... Ko bodo plače evropske, bodo lahko tudi cene, prej pa ne bo šlo.
trava@pinkponk.com
25. 07. 2006 18.44
Spoštovani g.Hribar Milič to kar ste sedaj povedali so same čiste traparije.Vsa resnica je samo ta da vi od lenuhov delavcev in študentov dobivate visoke plače in to za NE DELO.To kar vi počnete v sejnih sobah bi to počeli lahko tudi vsaki.Vse kar ste do sedaj storili je samo škoda in zapravljenje našega denarja.Pa še nekaj vam povem delavcu za 8 ur ali več dela pripada malica,ki jo je dolžan delodajalec dat.Nekaj pa vam naj bo jasno če delavec dela mu je delodajalec dolžan delo plačati.Nihče pa ne bo delal za tako plačo da se niti živeža ne da kupiti plačati otokom šolanje kaj šele plačati davke pogoltni državi.Ljudje bi veliko raje delali če bi bile plače solidne za tak tringl kot delamo sedaj ni vredno besed.Pa vi pustite to delo in pojdite za 1 leto nekam v tovarno obutve delat za bore 130.000 sit na mesec,brez plačila malice,vožnje na delo in zelo slabe razmere.Kaj kmalu bi videli da to ni to,kar sedaj vi ponujate nam.
User109072
25. 07. 2006 18.40
Samo Hribar Milič, ima delavce in študente za lenobe! Enkrat, naj javno pove, kakšno zgubo na letni ravni pridela sam! Ko človek "meditira", 8 ur dnevno, v klimatizirani pisarni, je normalno, da mu prihajajo na misel, take "inovacije" ! "Genij" se zgleduje po evropskih merilih! Pozablja da, čistilka v Nemčiji, zasluži toliko, kot dva strojna inženirja v solidni slovenski firmi! Pri nas, je plača čistilke, osnova za izračun tarifnih razredov! "Evropa zdaj!"