Slovenija

SunContract bo spoštoval odločbo agencije, kritičen do ministrstva

Ljubljana, 07. 10. 2024 15.23 | Posodobljeno pred 25 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Podjetje SunContract bo spoštovalo odločbo Agencije za energijo, ki mu je prepovedala zaračunavanje stroška, ki ga ima z zagotavljanjem elektrike v okviru sheme neto meritev pri sončnih elektrarnah, končnim odjemalcem. Je pa kritično do resornega ministrstva, da ne pripravi sistemske rešitve.

"Čeprav se z njo ne strinjamo, bomo odločbo agencije spoštovali," je na novinarski konferenci v Ljubljani dejal direktor in soustanovitelj SunContracta Gregor Novak. Dodal je, da dodatnega stroška – v višini 30 evrov brez DDV mesečno – strankam še niso zaračunali, tako da jim ga ne bo treba vračati, kar zahteva agencija.

Strošek nastaja, ko morajo dobavitelji zagotavljati elektriko v obdobjih, ko lastniki samooskrbnih sončnih elektrarn elektriko prevzemajo iz omrežja, saj so cene na trgu takrat višje kot v obdobjih, ko sončne elektrarne elektriko proizvajajo in jo, koliko je odjemalec sproti ne porabi, oddajajo v omrežje. Lastniki sončnih elektrarn, vključeni v shemo neto meritev (net metering), imajo pravico, da na letni ravni toliko energije, kot je oddajo v omrežje, iz omrežja tudi prevzamejo ne glede na trenutne tržne cene. Razliko v ceni morajo od 1. februarja letos kriti dobavitelji sami. Takrat so bile samooskrbne elektrarne uvrščene v merjeni odjem, tako da se za vsakega dobavitelja na 15 minut ugotavlja, ali je prodal preveč ali premalo energije, odstopanje pa se dobaviteljem obračuna.

Po njegovih besedah bodo imeli dobavitelji, ki so vključeni v Energetsko zbornico Slovenije, zaradi tega letos skupno 18 milijonov evrov stroškov. Ob okoli 50.000 tovrstnih odjemalcih to pomeni mesečno 30 evrov na odjemalca. Novak trdi, da se potrebne energije ne da vnaprej zakupiti. "Ministrstvo javno pravi, da imamo napačen poslovni model, da tega nismo zakupili. Če zna minister to zakupiti, mu dam Nobelovo nagrado. Tega se ne da zakupiti," je poudaril.

Sončna elektrarna
Sončna elektrarna FOTO: Shutterstock

Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo so konec avgusta za spletni portal Žurnal24 povedali, da so se zavedali, da bo, ko se bo količina električne energije iz fotovoltaičnih elektrarn povečevala, prihajalo do cenovnih razlik, kar da bi morali dobavitelji predvideti in pri svojih poslovnih modelih tudi upoštevati.

Kot je dejal Novak, so ministrstvo so pozvali k pripravi sistemske rešitve, a odgovora ni bilo. Kratkoročno rešitev vidi v tem, da bi te stroške krila država, dolgoročno pa v tem, da bi se za vse s samooskrbnimi sončnimi elektrarnami uvedlo sistem, kot velja po novem, ko ni več sheme neto meritev, torej se oddana in prejeta energija obračunava sproti, investicije v te elektrarne pa spodbuja na drug način, npr. s podporo postavitvi baterijskih hranilnikov. Se pa Novak zaveda, da se pridobljeno pravico (net metering) težko naknadno odvzame.

Po njegovih besedah podjetje stroškov ne bi moglo kriti, tudi če bi "zaplenilo" viške energije, ki jo ustvarjajo stranke (kar da počnejo drugi odjemalci), in jim ne bi več omogočali, da jih namenijo katerim drugim odjemalcem na drugih lokacijah. To možnost pri SunContractu ohranjajo, je poudaril Novak.

Na ministrstvu za okolje glede očitkov podjetja SunContract o neodzivanju na njihove pobude za ureditev kritja stroškov finančne izravnave, ki nastajajo zaradi dobave električne energije samooskrbnim odjemalcem v sistemu net meteringa, odgovarjajo, da z omenjenim dobaviteljem glede tega vprašanja nikoli niso bili v stiku in mu tudi ničesar niso obljubljali. "Dopis, ki ga dobavitelj omenja, je ministrstvo naslovilo samo na Agencijo za energijo in zgolj za njeno interno uporabo članom sveta agencije," so razložili. Obenem so pojasnili, da predvsem zaradi sprejema nove evropske direktive na področju samooskrbe načrtujejo spremembe zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije, v okviru katerih bodo preučili tudi vprašanje stroškov vključevanja končnih odjemalcev, ki so na letnem netiranju, v merjen odjem. "Predlog sprememb zakona bo v javni obravnavi predvidoma sredi novembra, ko bodo tudi znane morebitne spremembe, ki bi se lahko nanašale na to specifično vprašanje," so izpostavili.

