
Ljubljansko okrožno tožilstvo je zoper nekdanjega državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Borisa Šuštarja, ki je bil 9. decembra s še tremi obtoženimi spoznan za krivega v podkupninski aferi, zaradi razžalitve okrajne sodnice Dejane Fekonja konec minulega leta vložilo obtožni predlog. Sodnico je tedaj žalil z besedami, da je primerna za čiščenje stranišč.
Tako je sodišče pritrdilo Fekonji, ki je kmalu po sodbi decembra zaradi žaljivih izjav, ki jih je o njenem delu izrekel Šuštar takoj po tem, ko je bil po dolgotrajnem sojenju ponovno spoznan za krivega, vložila predlog za kazenski pregon zaradi kaznivega dejanja razžalitve po drugem odstavku 169. člena kazenskega zakonika.
Začasni predsednik ljubljanskega okrajnega sodišča Marjan Pogačnik je decembra pojasnil, da se je Fekonja za tak ukrep odločila zaradi "skrajno žaljivih izjav, ki jih je o delu okrajne sodnice izrekel Šuštar, objavila pa večina slovenskih medijev". Omenjeni člen KZ podrobneje določa kazni za razžalitev. Po drugem odstavku 169. člena je predvideno, da se v primeru, če je dejanje razžalitve storjeno prek sredstev javnega obveščanja ali na javnem shodu, storilec kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do šestih mesecev. Sicer se razžalitev, če do nje ne pride v medijih, po prvem odstavku 169. člena KZ kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do treh mesecev. Če je taka razžalitev, kot je opredeljena v 169. členu KZ, storjena proti državnemu organu ali proti uradni ali vojaški osebi v zvezi z opravljanjem njune službe v tem organu, se na podlagi drugega odstavka 178. kazenskega zakonika pregon začne na predlog.
Sodnica bi lahko čistila na stranišču

Takoj po tem, ko je Šuštar izvedel za Fekonjin predlog za kazenski pregon, je glede vložitve predloga za kazenski pregon na ljubljansko okrožno tožilstvo pojasnil okoliščine burnih reakcij po znani obsodbi, ko je medijem med drugim dejal, da lahko Fekonja čisti na straniščih, ne pa sodi. Ko naj bi namreč nekoč odvetnik Aleksander Čeferin iz odvetniške družbe Čeferin, ki zastopa Šuštarja, prišel do Fekonje in zahteval sodni spis njihove stranke, mu je Fekonja najprej odgovorila, da ne ve, kje je, nato pa dodala, da je zaradi nje lahko tudi na stranišču. "Jaz sem svoje izjave nadaljeval tam, kjer je začela ona. Če je moj sodni spis na stranišču, potem lahko tudi ona tam dela," je takrat dejal Šuštar. A ob Šuštarjeve navedbe se je kmalu spotaknil odvetnik Aleksander Čeferin. Slednji zatrjuje, da mu sodnica ni nikoli rekla, da je zaradi nje spis lahko tudi na stranišču, in on tega ni rekel Šuštarju. "Gre torej za čisto izmišljotino," je zatrdil Čeferin.
Kot je znano, je Fekonja Šuštarju prisodila dve leti in štiri mesece zaporne kazni, sedem milijonov tolarjev denarne kazni ter dve leti prepovedi opravljanja poklica, povezanega z upravljanjem s proračunskimi sredstvi. Za krive so bili spoznani tudi vsi trije ostali obdolženci, ki bodo poleg kazni morali tako kot Šuštar plačati še stroške kazenskega postopka in povprečnin. Sodba še ni pravnomočna, odvetniki so že napovedali pritožbe. Vendar tudi po morebitni pravnomočnosti sodbe Šuštarju ne bo treba v zapor za dve leti in štiri mesece, saj se mu bo od te dobe odbilo obdobje, ko je bil že v priporu. Sodnica je tudi zavrnila predlog Šuštarjevega zagovornika Petra Čeferina za odpravo varščine, ki jo je položil Boris Šuštar, da se je lahko branil s prostosti.