
Minister za pravosodje Lovro Šturm se je odzval na današnji poziv predsednika republike Janeza Drnovška, naj javno pojasni razloge, zaradi katerih je predlagal pomilostitev Ivana Tomanoviča, ki se je ukvarjal s preprodajo mamil.
Minister pojasnjuje, da je na podlagi pozitivnih mnenj Senata Okrožnega sodišča v Novi Gorici in okrožne državne tožilke predsedniku republike predlagal, da se obsojencu Tomanoviču s pomilostitvijo izrečena kazen spremeni v pogojno obsodbo s tem, da se mu določi kazen dveh let zapora, ki pa se ne bo izrekla, če obsojenec v petih letih ne bo storil novega kaznivega dejanja.
Kot je zapisano v sporočilu za javnost ministrstva za pravosodje, je nenapisano pravilo, da predlog ministra za pravosodje sledi mnenju pristojnega sodišča in tožilstva. Končna odločitev o pomilostitvi, ki ni vezana na predhodna mnenja in predlog ministra za pravosodje, pa je odločitev predsednika republike, ki npr. v primeru pomilostitve Danila Kovačiča ni upošteval predhodnih negativnih mnenj sodišča in tožilstva kot tudi negativnega predloga ministra za pravosodje.
Ponovno kaznovanje bi bilo neuspešno
Pri odmeri kazni je sodišče upoštevalo, da je bil obsojenec že trikrat kaznovan zaradi istovrstnih kaznivih dejanj, kazni je prestal, a se znova vrnil na "stara pota". Ta praksa kaže, da bi ga tudi ponovno kaznovanje, čeprav z daljšo prostostno kaznijo, odvrnilo od takih kaznivih dejanj le za čas, ko bi bil za zidovi. Izvedenec je potrdil možnost ponavljanja kaznivih dejanj, vendar je podal tudi izglede za zdravljenje.

Višje sodišče v Kopru je s sodbo 21. septembra 2005 razsodilo, da se pritožbi okrožne državne tožilke ugodi in izpodbijana sodba v odločbi o kazenskih sankciji spremeni tako, da se Tomanoviču za kaznivo dejanje neupravičene proizvodnje in prometa z mamili izreče kazen dveh let zapora.
Obsojenec kazni zapora še ni začel prestajati.
Obsojenec je zatem 29. novembra 2005 preko svojega zagovornika vložil prošnjo za pomilostitev. Pomilostitveni spis je 20. decembra 2005 prispel na ministrstvo. V prošnji prosi za spremembo kazni zapora v pogojno kazen. V prošnji je navajal, da je bil heroinski odvisnik in da je pred mnogimi leti zašel v svet droge. Odkrito je priznaval, da je zaradi osebnih potreb po heroinu tudi sam preprodajal drogo drugim odvisnikom, čeprav nikoli tistim, ki z njo niso bili zasvojeni, ali otrokom.
Obvezno zdravljenje
Vse doslej se za zdravljenje ni odločil, ker je bil prepričan, da se bo droge lahko rešil sam, čeprav je vedno znova zašel na stara pota. Okrožno sodišče mu je z izrekom pogojne obsodbe in varnostnega ukrepa obveznega zdravljenja dalo možnost, da spremeni svoj način življenja. Tokrat je zagrabil rešilno bilko in se odpravil na zdravljenje odvisnosti. Da je obsojeni pri zdravljenju uspešen, je vidno tudi na drugih področjih.
Okrožna državna tožilka je 7. decembra 2005 podprla vloženo prošnjo. V izraženem mnenju je navedla, da predloženo dokazno gradivo potrjuje, da je obsojeni v sedemnajstih mesecih od dneva razglasitve sodbe veliko storil na tem, da bi se ozdravil odvisnosti, da bi spremenil svoj dosedanji način življenja in se ponovno vključil v normalno življenje. Na zastavljeni poti ima vso potrebno podporo svojih najbližjih, kar predstavlja dovolj realno podlago za pričakovanje, da bo v svoji nameri uspel. S tem pa bo tudi izrečena pogojna obsodba z določeno kaznijo dveh let zapora in preizkusno dobo petih let izpolnila svoj namen.

Senat Okrožnega sodišča v Novi Gorici je zatem na seji 14. decembra 2005 sprejel mnenje, naj se prošnji za pomilostitev obsojenca ugodi. Kot upravičen razlog za pomilostitev se upoštevajo okoliščine na strani obsojenca, ki jih sodišče v okviru pravičnega sojenja ni moglo primerno upoštevati, ali so se pojavila pri izreku sodbe. Senat ob sprejetju svoje odločitve ocenjuje, da višje sodišče v času sojenja ni bilo seznanjeno z okoliščinami, iz katerih je razviden velikanski preobrat v obsojenčevem življenju.
Drnovškov poziv Šturmu
Predsednik Drnovšek je pravosodnega ministra v sporočilu za javnost pozval k obrazložitvi odločitve o pomilostitvi Ivana Tomanoviča, potem ko je sam pojasnil svojo odločitev za pomilostitev Danila Kovačiča.
Predlog za pomilostitev Tomanoviča, ki se je ukvarjal s preprodajo mamil, je podal pravosodni minister po predhodnem pozitivnem mnenju tožilstva in sodnega senata.
"To je bilo nekoliko presenetljivo, ker do zdaj nismo pomiloščali preprodajalcev mamil. Vendar, ker je predlog podprla cela pravosodna oblast z ministrom na čelu, sem ga podpisal, ker do zdaj še nikoli nisem nasprotoval pomilostitvi, ki bi jo usklajeno podprli vsi pravosodni organi," je zapisal Drnovšek. Obenem predsednik navaja dejstvo, da je predlog za pomilostitev Danila Kovačiča obravnaval in objavil minuli teden, vsi ostali predlogi pa so bili obravnavani in objavljeni skupaj že pred kakšnim mesecem. Med njimi je bil tudi predlog za pomilostitev Ivana Tomanoviča, ki se je ukvarjal s preprodajo mamil.
V zadnjih dneh pa so mediji namenili kar nekaj pozornosti pomilostitvi Danila Kovačiča, pojavila pa se je tudi trditev, da je Drnovšek hkrati pomilostil tudi preprodajalca mamil. In vse skupaj se je postavljalo v kontekst dvoma v predsednikovo objektivnost, ker naj bi pravosodni minister, tožilci in sodniki nasprotovali tem pomilostitvam. Zato Drnovšek zaproša ministra za pravosodje, da javno obrazloži, zakaj je predlagal pomilostitev Ivana Tomanoviča, tako kot je to sam obrazložil za Kovačiča.