Da bi bil strošek z zagotavljanjem elektrike nižji, SunContract odjemalcem ponuja upravljanje njihove sončne elektrarne in tudi odjema s pametnimi rešitvami. Z optimiziranjem delovanja elektrarne in odjema v obdobjih manj obremenjenega omrežja bo nižji tudi strošek omrežnine, posebej če imajo lastniki elektrarne tudi baterijski hranilnik. V SunContractu trdijo, da lahko s pametnim upravljanjem izničijo povišanje stroška za omrežnino, ki bo z novim sistemom za tipičnega lastnika sončne elektrarne s toplotno črpalko po njihovih izračunih letno višji za 180 do 200 evrov (z vključeno oprostitvijo plačila prispevka za obnovljive vire).

V SunContractu sicer pozdravljajo usmeritev ministrstva, ki po novem nudi subvencije tudi za postavitev baterijskih hranilnikov. Kot je dejal direktor prodaje v podjetju Jernej Škoflek, se da s hranilnikom učinkovito "porezati" vrhunce porabe oz. energijo v obdobju drage energije in omrežnine zagotoviti iz hranilnika. S subvencijami za hranilnike je postavitev sončne elektrarne, kljub temu da ni več sheme neto meritev in da velja nov sistem obračuna omrežnine, približno enako privlačna, kot je bila prej, da se torej investicija povrne v sedmih do osmih letih, je povedal.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

