Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je lani imenovala tretjo nedeljo v novembru za prvi svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč. Razlog za posvetitev tega dne žrtvam prometnih nesreč je ogromno število mrtvih in poškodovanih na cestah po svetu vsako leto.
V svetu na cestah letno umre približno 1,26 milijona udeležencev, kar pomeni najmanj 3450 smrti na dan. Tudi število poškodovanih iz leta v leto narašča. Letno se v prometnih nesrečah poškoduje okoli 50 milijonov ljudi, pet milijonov pa jih za vedno ostane invalidnih.
Svetovna zdravstvena organizacija je zato pozvala vladne in nevladne organizacije, da bi ob tem dnevu organizirali preventivne dejavnosti z namenom uresničevanja petih glavnih predlogov SZO za preprečevanje poškodb v cestnem prometu. To so omejitev hitrosti in preprečevanje pitja alkohola pred vožnjo, uporaba varnostnega pasu in čelade ter večja vidnost pešcev. Na pobudo so se odzvali tudi v Zavodu Varna pot, ki v sodelovanju z različnimi organizacijami, kot je dejal predsednik zavoda Robert Štabe, zaznamuje ta dan s prižiganjem svečk.
Slovenija je po prometni varnosti še vedno na dnu evropske lestvice. "Naše ceste so od leta 1954 zahtevale 22.769 življenj, od leta 1991 je krvni davek zahteval 6096 življenj, 200.000 pa se jih je poškodovalo. Skrajni čas je, da se uvrstimo med države, ki stremijo k viziji 0," menijo v Zavodu Varna pot.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.