Na odhod predsednika koprskega okrožnega sodišča Bogomirja Horvata v odvetniško družbo Matoz se je danes v Bruslju po zasedanju pravosodnih ministrov EU odzval tudi minister za pravosodje Lovro Šturm. "To ni nič niti nenavadnega - to se je že zgodilo - niti nič nezakonitega. Temu dejanju ni mogoče očitati nobene pravne nepravilnosti," je svoje stališče pojasnil Šturm in tako pritrdil mnenju predsednika vrhovnega sodišča Franca Testena.
Odvetnik Franci Matoz, ki sicer zastopa koprskega župana Borisa Popoviča, je potrdil, da bo Horvat postal odvetnik odvetniške družbe Matoz. Matoz je Popoviča zastopal v nedavno končanem sodnem procesu na koprskem sodišču, ko so Popoviča oprostili obtožb utaje davkov.
Na vprašanje, ali je "primer Popovič" za pravosodno ministrstvo končan, je Šturm odgovoril: "Ministrstvo za pravosodje je v tem primeru storilo to, za kar je pristojno. Dali smo ovadbo pristojnim organom in podali tudi predloge za pravosodni nadzor predsednici višjega sodišča, ki je za to pristojno in o tem tudi obvestili predsednika vrhovnega sodišča."
Testen: Suma v koruptno situacijo ni
Testen se je s sodniki pogovarjal zato, ker so ti pred dobrim mesecem dni napisali pismo, v katerem navajajo, da razmere na koprskem sodišču niso najboljše. V pogovoru s sodniki je ugotovil, da ni tako hudo in da sodniki niso tako vznemirjeni, kot je sprva kazalo. "Kolektiv je homogen, malo jih sicer vznemirja odhod predsednika sodišča Bogomirja Horvata, vendar nihče od sodnikov ne sumi v kakršnokoli koruptno situacijo," je pojasnil Testen.
Nenavadne okoliščine
Okoliščine so sicer po njegovih besedah nekoliko nenavadne in lahko vzbujajo dvom v nepristranskost sodišča, vendar naj bi mu vsi prisotni sodniki zagotovili, da ni bilo nobenih pritiskov na to, kdo naj v primeru Popovič sodi. Sodniki zato ne ocenjujejo, da bi Horvatov odhod k odvetniški družbi Popovičevih zagovornikov kakor koli lahko metal senco na odločitve, ki jih je sodišče sprejelo v zadevi Popovič in drugih zadevah, je še dejal. So pa Testena sodniki opozorili na določena nenavadna dodeljevanja spisov, ki naj ne bi bila čisto v skladu s predpisi, vendar ne v zadevi Popovič, kar bodo po Testenovih besedah raziskali.
Pojasnil je, da zakon omogoča službeni nadzor. "Sicer ne nad vsebino sodbe, saj nihče ne more nadzirati kako je sodnik sodil, razen v postopku pritožbe, kar se bo tu gotovo zgodilo," je dejal in dodal, da bo stekel nadzor izvajanja sodne uprave, kjer gre za vprašanje, kako se spisi dodeljujejo. Pri tem po njegovih besedah obstajajo dokaj stroga pravila, da ne bi kdorkoli sam izbiral sodnika. "Sodnik mora biti izbran naključno, pravila pa so k sreči določena tako, da je pot spisa sledljiva," je še pojasnil Testen.
Možno je za nazaj ugotoviti, kdo bi moral soditi in kdo je dejansko sodil, je pojasnil. "Če so bile tukaj storjene kakršne koli napake, jih bomo lahko ugotovili," je dejal in dodal, da še ne ve, kdo bo ta nadzor opravljal. Precej naj bi bilo odvisno tudi od tega, kaj bo o pismu koprskih sodnikov dejal sodni svet.
Kazenski spis
Na novinarsko vprašanje, če gre za dodelitev spisa v primeru nekdanjega policista Vladana Obrenovića, je Testen odgovoril, da o tem ne želi govoriti, da pa gre za kazenski spis. Obtožnica Obrenoviču očita, da je doma več let hranil več kosov nevarnega orožja in razstreliva, kar je po mnenju tožilstva kaznivo dejanje, saj hramba orožja od aprila leta 1999 ni dovoljena.
Testen naj bi se že pogovarjal s Horvatom, ki naj bi dokaj prepričljivo ovrgel kakršen koli sum. Kljub temu pa je Testen Horvata opozoril, da bi moral biti predsednik sodišča bolj pazljiv, s kom se druži. "Ne, da bi bil koprski župan kakor koli 'okužen', vendar, če je v sodnem postopku, je zaradi videza prav biti nekoliko bolj zadržan," je pojasnil. Po njegovem mnenju pa so v primeru utemeljenega suma korupcije, na potezi tožilci, sam drugih ukrepov nima na voljo.
Pojasnitev odločitve
Testen je želel s Horvatom govoriti že v četrtek, vendar mu ni uspelo, ker je ta na bolniški. Pri čemer je Testen poudaril, da je zares bolan. Horvat je v četrtek popoldan Testenu po elektronski pošti sicer že pojasnil svojo odločitev, da gre nazaj med odvetnike. O tem naj bi razmišljal že dlje časa, saj naj zaradi zdravstvenega stanje ne bi zdržal pritiskov na sodišču. Izbral pa naj bi najboljšo ponudbo, ki je bila prav iz odvetniške družbe Matoz, je še pojasnil Testen.
Storilnost sodnikov
Po besedah predsednika vrhovnega sodišča so danes obravnavali tudi storilnost koprskega sodišča, pri čemer sodniki niso najboljši. Glede tega je tudi nekoliko pritisnil na sodnike, ti pa naj bi bili nekoliko potrti, saj pravijo, da ne zmorejo več, je pojasnil.
Sodniki naj bi se v pismu pritožili tudi, da so relativno slabo obveščeni, češ da jih Horvat ni obveščal o nekaterih kadrovskih ukrepih. Glede kadrovskih sprememb naj bi šlo predvsem za začasno dodelitev sodnice Tatjane Škrinjar (sodila je v primeru Popovič), na okrajno sodišče. Menda sodniki niso bili seznanjeni z razlogi za to dodelitev, so pa želeli vedeti za kaj gre, je še dejal Testen. Ob tem je pojasnil, da je začasno dodelitev Škrinjarjeve, po prejšnjem dogovoru s predsednico koprskega višjega sodišča Jožo Velkavrh (kar naj bi se dogovorila poleti), odredil on sam, saj se je izkazalo, da sodnica dela sicer dobro, vendar količinsko ne zmore doseči normativov.
Dodelitev spisa Škrinjarjevi v primeru Popovič, naj bi po Testenovih besedah že preverili, pokazalo se je, da ni bilo tu nikakršnih nepravilnosti in je bila Škrinjarjeva dejansko po sodnem redu na vrsti za ta primer, je dejal. Testen rezultatu službenega nadzora popolnoma zaupa, glede na to, da bodo uvedli nadzor zaradi dodeljevanja drugih spisov, bodo pregledali tudi ta spis še enkrat. Na vprašanje, ali se bo s primerom Popovič še ukvarjal, je Testen dejal, da se bo s tem, ali je bil primer pravilno razrešen, ukvarjalo višje sodišče po pritožbi, ki je za to edino pristojno.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.