CybeRoky
07. 10. 2024 20.25
Debata tudi na FB skupini: Skupnost lastnikov samooskrbnih sončnih elektrarn
janmar1234
07. 10. 2024 20.24
Glede na to da državo vodi "kretenoid" je vse mogoče....
Janez_53
07. 10. 2024 20.12
+1
To so pravi mutibariči! Gredo v neki posel, pa jim očitno ni jasno, kako funkcionirajo sončne elektrarne!
Aijn Prenn
08. 10. 2024 08.53
Njim je zelo jasno kako funkcionirajo SE. Bolj je problem, da ne znajo misliti vnaprej in potem svoje napake hočejo prevaliti na kupce.
mackon08
07. 10. 2024 20.06
Elektrika je ena od največjih lopovščin v naši državi.
Gutenberg
07. 10. 2024 19.09
+1
SunContract (in še kdo) bi se šel biznis brez tveganj in stroškov? Ni tega.
Miškolin1890
07. 10. 2024 18.41
-2
Jap, investicija v hranilnike se povrne v 7. letih. Tudi investicija v elektrarno v 7. letih. Ravno tako investicija v toplotno črpalko. Torej v 21. letih se vam investicija povrne, potem pa zadeve začnejo crkavat. Skratka, ni računice. Edina računica je sama elektrarna, nekaj IR panelov ali konvekcijskih radiatorjev, ki niso dragi in nič hranilnikov. To je edina varianta.
Gutenberg
07. 10. 2024 19.08
-1
V sedmih letih se ne povrne. Prištej vsaj še 2 do 4 leta minimalno, odvisno tudi od vremenkih pogojev in lege SE.
Janez_53
07. 10. 2024 19.40
+3
Kako pa kaj tvoja matematika??? Kar enostavno sešteješ 3X7 in si rešil zadevo! Malce razmisli, kakšno neumnost si napisal.
carpinus
07. 10. 2024 18.15
+1
suncontract je res pokvarjena firma, njihova odzivnost je v podnu, pobrali so viške in dali dobropis za preteklo leto, ko je bila elektrika bistveno ceneje, ne da se dobit nikogar odgovornega, na servis čakamo že več kot dva meseca, izgovori pa taki, da je žaljivo za ljudi, res zreli za inšpekcijo... zaposleni se menjajo kot po tekočem traku, Novak pa še kar sanja o zgodbi o uspehu...požrešnež skregan z realnostjo... naj ga karma malo poboža, pa naj se malo zamisli, kaj počne ljudem... res beda
Holy50
07. 10. 2024 17.49
-1
Končno, da država nekoga zaščiti pred provizijami.
Abrams
07. 10. 2024 17.56
+0
Upam, da hmal tebe pre tvojo plačo. Mene s tem ne ščiti.
Abrams
07. 10. 2024 17.43
-1
Drugače pa tudi banko se plača, borzo se plača pa bitkojn se tud plača, tko da ne vem zakaj se tega ne bi. To je kruta realnost. Če pa hočmo bit v državi, kjer vse peša in šepa, pol pa mislim, da bo treba na ulice ..
Janez_53
07. 10. 2024 19.44
+1
Pozabljaš, da so ljudje sklenili s podjetjem pogodbo, ko so šli v posel! In takrat jim nihče ni omenjal nekih dodatnih stroškov! Zadnji tvoj stavek pa je skregan z logiko. Še enkrat ga preberi.
Abrams
07. 10. 2024 17.41
+0
Počasi dobivam občutek, da je vse to okoli proizvodnje in oddajanja v omrežje močno inscinirano in prilagojeno zgolj temu, da zadovoljimo Bruselj. Očitno so kvote dražje od elektrike. Pa po moje je enako v Nemčiji. Razliko pa trenutno skrivajo in jo počasi pridobivajo nazaj iz cene normalne elektrike. Se mi zdi kr žalosten scenarij. Ampak tako je ko ti vladajo "fools and horses"
123soba
07. 10. 2024 17.07
+0
SunContract, požrešna firma. V kolikor imaš malo viška, je bolje da ga podariš. Ta firma je za tiste z elektrarnami +50 Mw...
proofreader
07. 10. 2024 17.03
+8
Nehajte že komplicirati in pričnite graditi drugi blok nuklearke.
kakorkoliže
07. 10. 2024 16.54
+5
Super, baterijo v bajto in potem ti bajta zaradi baterije pogori do tal. Ne hvala.
Janez_53
07. 10. 2024 19.47
+1
Povej mi en razlog, zakaj bi taka baterija morala biti V ZGRADBI! Tudi, ko smo imeli v bajtah pred kurilno sezono 3000 litrov kurilnega olja, je obstajala nevarnost požara.
kakorkoliže
07. 10. 2024 16.50
-3
Ker se lopovščina Suncontracta ni uveljavila bodo poskusili na druge načine, toliko časa, da jim bodo stranke pobegnile drugam.
radar
07. 10. 2024 16.45
+3
Naš minister Kumer zna računat, sploh takrat ko je poceni kupil stanovanje v Lj... zako, da je blizu nobelove nagrade...
MNZZ
07. 10. 2024 16.34
+8
Najbolj bizarno pri vsem tem je, da ko so imeli dobičke se ni noben oglašal... Sedaj, ko je elektrika predraga je problem... Je pa še ena biser gora... Elektrika čez dan je za sončne elektrarno ni vredna nič ker je presežek elektrike... In v istem obdobju najdražja za odjemalce elektrike iz sistema ker je povpraševanje največje in elektrike ni dovolj..?! Potem ti pa nabijajo, kateri uporabniki so veliki potrošniki elektrike... Elektronika pobira smeri isto... samo elektriko dražijo in dajejo več tarifnih razredov, da bodo lahko narod lažje okol prinašali...
