Slovenija

Sudan za rešitev krize

Ljubljana, 08. 02. 2006 11.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sudanski predsednik je v pismu Drnovšku zapisal, da se strinja, da je nastopil čas za rešitev razmer v Darfurju.

Begunka v Sudanu
Begunka v Sudanu FOTO: Reuters
Drnovšek je v pismu, ki ga je v začetku februarja poslal sudanskemu predsedniku, med drugim predstavil politično in varnostno rešitev razmer v Darfurju. Sudanskega predsednika je tudi povabil v Slovenijo, kjer bi finalizirali pogovore, enako pa je predlagal tamkajšnjim upornikom.

Sudanski predsednik Omer al Bašir je odgovoril na mirovno pobudo slovenskega predsednika Janeza Drnovška v zvezi z razmerami v sudanski pokrajini Darfur, ki mu jo je poslal v začetku meseca. Kot je zapisal sudanski predsednik, visoko ceni Drnovškovo pobudo ter se zahvaljuje za skrb in interes, ki ga je izrazil za razmere v Darfurju. Njegovo pobudo ocenjuje kot prijateljsko gesto, ki izhaja iz pristne in iskrene želje pomagati in najti dokončno mirno rešitev konflikta v tem delu Sudana.

Kot so še objavili na Drnovškovi spletni strani, se sudanski predsednik al Bašir strinja, da je nastopil čas za rešitev konflikta v Darfurju. Drnovškova pobuda pa bi lahko prinesla trajen mir in stabilnost v Darfur. Predsednik Sudana je še izrazil pripravljenost na sodelovanje s slovenskim predsednikom pri pripravi takšne rešitve.

Odgovoril tudi Chirac

Tudi francoski predsednik Jacques Chirac je odgovoril na Drnovškovo pismo. Chirac se je zahvalil, ker je Drnovšek s Francijo pripravljen deliti zaskrbljenost zaradi zelo dramatičnih razmer, v odgovoru pa je med drugim izrazil pripravljenost in željo Francije za vzpostavitev trajnega miru na celotnem ozemlju Sudana.

Francija je pripravljena pomagati, zagotavlja predsednik Chirac
Francija je pripravljena pomagati, zagotavlja predsednik Chirac FOTO: Reuters
Bodite prepričani o pripravljenosti Francije in njeni želji po vzpostavitvi trajnega miru na celotnem ozemlju Sudana. Francoski predsednik Jacques Chirac

Kot je zapisal Chirac, v Darfurju prihaja do nesprejemljivih kršitev človekovih pravic, humanitarne razmere pa so celo ob pomoči mednarodne skupnosti še vedno zelo negotove in kljub napotitvi približno skoraj 7000 vojakov Afriške unije (AU) na terenu nenehno prihaja do kršitve prekinitve ognja. Spomnil je, da je Drnovšku ob njegovem nedavnem obisku v Parizu francoski zunanji minister Phillippe Douste-Blazy predstavil diplomatsko dejavnost Francije, ki je že od začetka krize dvostransko in s pomočjo evropskih skladov prispevala pomembno človekoljubno pomoč.

Po Chiracovih besedah se je Francija v Varnostnem svetu ZN zavzemala za sprejetje resolucij 1591 in 1593, ki predvidevata tudi embargo na orožje v Darfurju. Primer pa so predložili Mednarodnemu kazenskemu sodišču, da bi ob uvedbi vrste sankcij proti odgovornim za krizo v Darfurju, raziskalo kazniva dejanja v tej sudanski pokrajini. Po mnenju Francije bi bilo treba pritiske na vpletene v spor še okrepiti, je zapisal Chirac.

Kot je nadaljeval, je Pariz za umiritev razmer na terenu napotil francoske oborožene sile v Čad na mejo s Sudanom, da bi zavaroval območje in zlasti begunska taborišča. V okviru Evropske unije Pariz podpira misijo AU. Ob tem pa meni, da je potrebno še naprej podpirati AU in skupaj z njo preveriti, kako to srednjeročno prenesti pod zaščito modrih čelad sil AU. Na političnem področju Francija vodi mirovna pogajanja v Abuji pod pokroviteljstvom AU, s katerimi si prizadeva doseči politično soglasje, ki bi v osnovi uredilo krizo v Darfurju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10