Slovenija

Nevarno suho sadje

Ljubljana, 26. 11. 2008 10.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V suhem sadju, ki ga v zimskem času pojemo več kot navadno, najdemo žveplov dioksid, ki lahko ogrozi zdravje ljudi, ki so nanj alergični. Previdnost zato ne bo odveč.

Alergije so nadležna stvar, ki nas spremljajo predvsem v spomladanskem in poletnem času, ko vse cveti in brsti. Še posebej nadležne pa so tiste alergije, ki nas spremljajo čez vse leto, med takimi so tudi alergije na določeno vrsto hrane. Med alergene sodi tudi suho sadje, saj vsebuje konzervanse iz žveplovega dioksida oziroma sulfitov, ki so pogosti povzročitelji alergij. Zato moramo biti, posebno v zimskem času, ko je suho sadje večkrat na našem jedilniku, še posebej pozorni in natančno prebrati deklaracije, na katerih so označene sestavine, ki jih izdelek vsebuje.

Žveplov dioksid in sulfiti v koncentraciji več kot 10 mg/kg ali 10 ml/l, izraženi kot SO2 so sestavine, ki lahko povzročajo alergijo in morajo biti zato navedeni na označbi z jasnim sklicevanjem na ime sestavine, iz katere izhajajo.

Žveplov dioksid in druge žveplene skupine so dovoljeni konzervansi oziroma antioksidanti (E220 do E228) predvsem v sadju, v suhem sadju, različnih sadnih pripravkih pa tudi v vinu in konzervirani zelenjavi. Kadar pa koncentracija teh aditivov presega 10 mg žveplovega dioksida na kilogram živila, morajo proizvajalci na deklaraciji navesti preseženo vsebnost, kot opozorilo tistim, ki so na te preparate alergični.

Suhe marelice in mešano suho sadje umaknili s polic

Suho sadje vsebuje tudi alergene, zato previdnost ne bo odveč.
Suho sadje vsebuje tudi alergene, zato previdnost ne bo odveč. FOTO: Reuters

Zdravstveni inšpektorat RS je v okviru uradnega nadzora odvzel vzorec suhih marelic in suhega sadja, rezultati analize pa so pokazali, da je bil v obeh vzorcih prisoten žveplov dioksid v koncentraciji nad 10 mg/kg. Omenjena izdelka so zato minuli teden odpoklicali s prodajnih polic, saj je obstajala velika verjetnost, da bi zaužito sadje pri ljudeh, ki so alergični na žveplov dioksid lahko vodilo do škodljivih učinkov. Na zdravstvenem inšpektoratu pa zagotavljajo, da sta, za ljudi, ki nimajo alergije na žveplov dioksid, obe živili varni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ariena
27. 11. 2008 12.13
igor.gojcic - pa menda ja ne misliš, da predelovalci sadja le-to sušijo na toplem zraku, kot so to počele naše babice... Pozabi na to pravljico. Sadje se pri sušenju žvepla in to pošteno. Oglej si suh jabolčni krhelj, kao lepo bel je (zaradi žveplanja seveda) potem pa razreži eno jabolko in ga posuši doma nad radiatorjem, pa boš videl razliko, v barvi in okusu (domači so manj lepi a precej bolj okusni).
Ramzess
26. 11. 2008 20.06
Popravek: Codex Alimentarius, po naše Zakon o hrani.
Ramzess
26. 11. 2008 20.00
Ok, toda kako je pa to prišlo v suho sadje, če se kaj spoznam na sušenje sadja, žveplo ne nastaja pri sušenju, pri procesu sušenja se izpari le voda. Kaj neki so počeli s tem sadjem?, to se raje vprašajte. Mimogrede, koliko vas pozna Codex Alimentarus, po naše Zakon o hrani? To je strahota.
titovka
26. 11. 2008 18.30
KAJ JE SPLOH ŠE NENEVARNEGA V TEJ DRŽAVI.....????
bonii
26. 11. 2008 16.19
+1
ja, sama sem imela ravno v začetku leta malo težav glede suhih marelic.....nikoli več jih ne dam v usta
medo90
26. 11. 2008 15.17