Borec21
07. 10. 2024 16.24
+0
Dejte ta jajca dol zmetat dokler vas ne oskubjo. V Avstriji je razgradnja tok kokr so v 15 letih prihranil in ne dajejo več tega gor prvič zadnjič in nikoli več
assassin911
07. 10. 2024 16.31
+1
Nič bat, bojo elektrarne gorele kot so svoj čas deponije.
Rumpi
07. 10. 2024 17.25
+2
In ti boš srečen, če bo nekomu gorelo. Bog se nas usmili ob takih državljanih.
assassin911
07. 10. 2024 17.32
+1
Nobenemu ne privoščim kaj takega, samo sem napisal da bo komu ceneje kako elektrarno na lopi ali nadstrešku zažgat kot plačati demontažo in razgradnjo.
Janez_53
07. 10. 2024 19.59
Ne piši neumnosti, ker očitno nimaš elektrarne in nimaš pojma!
kritika1
07. 10. 2024 16.24
+13
No ja, praksa bo pokazala, da je bil ta zeleni prehod strel v glavo (ne koleno). Ne razumem, da ti pride model na dom in ti proda pravljico o sistemu, ki te praktično nič ne stane? Ampak ljudje temu verjamejo, verjamejo, da potem ko namestiš sončno elektrarno lahko kuriš elektriko do mile volje, pa vsi vemo, da temu ni tako. Toplotna črpalka, učinkovita in varčna zadeva ampak danes se to korenito spreminja, saj nov način obračunavanja postavlja zadevo na glavo. Toplotna črpalka ni kaminska peč, ki jo zakuriš ko ti paše. Pri toplotni črpalki je logika čisto drugačna ona ohranja temperaturo in se vklaplja ko je to potrebno in ne ko je to najceneje! In potem človek, ki je zamenjal sistem ogrevanja ugotovi, da je stopil z dežja pod kap. Da sicer ne smradi več, ni več prašnih delcev .., je pa račun tisti, ki te postavi na realna tla, oziroma bo! Vidite v tem je največji problem naše nestabilne ureditve. Vi za dan naprej praktično ne veste kaj si bodo na Agenciji izmislili, kakšno formulo bodo izumili, da bodo pobrali čim več denarja. So države, kjer imajo enoten sistem in nimajo težav, samo pri nas smo sposobni stvari tako zakomplicirati, da potrebuješ strokovnjaka, da ti to pojasni in to ne v dveh stavkih ampak je to dobesedno visokošolsko predavanje s področja energetike. Seveda nam do danes še ni nihče racionalno razložil, kako so nastali ti bloki. Čemu tisti blok od 14. do 16. ure? Je to blok za kuhanje, ko je večina še v službah? Pa tisti večerni? Skratka prepričan sem, da je to povsem nepotrebno in je samo način kako pobrati več denarja brez utemeljene podlage. Pazite smo leta 2024 pa imamo omrežje, ki bi zadostovalo razmeram leta 1950? Ne vem? Je kdo pojasnil koliko denarja se porabi za nadgradnjo in vzdrževanje omrežja, koliko pa ga zmanjka? Koliko denarja prodane elektrike poberejo distributerji za svoje delovanja? Kaj menite, mar nebi tudi tu naredili kot so pri dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju, ko so rekli, da je treba tem posrednikom vzeti posel, da ne bodo bogateli na tuj račun? Dragi moji, nam se niti sanja ne koliko ljudi služi z elektriko, predvsem s prodajo! Zanimivo je, da cene elektrike nihajo, položnice pa ne nihajo ampak se samo dvigujejo? Skratka, upam da bomo počasi vsi dojeli, da birokrati očitno nimajo dovolj dela in razmišljajo samo o tem kako bi nam čimbolj zagrenili življenje.
123soba
07. 10. 2024 17.04
-4
Kritika 1 res si pod kritiko, ker se ne razumeš nič...
Kmečka zdrava pamet
07. 10. 2024 19.04
+1
Cisto tak ni. Pri toplotni crpalki lahko nastavis kdaj se vklaplja. Vecina TČ je vgrajenih v novogradnjah, kjer je estrih. In brez problema TC lahko greje ponoci, ker je estrih akumulator energije.
Janez_53
07. 10. 2024 20.08
+1
No, dragi "kritik1", tu si pa pokazal svoje "znanje"! Verjetno si diplomiral na "Facebook univerzi", ko si tako pameten! Ker sem sam lastnik ene od toplotnih črpalk, ti lahko razložim, da lahko sprogramiraš toplotno črpalko in njeno delovanje nastaviš tako, da imaš najugodnejšo porabo! Pa še to enostavno pozabljaš, ali pa nimaš pojma, da toplotna črpalka v povprečju za 1 porabljen kilowat električne energije odda nekje od 3,5 do 6 kilowatov toplotne energije.
Aijn Prenn
07. 10. 2024 16.24
+8
Zakaj pa Sun Contract ne postavi svojih hranilnikov, vanje shranjuje viške, dobavlja pa jih, ko ni proizvodnje v SE?
PomisliNaSonce
07. 10. 2024 16.11
+3
Net metering ne bo dolgo...ze zaradi priviligirane formule znotrej javnega sistem. Tudi omrežnino za energijo v obe smeri ni mogoče poračunavat..nastajajo lahko viški konec leta, ki jih ponnekod dovolijo prenašat na druga odjemna mesta...kar tako pod mizo, kar je pa znotrej javnega omrežja čisti kriminal.
Rumpi
07. 10. 2024 17.27