Alergije so nadležna stvar, ki nas spremljajo predvsem v spomladanskem in poletnem času, ko vse cveti in brsti. Še posebej nadležne pa so tiste alergije, ki nas spremljajo čez vse leto, med takimi so tudi alergije na določeno vrsto hrane. Med alergene sodi tudi suho sadje, saj vsebuje konzervanse iz žveplovega dioksida oziroma sulfitov, ki so pogosti povzročitelji alergij. Zato moramo biti, posebno v zimskem času, ko je suho sadje večkrat na našem jedilniku, še posebej pozorni in natančno prebrati deklaracije, na katerih so označene sestavine, ki jih izdelek vsebuje.
Žveplov dioksid in druge žveplene skupine so dovoljeni konzervansi oziroma antioksidanti (E220 do E228) predvsem v sadju, v suhem sadju, različnih sadnih pripravkih pa tudi v vinu in konzervirani zelenjavi. Kadar pa koncentracija teh aditivov presega 10 mg žveplovega dioksida na kilogram živila, morajo proizvajalci na deklaraciji navesti preseženo vsebnost, kot opozorilo tistim, ki so na te preparate alergični.
Suhe marelice in mešano suho sadje umaknili s polic
Zdravstveni inšpektorat RS je v okviru uradnega nadzora odvzel vzorec suhih marelic in suhega sadja, rezultati analize pa so pokazali, da je bil v obeh vzorcih prisoten žveplov dioksid v koncentraciji nad 10 mg/kg. Omenjena izdelka so zato minuli teden odpoklicali s prodajnih polic, saj je obstajala velika verjetnost, da bi zaužito sadje pri ljudeh, ki so alergični na žveplov dioksid lahko vodilo do škodljivih učinkov. Na zdravstvenem inšpektoratu pa zagotavljajo, da sta, za ljudi, ki nimajo alergije na žveplov dioksid, obe živili varni.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.